Skip to main content

OS X: 2 bezpečnostní nástroje pro OS X (tip)

Ačkoliv OS X stále platí za bezpečnou platformu, kde je riziko nákazy minimální, malwaru pro Macy úspěšně přibývá. Jak mu aktivně bránit? Zde jsou mé tipy na dva bezpečnostní nástroje, které jsou zdarma.

ClamXav

První utilita splňuje všechny požadavky na jednorázový skener, který se na Macu ohřeje jen po nutnou dobu. Lze jej stáhnout z Mac App Storu, na disku zabere necelých 50 MB a má extrémně přehledné rozhraní. Při kontrole systému si můžete vybrat mezi kompletním skenem a výběrem jednotlivých složek s možností dalších filtrů. Pomocí nich snadno určíte pravidla skenování, která mohou značně zrychlit kontrolu. Příkladem takového filtru může být vynechání všech souborů s příponou JPG, MP4 a MOV.

Screenshot

Příjemnou vlastností ClamXavu je vedle bezplatného šíření také Open-source jádro ClamAV. Otevřený kód, do kterého může nahlédnout kdokoliv, je jistotou zárukou toho, že aplikace nebude za zády uživatele provádět nebezpečnou činnost v systému.

AdwareMedic

V úvodním textu byla zmíněná jasná převaha adwaru – škodlivého softwaru, který svoje reklamy integruje do systému a především webového prohlížeče. Pro jeho odstranění nemusíte instalovat celý antivir, naopak je lepší spolehnout se na specializovaný nástroj.

Takovým nástrojem je AdwareMedic, který je vyvíjen Thomasem Reedem, autorem blogu The Safe Mac. Tento nástroj není třeba instalovat – po spuštění se připojí na server tvůrce, odkud jsou staženy aktuální databáze známého adwaru.

o22ycvckjdc2ejkhowa8Poté již stačí kliknout na tlačítko Scan for Adware a počkat, až aplikace nechtěné reklamy odstraní. Celá procedura je minutovou záležitostí. Po použití můžete stažený soubor smazat a v systému po něm nezůstane ani stopa. AdwareMedic však slouží pouze k odstranění jednoho typu malwaru. Pro kompletní skenování doporučuji jiné aplikace.

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *