Skip to main content

Aktualizace iOS: iPhone, iPad a iPod Touch

iPhone, iPad i iPod jsou legendární zařízení. Všechny se nějak vyvíjí jak po stránce hardwarové, tak po stránce softwarové. To, co  tato zařízení dělá tak oblíbenými, je bezpochyby právě software. Operační systém iOS, který pohání iPhone, iPad i Pod si získal miliony uživatelů díky svému vzhledu, využitelnosti i plynulosti. Miliony uživatelů jsou známkou nejen kvality, ale také odpovědnosti, kterou Apple má ke svým zákazníkům. Každý rok se Apple snaží systém posunout výše, ale zároveň také blíže všem uživatelům.

Každý rok jsou pravidelně vydávány velké aktualizace systému, které přináší zásadní změny. Jsou aktualizace, které s sebou přináší zcela nové verze operačního systému iOS (iOS 7, iOS 8, iOS 10). V průběhu roku pak k těmto velkým aktualizacím přibývá také řada menších, které reagují na aktuální potřeby a problémy uživatelů. Aktualizace je banální a jednoduchá věc, nicméně, občas se mohou vyskytnout problémy a je dobré znát další možnosti, jak své iOS zařízení udržet v kondici a mít vždy aktuální verzi systému iOS.

Proč je dobré mít vždy aktuální verzi iOS a provádět aktualizace pravidelně?

Vždy je dobré mít to nejaktuálnější, co je k dispozici pro vaše zařízení. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě nefunkčních aplikací, problémů se samotným softwarem nebo třeba nepříjemnému zpomalení systému. Jednoznačně tedy doporučuji aktualizace provádět, a tak udržovat své zařízení.

Aktualizování iOS není složité a v 90 % případů se provádí přímo v zařízení. O tom, že vyšla nová aktualizace systému se dozvíte díky upozornění přímo ve vašem zařízení (notifikací u ikony Nastavení), od přátel nebo třeba na našich FB stránkách magazínu Appleton. Jak poté postupovat?

Aktualizace iOS přímo v zařízení

1. Před samotnou aktualizací je dobré provést zálohu zařízení, mít zařízení nabité alespoň na 50 % (nebo jej mít připojené k elektrické síti) a mít zajištěné připojení k internetu.

2. Pokud máte takto připravené zařízení k aktualizaci, je velice pravděpodobné, že vše proběhne úspěšně. Jednoduše přejdete do “Nastavení” -> “Obecné” -> “Aktualizace softwaru“. Zde budete mít k dispozici novou verzi operačního systému ke stažení. Stačí pouze vybrat možnost “stáhnout a aktualizovat”. Budete vyzváni k zadání hesla, a poté už jen stačí postupovat dle pokynů na obrazovce. Zařízení se aktualizuje samo.

Pozn.: Pokud z nějakého důvodů nevidíte notifikaci o nové aktualizaci, ale jste si jistí, že aktualizace je již dostupná, tak postupujte úplně stejně. V sekci “Aktualizace systému” dojde k vyhledání aktualizace.

V případě, že není možné provést aktualizace typickým způsobem, tak…

Pokud z nějakého důvodu není možné provést aktualizaci iOS tímto způsobem – není k dispozici, i když by měla být; vyskytla se neznámá chyba apod. – tak postupujeme následovně:

1. Zkontrolujeme připojení k internetu, zkusíme znovu nebo počkáme a zkusíme aktualizovat zařízení později.

2. Pokud potíže přetrvávají, tak restartujeme zařízení (tzv. Hard Reset) – Dlouze stiskneme a podržíme zároveň tlačítka Home button + Power button. Držíme je stisknuté po celou dobu – vypnutí – zapnutí – rozsvícení loga Apple. V tu chvíli tlačítka uvolníme. Po tomto postupu zkusíme aktualizovat zařízení znovu.

3. Pokud předchozí dva postupy nepomohou, přestoupíme k aktualizaci pomocí iTunes. Viz dále.

Aktualizace iPhonu, iPadu nebo jiného iOS zařízení pomocí iTunes

Aktualizaci pomocí aplikace iTunes doporučuji každému, kdo má z jakéhokoliv důvodu problém s aktualizací iOS přímo v zařízení. Jak tedy aktualizovat iOS skrze iTunes? Je to jednoduché a stačí postupovat podle návodu.

1. Připojte zařízení k PC nebo Macu a spusťte iTunes.

2. Přejděte do záložky “Souhrn”, kde se nachází základní informace o zařízení.

3. V pravé části okna s informacemi vidíte stav softwaru – zda je aktuální, nebo zda jsou k dispozici nové aktualizace.

4. Stiskněte tlačítko “Aktualizovat”.

5. Nyní už postupujte dle informací v oknech, které se vám objeví.

6. V jedné fázi budete muset zareagovat na svém iOS zařízení zadáním kódu a poté vše potvrdit.

7. Nyní už jen stačí počkat – aktualizace stáhne, a poté vás iTunes upozorní na možnost instalace.

8. Opět postupujte dle návodu.

9. A vše je hotovo.

Doufáme, že vám tento návod pomohl nebo alespoň objasnil, jak se aktualizace iOS provádí. Opět zopakuji, že před každou aktualizací je dobré provést zálohu zařízení, mít zařízení připojené k elektrické sítí nebo nabité alespoň na 50 %, mít zajištěné připojení k internetu a v neposlední řadě mít také čas, který je k aktualizaci potřeba, jelikož během samotné instalace, která může trvat 5-10 minut, není možné zařízení používat.

Pokud máte jakékoliv dotazy, tak nám napište do komentářů, na e-mail: appleton.mag@gmail.com nebo na některé ze sociálních sítí Facebook či Twitter.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *