Skip to main content

SwiftKey: Alternativní klávesnice pro iOS (tip, návod, recenze)

Před časem mne oslovil jeden z našich čtenářů s dotazem, zda Apple v nejbližší době chystá českou predikci pro klávesnici v iOS. Musel jsem ho zklamat. Na druhou stranu jsem mu mohl s klidným srdcem doporučit alternativní klávesnici, která má bohatý český slovník pro predikci slov, je zdarma a navíc se nesmírně rychle učí. Řeč je o klávesnici SwiftKey.

Apple ve svém mobilním operačním systému iOS podporuje klávesnice třetích stran již od verze iOS 8. Dnes tu máme verzi iOS 9 a alternativní klávesnice jsou čím dál tím dokonalejší. Nejen svojí funkčností, využitelností, ale také ovladatelností a designem. Pojďmě se společně podívat na nejoblíbenější alternativní klávesnici pro iOS – klávesnici SwiftKey. Především pro českého uživatele je SwiftKey výbornou (a možná i jedinou) variantou, která splňuje vše, co klasický uživatel pro rychlé a kvalitní psaní na telefonu potřebuje a nabídne i o něco víc.

Stažení, instalace a nastavení

Vezmeme to od podlahy. Klávesnici SwiftKey je možné si stáhnout zcela zdarma a jednoduše na AppStore. SwiftKey má něco přes 50MB, rating 4+ a podporuje i tzv. rodinné sdílení. SwiftKey se po stáhnutí automaticky nainstaluje a zobrazí na domovské obrazovce mezi dalšími aplikacemi. První Vaše kroky by měly směřovat právě sem. Po otevření aplikace se dozvíte vše potřebné o používání klávesnice, nastavíte češtinu a vybere Vámi požadovaný vzhled kláves. K dispozici je tmavý, světlý a sváteční. Další vizualizace je možné si stáhnout přímo z aplikace.

SwiftKey nastavení

Pro používání klávesnice musíte udělat následující -> Nastavení -> Obecné -> Klávesnice -> Klávesnice -> Přidat SwiftKey. Poté kliknout na SwiftKey -> Povolit plný přístup. Vše je nastaveno. Nyní už jen stačí otevřít např. Zprávy a na klávesnici přidržet symbol planety -> z nabízených možností vybrat SwiftKey (obrázek níže).

Psaní stiskem nebo tzv. swipováním

Většina klávesnic třetích stran přišla se zcela novým způsobem psaní na mobilní klávesnici. Tím způsobem je tzv. swipování neboli přejíždění prstem přes klávesnici, při kterém klávesnice pozná které slovo/písmeno chcete napsat. Tento způsob psaní je však použitelný jedině při psaní jednou rukou. Klávesnice SwiftKey však umožňuje vzájemnou kombinaci psaní na klávesnici stiskem a přejížděním, kdy jedním prstem píšete pomocí swipování a při psaní dvěma prsty se klávesnice chová klasicky.

SwiftKey psani

Vedle klasické klávesnice s písmenky je možné přidávat i čísla, znaky a emotikony. Vše funguje stejně jako na výchozí klávesnici Apple. Tlačítka pro znaky a emotikony jsou umístěna také na stejném místě.

Výhody používání SwiftKey

Jednou z největších výhod SwiftKey je její jednoduchost. Klávesnice je navržena tak, že svým vzhledem, rozvržením a velikostí téměř odpovídá výchozí klávesnici Apple. Co tu však nenajdete jsou klávesy “háček” a “čárka”. Teď si říkáte, že pro českého uživatele je tím pádem klávesnice nepoužitelná, ale opak je pravdou. Na řadu totiž přichází inteligentní predikce. Predikce vybírá na základě speciálních algoritmů slovo, které s největší pravděpodobností píšete. Velikou výhodou této predikce je její schopnost učení, a tak čím více klávesnici používáte, tím více bude intuitivní a osobní.

SwiftKey napoveda

Česká predikce má ještě jednu nespornou výhodu, a tou je právě naučená intuitivnost. Ze začátku se stává, že některé slovo z bohaté české slovní zásoby SwiftKey nezná, ale jakmile jej napíšete, tak si jej zapamatuje. Zde je naopak jediná nevýhoda klávesnice, a to, že nová slova často obsahují písmena s háčkem nebo čárkou, která musíte napsat pomocí stisknutí a držení daného písmena. Vše ale děláte jen jednou. Jakmile se klávesnice naučí používat Vaši “osobní slovní zásobu”, tak s největší pravděpodobností už ani jednotlivá písmena nebude muset stisknout. Po čase napíšete zprávu pouhým vybíráním predikovaných slov.

Výhoda nebo zabiják kreativnosti? Co myslíte?

Názor autora

Osobně jsem nikdy neměl potřebu používat jinou než výchozí klávesnici Apple, která mi plně vyhovovala i dostačovala. Vždy jsem vlastnil iPhone a tudíž jsem nemusel zkoušet a zvykat si na jiné klávesnice než ty applovské. Poté, co Apple umožnil stahovat alternativní klávesnice jsem se ale přece jen rozhodl jednu zkusit.

IMG_1660Musím uznat, že klávesnice není vůbec špatná a určitě si na ni někteří uživatele velice rychle zvyknou. Nabízí bohatou slovní zásobu, swipování a schopnost intuitivní predikce v češtině. To je něco, co Apple klávesnice zatím nemá a domnívám se, že v nejbližší době ani mít nebude. Považuji to tedy za nesmírnou výhodu SwiftKey. Co mě na SwiftKey dostalo byla možnost volby jiného vzhledu, kdy si již v základu můžete vybrat i speciální sváteční vzhled. To je něco, co mě velice nadchlo a pobavilo zároveň. Psaní je pak docela sranda a přináší zase trochu jiný zážitek. Vše je o zvyku a ani s klávesnicí to není jinak. Někteří uživatelé nemají potřebu měnit výchozí applovskou klávesnici za jinou, a jiní uživatelé zase hledají něco nového, modernějšího, hravějšího nebo užitečnějšího.

Otázkou však zůstává, zda je taková klávesnice pro mne nutností. Osobně patřím mezi ty, kteří většinou píší oběma palci a troufnu si říct, že poměr čas/obsah/smysluplnost mám na slušné úrovni. 🙂 SwiftKey rozhodně ponechám ve své knihovně aplikací a v případě, kdy si budu chtít trochu zablbnout a vyzkoušet něco jiného, po ní určitě sáhnu.

Jaké máte zkušenosti Vy? Používáte výchozí klávesnici, SwiftKey nebo něco jiného? Napište nám.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 2

  1. ahoj,
    myslim, ze to neni spatna ,,zalezitost,, :o) po prechodu z androidu na ios kdy jsem byl na predikci opravdu zvykly u klavesnice samsungu jsem swiftkey opravdu uvital. jedine co me u ni opravdu chybi je moznost text namluvit jak je tomu o original klavesnice od applu. nebo jsem to prehledl a ta moznost tam je …?

  2. Klávesnice SwiftKey umožňuje po zkopírování speciálního znaků do schránky jej zkopírovat do právě psaného textu. Viz např. Ω. Doporučuje se výstřižek připnout, aby po hodině nezmizel, ale nepíše se jak to udělat. Také nevím jak zvolit psaní BOLD a pod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *