Skip to main content

Společnost Apple v roce 2016

Rok 2016 je pomalu za námi, a tak by bylo dobré se ještě krátce ohlédnout zpět a připomenout si jaký byl tento rok pro kalifornského technologického giganta jménem Apple. Už se téměř stalo zvykem, a jinak tomu nebylo ani letos, že společnost každý rok překonává své zisky z prodejů a figuruje v žebříčku nejcennějších společností světa. Letošní rok tedy nebyl jiný a to i navzdory jakéhosi “přesycení trhu” a kontroverzím, které během roku vyvolaly vlajkové lodě společnosti, kterými se letos stal iPhone 7/7 Plus nebo Nový Macbook Pro.

Apple byl letos na produkty docela štědrý, nicméně zůstaly i kousky, na které se – k nelibosti některých fanoušků – nedostalo. Celým rokem rezonují tři velké konference, chcete-li Events, na kterých Apple prezentoval své nejnovější produkty. Vedle tradičních Apple Worldwide Developer Conference a Apple ”iPhone” Keynote jsme se letos dočkali také několika menších konferencí a tzv. Apple Special Event, kde společnost Apple představila dlouho očekávané aktualizované modely svých Macbooků Pro.

Pojďme to tedy vzít popořadě…

Apple poprvé rozčeřil vody trhu s chytrými telefony a tablety v březnu, kdy představil staronový model 4’ iPhonu, jež nazval iPhone 5 SE. Ačkoliv se jednalo o designově již dva roky starý model, iPhone 5 SE se těšil značné oblibě a téměř všude na světě byl nedostatkovým zbožím. Vedle iPhonu 5 SE byl představen také tzv. iPad Pro s 9,7’ obrazovkou. Ten však nepřinesl žádné razantní změny a šlo spíš jen o aktualizaci modelu Air. O představení iPhonu 5 SE lze nyní s odstupem času říci, že se jednalo sice o kontroverzní, nicméně velice promyšlený tah, který se společnosti určitě povedl. Byl to však teprve začátek. Apple se totiž v uplynulém roce rozhodl, že vyzkouší své věrné fanoušky a zcela změní zaběhnuté standardy, zvyky a pohled na své produkty.

Apple se totiž v uplynulém roce rozhodl, že vyzkouší své věrné fanoušky a zcela změní zaběhnuté standardy, zvyky a pohled na své produkty.

V červnu letošního roku pokračoval Apple s prezentací nových produktů, tentokrát se jednalo o software. Na své každoroční WWDC představuje společnost aktualizované operační systémy iOS a OS X. Oba systémy přinesly řadu novinek, pro českého uživatele ale méně podstatných. Poté už se naše pozornost…Počkat. Zpět. Jednu zásadní novinku, přece jen iOS přinesl. Zaběhnutý standard se Apple rozhodl změnit již po druhé a ze svého mobilního operačního systému odstranil zažité “slide to unlock”. To byla pro mnohé uživatele docela rána.

Teď už se ale soustřeďme na září a tradiční Apple Keynote. Na této akci nám Apple představil hned několik “nových” produktů. Opět však musím konstatovat, že rozčeřily vody fanoušků neskutečným způsobem. Po dvou letech od svého uvedení se dočkaly aktualizace chytré hodinky Apple Watch, kterým sice design zůstal zachován, ale nabízí nové možnosti využití. Zde je opět na místě malé zamyšlení. Apple Watch jsou obdivuhodným zařízením, ale…jsou novinky a inovace představené u letošního modelu hodinek opravdu inovacemi? Nejde spíše o dohánění rozjetého vlaku?

…jsou novinky a inovace představené u letošního modelu Apple Watch opravdu inovacemi? Nejde spíše o dohánění rozjetého vlaku?

Nicméně, pojďme dál. O nových iPhonech se mluví stále, ať už je to týden před jejich představením, nebo týden po představení “starých” modelů. Jedná se o nejoblíbenější chytrý telefon vůbec a o nejprodávanější zařízení Apple, a není se tak čemu divit, když se mu věnuje tolik pozornosti. Letošní model iPhonu nese označení 7 a stejně jako předchozí produkty tohoto roku nepřináší mnoho novinek…až na jednu a opět zcela zásadní.

Jak už bylo zmíněno, tak Apple se v roce 2016 rozhodl jít proti veškerým standardům a zvyklostem, a to jak v oblasti softwaru, tak hardwaru. iPhone 7 je typickým příkladem Apple produktů roku 2016. Design neprošel razantní proměnou, ale spíše dílčími úpravami. Došlo k velkému navýšení výkonu, který je opravdu obdivuhodný, ale jeho potenciál zůstává u mnohých uživatelů bohužel nevyužitý. A do třetice, přichází z jednou razantní změnou, které mění vše, na co jsme doposud byli zvyklí. Těmito třemi větami se dá popsat hned několik produktů z dílny Apple z roku 2016.

iPhone 7 je typickým příkladem Apple produktů roku 2016. Design neprošel razantní proměnou, ale spíše dílčími úpravami. Došlo k velkému navýšení výkonu, který je opravdu obdivuhodný, ale jeho potenciál zůstává u mnohých uživatelů bohužel nevyužitý. A do třetice, přichází z jednou razantní změnou, které mění vše, na co jsme doposud byli zvyklí.

Nejrazantnější a nekontroverznější inovací iPhonu 7 je bezpochyby odstranění 3,5 mm konektoru pro připojení klasických sluchátek. O tomto chystaném kroku se vědělo již dlouho před jeho představením, ale jako každý rok byla veřejnost představenými změnami zaskočena. Vize společnosti je zde jasná – bezdrátový přenos. Odstranění 3,5 mm konektoru je tedy logickým tahem, který se dá v budoucnu čekat i od dalších výrobců. Společně s jack-free iPhonem byla představena také nová bezdrátová sluchátka nazvaná AirPods, která tak celý obrázek bezdrátové budoucnosti dokreslují. AirPods designově vychází z klasických EarPods a působí velice elegantně a téměř futuristicky. Osobně ale dávám AirPods palec nahoru a mylsím, že před sebou mají zážnou budoucnost. AirPods jsou přesně to co od Apple očekávám – inovace, jedinečnot, design, technologie. To vše v nich najdeme. AirPods podle mne představují to nejlepší a nejzajímavější, co Apple v letošním roce představil. Jak se osvědčí v praxi ale samozřejmě teprve uvidíme. Pojďme dál..

Poslední novinky letošního roku spatřily světlo světa teprve před pár týdny a způsobily poprask nejen ve světa Apple, ale také v technologickém světě celkově. Pokud jsem v článku psal o kontroverzních krocích a razantních inovacích, tak nové MacBooky Pro doslova korunovaly tento trend a řadu nových produktů za rok 2016.

Nový MacBook pro je ztělesněním celého roku 2016 s jednou změnou – dočkal se totiž designové proměny. Z pohledu konektivity, výkonu, výdrže, ovládání, pocitu z používání a bohužel i ceny však převyšuje veškerou konkurenci.

Nový MacBook pro je ztělesněním celého roku 2016 s jednou změnou – dočkal se totiž designové proměny. Z pohledu konektivity, výkonu, výdrže, ovládání, pocitu z používání a bohužel i ceny však převyšuje veškerou konkurenci.

Apple se rozhodl odstranit několik velice oblíbených vlastností klasických MacBooků jako je svítící logo nebo MagSafe a upustil také o všech dalších konektorů typu USB-A, slot na SD, Ethernet atd. Vše nahradil systémem All-in-one, tedy konektorem USB-C, který je modernější, rychlejší, spolehlivější, nicméně pořád ne tolik rozvinutým konektorem. Největší inovací – která neodebírá, ale konečně něco přidává – je tzv. Touch Bar. TouchBar je dotyková obrazovka, která nahrazuje veškeré funkční klávesy a umožňuje tak uživateli být doslova v kontaktu s ovládáním celého Macu. Navzdory těmto novinkám a inovacím však byla nejvíce překvapující vlastností nového Macbooku jeho cena. Tam jen těžko říct, jaký signál Apple vysílá směrem ke svým fanouškům a potencionálním zákazníkům.

Svět produktů Apple se mění, to je zřejmé, a rok 2016 je toho jasným důkazem. Z mého pohledu je tento rok opravdu přelomový, jelikož začíná novou éru společnosti Apple a jejich produktů. Je důležité za všemi inovacemi a kontroverzními kroky vidět více než jen momentální rozmar. Předpokládám, že vše je teprve začátkem a tyto dílčí kroky, ať jsou z dnešního pohledu jakkoliv razantní, jsou jen postupnými kroky k nové éře komunikace, interakce a využívání chytrých mobilních zařízení.

Jan Šmíd

Šéfredaktor e-magazínu Appleton Magazín

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *