Skip to main content

Aplikace Forest, více než jen pomocník k soustředění…

Soustřeďme se!

…a obnovujme krásu kolem nás! 

Čas se žene kupředu tak, že je snad nemožné ho dostatečně regulovat, abychom byli schopni udělat vše, čeho chceme docílit. Je kolem nás mnoho věcí, které nás odrazují od práce. Může za to mimo jiné i moderní roztěkanost v podobě neustálého kontrolování notifikací.

Položil jsem si otázku: “Co mě přinutí k tomu, abych se soustředil pouze na daný úkol?”.

Někdo by mohl říct, že nejlepším řešením by bylo zbavit se telefonu nebo odjet někam do přírody bez možnosti připojení k internetu. Já si myslím, že to není nutné. Stačí se jen naučit technologie využívat správně a využít toho, co nabízí.

Odpovědí na mou otázku je aplikace Forest. Pokud se potřebujete soustředit na práci a zároveň máte rádi zeleň, věřím, že se vám Forest bude líbit. Aplikace o které píši, není jen o produktivitě, ale také o uvědomění si důležitosti přírody.

Aplikace Forest funguje na principu pomodoro metody, ale nabízí něco víc než jen měření času…

Napadlo vás někdy, že po vynaloženém úsilí, můžete být odměněni nejen skvělým pocitem z odvedené práce, ale také tím, že jste udělali něco pro prostředí kolem nás?

Forest – Soustřeď se a nech růst oázu přírody

Aplikace Forest funguje na principu pomodoro metody, ale nabízí něco víc než jen měření času…

Ve Forest si jednoduše nastavíte čas, který chcete věnovat své práci a ten se začně odpočítávat… To není zase tak zajímavé, jelikož aplikací, které toto umí je v App Store mnoho. Výjimečnost aplikace Forest spočívá v tom, že pokud tuto aplikaci opustíte na dobu delší než 5 vteřin, zahyne strom, který pomalu roste, zatímco vy se soustředíte na svou práci. Aplikace vás tak motivuje k tomu, abyste si nehráli s telefonem.

forest_i-01

“Zahyne” strom… Zní to trošku morbidně, ale pomáhá to. Na aplikaci se mi líbí, že propojuje užitečné s příjemným. Představa, že na něčem usilovně pracuji a během toho mi v iPhonu roste les, mne uklidňuje. Zároveň mi tato představa brání v odbíhání od práce a koukání do telefonu, protože svůj rozrůstající se les opravdu nechci zničit.

Co vše aplikace Forest nabízí?

Aplikace v sobě skrývá nespočet překvapení a příjemných funkcí, které vás jistě potěší. Vlevo nahoře se nachází rozbalovací nabídka pro Menu. Zde se můžete podívat na svůj aktuální postup, používat štítky, ale také si k jednotlivým úkolům, na kterých jste pracovali, psát poznámky (to jistě uvítají uživatelé, kteří mají rádi věci pod kontrolou a chtějí si zaznamenat, co v dané situaci dělali). Aplikace dále nabízí možnost “soupeřit” s přáteli o to, kdo zasadí více stromů. Mezi novinky patří “Achivevement”, tedy ranky/hodnocení. Také ve Forest naleznete obchod, ve ktetém si můžete pořídit různé druhy stromů, a váš rozrůstající se les tak obohatit.

forest_II-01

Stačí nastavit čas a pracovat… Po uplynutí vámi zvolené doby, jste odměněni krásným stromem a také “zlatáčky”. Ty můžete uplatnit právě při nákupu dalších druhů stromů. Ale nejen to! Za určitý počet bodů můžete také nechat vysadit opravdový strom v Zambii, neboť vývojaři jsou partnery organizace Trees for the future – organizace, která se věnuje řešení klimatických podmínek. To považuji za velmi motivující záležitost.

Jak jsem již zmiňoval, když se na několik vteřin z aplikace Forest vytratíte, váš strom umře. A je opravdu nemilé vidět na plántáži suché kmeny… Aby vaše stromy rostly, máte dvě možnosti – tou první je mít iPhone zamknutý, tou druhou je nechat aplikaci otevřenou a po očku sledovat, jak stromek roste. Čím delší čas věnujete své práci, tím bohatší a krásnější strom vypěstujete. Pokud budete práci věnovat méně času, místo stromu vám naroste keř.

WeForest

Forest také nabízí možnost poslechu zvuků deštného pralesa, což vám může pomoct se soustředěním, ale také přispět k odbourání stresu.

Aplikace je na trhu již do roku 2014 a od té doby ji vlastním a viděl jsem, že v ní došlo k mnoha změnám, které obohatily celý systém. Forest je dostupná také na Apple Watch, ale pouze jako notifikace, která vám přijde po uplynutí vámi zvoleného času.

Forest je pro mě příjemnější a zajímavější než obyčejné aplikace, které měří čas. I přesto, že je aplikace zpoplatněna, stojí za to a jsem opravdu rád, že ji mám.

Aplikace je ke stažení v AppStore:

appstore

 

Michal Svoboda

Informace o mně? To jako vážně - dobrá! Jsem iOvce. Ano fanatik do Apple produktů a celkového působení kolem tohoto brandu. Jsem také čtenář, miluju vůni knih a jednou bych chtěl mít velkou knihovnu. Rád vtipkuji a nejlepší jsou ti s božím smyslem pro humor. Ale vše má jisté hranice. Zbytek si nechám tak nějak pro sebe. Nesnáším přetvářku a vše kolem obdobného záporu, který dokáže ovlivnit kohokoliv z nás na neurčitou dobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *