Skip to main content

OS X: Pro začátečníky (2): Počítače Mac a Apple klávesnice

V prvním díle této série jsme si řekli, co můžete od seriálu pro začátečníky očekávat. Psal jsem, že bych rád přiblížil počítače Mac a operační systém OS X těm, kteří se s ním setkávají poprvé nebo se s ním ještě nesetkali a rádi by se o něm dozvěděli něco víc. V tomto díle se podíváme na základní představení počítačů Mac a vysvětlíme si první základní rozdíl při jeho použití, a tím je klávesnice.

Vezmeme to úplně od píky… Tedy od toho, jaký Mac si můžete pořídit.

mac_pro_back_edited-1-580-100Společnost Apple nyní nabízí 3 hlavní kategorie osobních počítačů. Tou první je “klasický” stolní počítač Mac Pro, který je vybaven špičkovým hardwarem a je využíván především profesionálními grafiky nebo hudebními producenty. Vzhledem k jeho výkonu a hlavně ceně je, troufnu si říct, stále spíše raritou.

635240178518744239-5852008_saV nabídce stolních počítačů je pak stále možnost najít tzv. Mac Mini, který je jakýmsi základním stolním počítačem z dílny Apple. Další kategorií jsou osobní počítače all-in-one nesoucí název iMac. Tyto počítače také nabízí špičkový hardware a stejně jako Mac Pro jsou využívány profesionály v oborech jako grafika, video nebo hudba. Stále více se ale dostávají do rukou i běžnému uživateli, a to hlavně díky kvalitě a spolehlivosti kterou nabízí. Na takový 27” iMac je pak radost pohledět.

Snímek obrazovky 2015-06-29 v 17.24.31Poslední kategorií jsou přenosné počítače neboli MacBooky. Samotné MacBooky se prodávají ve 3 verzích, kdy každá má své výhody, potažmo nevýhody. Vybrat si můžete mezi MacBook Pro, který je určen uživatelům, kteří potřebují výkon; MacBook Air, který je výbornou volbou pro uživatele hledající výkonný “ultrabook” (applisté prominou označení ultrabook); Snímek obrazovky 2015-06-29 v 17.23.47a MacBook, který je v roce 2015 horkou novinku a sáhnou po něm uživatelé, kteří potřebují malý, kvalitní a stylový osobní počítač. Mnoho těch, kteří uvažují o koupi MacBooku se rozhoduje mezi prvními dvěma, a to mezi Pro a Air. Srovnání těchto dvou počítačů můžete také najít v článku Proč jsem se rozhodl pro MacBook Pro? na Appleton.cz. Pro ty z vás, kteří přemýšlíte o zánovním MacBooku, tak určitě navštivte stránky našeho partnera MacBookárna.cz.

Bez ohledu na výkon toho či onoho mají jedno společné, a to je operační systém OS X. Ten bude vždy stejný, ať už si pořídíte Mac Pro, 27” iMac nebo 11” MacBook Air. Tomuto systému, kterému jsem po několika dnech zcela propadl, bych rád věnoval celý příští díl této série, a proto se jím nebudu nyní zabývat.

Místo toho se podíváme na hardware, který odlišuje počítače Mac s OS X od konkurenčních počítačů, a tím je klávesnice. U stolních počítačů  Mac/iMac samozřejmě za předpokladu, že používáte originální Apple příslušenství. Může se to zdát divné, ale věřte mi, že jsem se již několikrát setkal s větou “Promiňte, jsem poprvé na Applu a nevím jak napsat @…” Nemusíte se děsit, nic není tak zlé jak se zdá. Jedná se pouze o drobné detaily, a použití klávesových zkratek.

V čem je Apple klávesnice jiná?

Pokud se poprvé setkáte s počítači Mac s OS X, tak první co Vás překvapí bude klávesnice. Teď nemám na mysli tu část klávesnice s písmeny a čísly, ale spíše to okolo. Na první pohled je patrné, že na klasických klávesnicích Apple nenajdete klávesy jako home, end, page down/up, nebo print screen. Pro tyto účely slouží jiné klávesy, klávesové zkratky nebo gesta.

Apple-Wireless-keyboard-with-backlight-1Hlavní rozdíl mezi počítači (OS X) s Apple klávesnicí a konkurencí je použití klávesy CTRL – CONTROL. CTRL se v OS X téměř nevyužívá a místo ní tu najdete klávesu CMD neboli COMMAND. Jednoduše řečeno je to takové “applovské” CTRL. Většina začátečníků je zmatená když nefungují jejich oblíbené zkratky CTRL + C, CTRL + V apod. Není se čeho obávat, stejnou funkci plní zkratky CMD + C, CMD + V. CMD je umístěno hned vedle CTRL, a proto je velice jednoduché si na tuto klávesu zvyknout. Drtivá většina zkratek s ctrl, které uživatelé znají z Windows funguje stejně s klávesou CMD. Kompletní seznam klávesových zkratek pak naleznete například zde.

Apple-keyboard-2

Dalším rozdílem je psaní znaků jako @ # $ ~ ^ & * {} a jim podobných. Ve skutečnosti je to velice jednoduché. Klávesy mají 1-3 znaky. Výchozím znakem je znak 1,  + shift znak 2 a znak 3 píšete s použitím klávesy ALT. (Tzn.: Č = Č, č + shift = 4, č + alt = $). Zní to složitě, ale v praxi je to až velice jednoduché.

Posledním rozdílem jsou funkční klávesy Mission Control (F3) a Aplikace (F4). Mission Control slouží k zobrazení všech spuštěných oken a přehledu používaných ploch. Aplikace pak zobrazí všechny obrazovku aplikací podobně, jako na chytrých telefonech.

plocha

Nejen klávesnice, ale v případě Macbooků také Trackpad je něco, na co si uživatel musí zvyknout. Z osobní zkušenosti mohu říct, že se na něj zvyká zatraceně rychle. Gesta a možnosti, které nabízí zde popisovat nebudu, jelikož se jedná o osobní nastavení každého Macu, tak aby vyhovovala jeho uživateli.

Na závěr tohoto dílu bych rád připojil svůj názor na počítače Mac. Svůj první MacBook jsem si pořídil před necelými 4 roky a jeho kouzlu jsem propadl téměř okamžitě. Co se týká kvality, zpracování a výkonu na něj nedám dopustit a nyní si ani nedovedu představit používat jiný počítač. Svoji velkou zásluhu na tom má i operační systém OS X, který doplňuje požitek z jeho používání. V této části série nemám co bych vytkl, proto zklamu ty, kteří čekají na nějakou kritiku a negativa. Samozřejmě se budu snažit podat i kritický pohled na počítače Mac a systém OS X pokud bude na místě v dalších dílech tohoto seriálu.

Líbil se Vám článek? Máte s Macy své zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Tak nám napište…

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *