Skip to main content

OS X: Pro začátečníky (3): OS X (základní orientace v systému)

Po prvních dvou dílech série pro začátečníky – “Úvod” a “Počítače Mac a Apple klávesnice” – přináším díl třetí, ve kterém se zaměřím na operační systém OS X. Aby to na čtenáře nebylo až příliš informací najednou, tak si dnes představíme pouze základní zobrazení a prvky systému. V dalších dílech věnovaným OS X pak budeme společně objevovat jeho výchozí aplikace a další možnosti, které nám systém nabízí.

Většina uživatelů přechází na OS X z konkurenčních Windows, a proto se budu snažit porovnávat a upozorňovat na hlavní odlišnosti obou systémů. Systém OS X je postaven na jiných základech než systém Windows, což znamená, že v něm platí malinko jiné “zákonitosti”. Nebudu zabíhat příliš do detailů nebo “IT hatmatilky” a budu se soustředit hlavně na koncového uživatele, pro kterého je důležitá funkčnost a ovladatelnost systému.

O operačním systému OS X:

Nejaktuálnějším systémem je OS X 10.11 El Capitan (+ aktualizace). Operační systém se neustále vyvíjí a Apple představuje každý rok nový, nebo alespoň aktualizovaný operační systém. Za doposud nejvíce povedený a odladěný systém je považován OS X 10.6 Snow Leopard z roku 2009. Za posledních pět let prošel systém rozsáhlou proměnou, ale kostra a duch systému zůstal stejný. Na úspěch Snow Leoparda Apple navázal právě letošním OS X El Capitan, ve kterém se zaměřil na odladěnost celého systému. Na podzim roku 2016 se OS X změní na macOS, čímž Apple sjednotí celou řadu operačních systémů iOS, WatchOS, tvOS a macOS. Nový macOS ponese název “macOS Sierra”.

Jen v krátkosti k základnímu nastavení OS X a Apple ID:

Uživatelé se poprvé setkávají se systémem OS X při prvním startu nového počítače a při jeho základním nastavení. Důležitým krokem je výběr země a jazyka, protože poté už Vás systém jednoduše a v češtině vede sám. Jedním z kroků při nastavování OS X je vytvoření Apple ID. Co je to Apple ID?  Apple ID je Váš osobní účet u společnosti Apple, který uchovává Vaše data a slouží k synchronizaci dat ve Vašich Apple zařízeních. Apple ID je pro práci s OS X nesmírně důležité! Více o tom co je to Apple ID naleznete zde.

Během základního nastavování systému budete vyplňovat několik údajů, které slouží k zosobnění Vašeho systému OS X. Některé z kroků se dají přeskočit a nastavit dodatečně, takže pokud si s některým krokem nebudete vědět rady, můžete jej zkrátka přeskočit. Po dokončení nastavení Vás Váš Mac poprvé přivítá a Vy můžete začít objevovat systém OS X. V této fázi se také poprvé setkáte s klávesnicí Apple, o které jsem psal v předchozí kapitole, a která má několik odlišností.

A nyní k samotnému systému OS X

Celkové uspořádání systému je jiné než u zmiňovaných Windows – prosím nehledejte tlačítko Start. Při prvním spuštění OS X budete mít na hlavní ploše nejspíše čisto a jediné co se na ní objeví bude Dock (dolní okraj) a “ovládací” lišta (horní okraj). Tyto dvě součásti operačního systému jsou pro jeho ovládání velice důležité. Mají dvě základní funkce: otevírání a správa. Dock ve spodní části obrazovky slouží k rychlému otevírání aplikací, složek a souborů. Ovládací lišta v horní části obrazovky pak pro správu/ovládání právě spuštěných aplikací, složek a souborů.

Prostředí, ve kterém se v systému OS X pohybujete je tzv. “Finder” neboli průzkumník. Co je to Finder?  Ve skutečnosti je to aplikace, která Vám umožňuje procházet data v počítači a spravovat je. Finder si představte jako složku – můžu přirovnat např. k “windowsovskému” Tento počítač, ale to je hodně zjednodušené.

Základní vzhled OS X a orientace v něm:

OS X desktop

Dock

Dock je lišta, kterou lze libovolně upravovat a slouží k zobrazení aplikací, složek a souborů, ke kterým chcete mít rychlý přístup. Právě spuštěné aplikace pak indikuje černá tečka pod ikonou aplikace. Dock, lze upravovat pomocí pravého tlačítka myši (klik dvěma prsty na touchpadu).

V obrázku výše je Dock ve svém výchozím zobrazení a uspořádání + jsem přidal popis aplikací. Pro začátek jsou pro Vás nejdůležitější první dvě aplikace, Finder a Launchpad, a poslední aplikace Nastavení/Předvolby systému.

Finder už byl zmíněný dříve a můžete si jej představit jako složku “Tento počítač”. Je to jakýsi průzkumník operačního systému. Po jeho spuštění se objeví složka, ve které můžete prohledávat a spravovat soubory/složky ve vašem Macu. Složka má dvě pole. V prvním, jsou uvedeny hlavní adresáře (Dokumenty, Stahování, hudba atd.) a ve druhém pak složky a soubory, které obsahují. Vypadá stejně jako ve Windows.

Snímek obrazovky 2015-07-24 v 11.24.27

Launchpad slouží k zobrazení všech aplikací, které máte ve Vašem Macu nainstalované. Představit si jej můžete jako obrazovku s aplikacemi v mobilním telefonu.

Snímek obrazovky 2015-07-24 v 11.21.13

Nastavení neboli Předvolby systému slouží, jak už název napovídá, k hlavnímu nastavení celého systému. Vždy když budete chtít něco nastavit, tak vaše první kroky budou směřovat do Předvoleb systému.

Snímek obrazovky 2015-07-24 v 11.24.45

Ovládací lišta

Ovládací lišta je to nejdůležitější pro ovládání veškerého obsahu v OS X. Ať budete mít spuštěnou jakoukoliv aplikaci, otevřenou jakoukoliv složku nebo soubor, vždy bude na stejném místě – na horním okraji obrazovky. Kdykoliv budete chtít něco upravit, přidat, zobrazit, otevřít, sdílet atd., vždy se budete orientovat v na horní okraj obrazovky k této liště.

Snímek obrazovky 2015-07-24 v 11.26.12

V levé části lišty je jako první logo Apple – informace o systému/vypnutí/restart atd., za ním následuje název právě spuštěné aplikace (Finder, Safari, Kalendář atd.) a nabídka podobná té, kterou znáte například z programů Microsoft Office (Word, Excel, …) tzn. Soubor, Úpravy, Přidat apod. Tato nabídka se mění v závislosti na právě spuštěné aplikaci, otevřené složce nebo souboru.

Oznamovací centrum

V OS X funguje také tzv. oznamovací centrum, které lze spustit kliknutím na ikonu tohoto centra v pravém horním rohu obrazovky (první ikona zprava na ovládací liště) nebo přejetím dvěma prsty přes pravý okraj touchpadu. Oznamovací centrum má dvě části. První část je “Dnes”, ve které vidíte aktuální informace z kalendáře, informace o počasí a další. Tuto část lze upravit a přidat další widgety tlačítkem “Upravit” v dolní části centra. Druhá část “Oznámení” slouží k oznámení příchozí pošty, informace o právě hrané skladbě a další. To co se Vám v tomto centru zobrazí lze dále upravovat pomocí Předvoleb systému.

Doufám, že se Vám tento článek líbil a pomohl Vám v prvním rozkoukání v prostředí OS X. Příští týden navážeme další kapitolou této série, ve které si představíme základní aplikace v OS X a jejich nastavení. Pokud si s něčím nevíte rady, tak nám napište na mail appleton.mag@gmail.com nebo se s námi spojte pomocí naší Facebookové stránky Appleton Magazín.

Pro vážné zájemce můžeme poskytnout osobní zaškolení do OS X. Pro více informací nás kontaktujte.

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *