Skip to main content

Apple Keynote 2016: iPhone 7, Apple Watch 2 a vše ostatní

Ve středu 7. září proběhla dlouho očekávaná Apple Keynote. Jako každý rok, bylo i letos hlavním tahákem konference představení nových modelů iPhonu, stále nejoblíbenějšího chytrého telefonu na trhu. Představeny byly modely nazvané iPhone 7 a 7 Plus. V pozadí nezůstaly ani chytré hodinky Apple Watch, které se po dvou letech na trhu dočkaly svého nástupce v podobě Apple Watch Series 2.

Vedle produktů věnuje Apple na své Keynote také několik minut statistikám a úspěchům, které společnost dosáhla v uplynulých měsících či roce a také aplikacím jako je Apple Music, AppStore a další. Jinak tomu nebylo ani letos.

Apple Music, AppStore, Vzdělání a iWork

Jako první se ujal slova již tradičně CEO společnosti Apple Tim Cook, který začal celou konferenci tzv. “updates”, tedy rychlými novinkami. Řeč byla o novinkách v Apple Music, AppStore a iWork.

Apple Music

Tim Cook se pochlubil, že Apple music, která byla spuštěna na podzim minulého roku, má nyní více než 17 milionů aktivních subscriberů, což je opravdu úctyhodné číslo. Tim uvedl, že atraktivita Apple Music je v tom, že obsahuje 30 milionů songů nebo také možnost individuálního doporučení. Hlavní předností je však exkluzivní obsah, který byl v Apple Music v minulém roce k dostání. Umělci jako Taylor Swift nebo U2 mají exkluzivní smlouvy právě s Apple Music, což její uživatele určitě ocení. Celý tento balík zabalený do jednoduchého a intuitivního designu v iOS 10 tedy dělá z Apple Music velice oblíbeného společníka více než 17 milionů uživatelů produktů Apple.

S Apple Music souvisí i Apple Music festival, který se za pár dnů bude konat v Londýně. Tento velice oblíbený festival, na kterém každoročně vystoupí světoznámí umělci slaví letos 10-leté výročí a jeho program je opět nabitý hvězdami jako je Robbie Williams, One Republic, Alicia Keys, Elton John a další..

applemusicfestival

Výbornou zprávou a výhodou pro majitele Apple TV je, že tento festival je pro ně zcela zdarma streamován.

AppStore

Dále byla řeč o AppStore. AppStore je největším obchodem s aplikacemi na světě, který obsahuje přes miliardu aplikací. Od her, přes sportovní aplikace, až po aplikace, které pomáhají ve vědě a výzkumu. Tim Cook se pochlubil číslem 140 miliard. Neuvěřitelné číslo, které značí 140 miliard stáhnutých aplikací v minulém roce. Cook také uvedl, že díky přístupu k tolika úžasným aplikacím je iPhone a iPad nejsilnějším a nejužitečnějším mobilním zařízením. 

iPhone a iPad se s přístupem k více než 500 tisícům her staly nejoblíbenějšími hracími zařízeními na světě. Těchto 500 tisíc her dělá z herní kategorie tu vůbec nejpopulárnější v celém AppStore.

A jedna další zajímavá hra nyní exkluzivně míří do AppStore. Hra, na kterou hráči čekají už velice dlouho. Do AppStore totiž míří Super Mario Run od vývojářů z Nintendo.

supermariorun

Apple ve školství

Dalším tématem, o kterém se Tim Cook zmínil bylo vzdělávání a role produktů Apple v něm. Apple již delší dobu dokazuje, že vzdělání je pro něj velice důležitou součástí jeho vize budoucnosti a role, kterou technologie v budoucnu ve vzdělávání budou hrát. Především v USA jsou MacBooky a iPady součástí vybavení více než stovky či tisíce škol, které je využívají ke každodennímu studiu.

Největší zásluhu na tom má projekt ConnectED. Program, který umožňuje školám zapojit zařízení jako je Mac nebo iPhone do každodenního studia. Studenti jsou více zapojeni do procesu samotného učení, a díky tisícům aplikací mohou vytvářet svoje vlastní úžasné projekty. Apple skrze tento program umožnil již více než 4500 učitelů využívat MacBook a zapojil více než 50 000 studentů, kteří nyní ke svému studiu používají iPad.

everyonecancode

Apple jako technologická firma klade důraz na rozvoj programátorských schopností mladých lidí, a proto spustil program “Everyone Can Code”. Program, který umožní i těm nejmladším uživatelům učit se programovat jednoduchým, intuitivním a hlavně zábavným  způsobem.  Nově je součástí iOS 10 tzv. “Swift Playground”, který umožňuje každému uživateli naprogramovat si svoji vlastní aplikaci pro iOS.

iWork

Předtím, než se Apple Keynote přesunula k představení nových produktů, přišla řeč na kancelářský balíček iWork. Aplikace jako Pages, Numbers a Keynote jsou velice populární mezi učiteli, studenty, podnikateli i běžnými uživateli díky své jednoduchosti, intuitivnosti a také možnostem, které nabízí.

To, co aplikacím doposud chybělo bylo sdílení dokumentů, respektive práce na nich, v reálném čase. To je však minulostí. Tzv. “Real time collaboration” se stal skutečností a umožňuje uživatelům pozvat ke spolupráci na dokumentech, tabulkách i prezentacích další uživatele. To vše v reálném čase.

realtimecolaboration

Nově mohou na dokumentu či prezentaci souběžně pracovat vaši spolupracovníci jak na Macu, iPadu, iPhonu, tak i na webu.

iPhone 7 a 7 Plus

Konec spekulací! Apple na dnešní Keynote představil dlouho očekávané iPhony, které nesou označení iPhone 7 a 7 Plus. Co o nich víme?

Skvělou novinkou je, že iPhone 7 a 7 Plus jsou odolné proti vodě a prachu. To jistě potěší naprosto každého!

Vzhled nových iPhonů se poměrně dost změnil. Dobrou zprávou je, že se přesunuly pruhy antén, které tak již nenarušují jeho uhlazený vzhled. Také jsme se dočkali nových barev. iPhone je nyní k dostání v pěti barevných variantách. K již známým gold, silver a rose gold přibyly dva nové druhy černé – lesklá varianta je pojmenovaná jet black, matná jednoduše black.

snimek-obrazovky-2016-09-07-v-22-04-28

Kamera a tzv. Depth effect

Vzhled vyčnívající čočky fotoaparátu na zadní straně iPhonu zůstal zachován, tedy u iPhonu 7. iPhone 7 Plus se dočkal změny v podobě duálního fotoaparátu.

Kamera prodělala hned několik změn k lepšímu. Ty jsou však znatelnější u iPhonu 7 Plus. Oba iPhony vlastní 12 mpx kameru a přední FaceTime HD kamera se nyní pyšní celými 7 mpx. Největší novinkou u iPhone 7 je optická stabilizace, kterou měl zatím pouze “pluskový” model.

iPhone 7 Plus se nyní pyšní duální kamerou. Duální kamera u iPhonu 7 Plus umožňuje 2x optický zoom, optickou stabilizaci a tzv. Quad-LED True Tone Flash. U iPhonu 7 Plus bude možné fotit i s tzv. depth effectem, který se jeho majitelům zpřístupní díky updatu softwaru na konci tohoto roku. Depth Effect znamená, že budete moci pořizovat fotografie, které budou mít víceúrovňové zaostření.

Bez 3,5mm jacku s novými EarPods

Co se týče audia, došlo k mnoha změnám. První z nich je ta, že iPhony nově zvládají stereo. Dále přišla na řadu novinka, která byla velmi skloňovaným tématem již dlouhou dobu. Sluchátka, respektive možnost, že by se iPhone zbavil 3,5mm jacku. Stalo se tak. EarPods se budou k iPhonu nově připojovat pomocí Lightening konektoru, avšak pro ty, kteří jsou zvyklí používat svá sluchátka s 3,5 jackem Apple bude v krabičce dodávat společně s iPhonem adapér.

Nová bezdrátová sluchátka AirPods

Mimo to, byla představena nová bezdrátová sluchátka AirPods. Ty v sobě mají zcela nový čip W1. Sluchátka jsou velmi inteligentní a začnou hrát až poté, co si je usadíte do ucha, pokud je vyndáte, hudba se vypne. Mají v sobě samozřejmě zabudovaný mikrofon a pokud se jich dotknete, můžete pohodlně komunikovat se Siri. Jejich výdrž je 5 hodin na jedno nabití. Nabíjecí “stanice” vám je schopna nabíjet sluchátka až po dobu 24 hodin. Sluchátka se k vašim produktům připojí zcela automaticky, tedy bez složitého párování či přepínání. AirPods si budete moci pořídit ke konci října a zaplatíte za ně 159 USD.

iphone7

Home Button s Force Touch, výkon, výdrž a uložiště

Home button se také dočkal změny, a to především z toho důvodu, aby mohly být iPhony vodotěsné. Nově budete od Home buttonu dostávat zpětnou vazbu stejně jako je tomu u Force Touch.

iPhone se opět zrychlil, a to díky novému čipu A10 fusion. Jen tak pro zajímavost… Oproti prvnímu iPhonu, který Apple představil, je iPhone 7 120x rychlejší!

Také byla navýšena kapacita baterie. Ta by měla na iPhonu 7 vydržet o 2 hodiny déle než u předchozí generace. U iPhonu Plus je to o 1 hodinu déle než u Pluska předešlého.

Podle očekávání došlo k navýšení paměťového úložiště, překvapivě však nejen u iPhone 7 a 7 Plus, ale také u iPhone 6s a 6s Plus. Zákazníci si tedy nyní mohou vybrat ze tří možností –  32 GB, 128 GB a 256 GB.

Cena a dostupnost

Objednávky iPhonů jsou možné od 9. září, dostupné budou o týden později, tedy 16. září. V České republice si na iPhony počkáme ještě o týden déle, tedy do 23. září.

Cena iPhonu 7 zůstává stejná jako u iPhonu 6s, stratuje tedy na 21 190 Kč u iPhonu 7 Plus je to 24 490 Kč.

Kompletní line-up tedy vypadá následovně:

iphones

 Apple Watch

Od prodeje prvních Apple Watch uběhlo 18 měsíců. Za tu dobu se z velice nízké příčky oblíbenosti dostaly na druhou příčku ihned pod značku Rolex. I přesto se vlastně staly číslem jedna na trhu, neboť zpočátku nikdo nevěřil v jejich úspěch… Nyní jsou zde Apple Watch Series 2 🙂

Co nás čeká? WatchOS 3, který nabídne nespočet vylepšení, co se týče nového vzhledu uživatelského rozhraní. Nabídne nám nové možnosti skrze reakce na zprávy, na které bude možno reagovat kresbou znaků na displej, ty se poté přeformátují do klasického textu. Dále nám nabídne možnost jednoduchého zadávání znaků čínštiny či japonštiny a další. To není vše, co od WatchOS 3 můžeme očekávat.

Apple Watch Series 2

Ano, dostali jsme se k druhé sérii hodinek. Prošly řadou skvělých a velice užitečných úprav. Mezi ně patří především vodotěsnost! Ano je to tak, vodotěsné Apple Watch Series 2, které potěší všechny plavce, kteří si chtějí měřit tep během plavání a následně nechat svá data přenášet přímo do iPhonu, aniž by potřebovali jiné a nezajímavé trackery. Tato generace umožní ponor až do 50 m. Nemusíte mít obavy o mikrofon či reproduktor. Vše bylo řádně promyšleno. Apple nezklamal a zavedl speciální reproduktory, které umožní odvádět vodu tak, aby nedošlo k internímu poškození hardwaru hodinek.

Mezi další novinky druhé série hodinek paří především GPS. Stávající hodinky využívaly GPS iPhonu. Nyní budeme moct pomocí hodinek sledovat náš pohyb, aniž bychom museli používat telefon. Také bude možno sdílet polohu s přáteli a podporovat je v aktivitě. Apple se především soustředil na to, aby byla využitelnost ponoru a voděodolnost využita naplno. Věnovali výzkumu plavání a potápění mnoho času, aby vytvořili dva různé algoritmy, které dokáží měřit spalování kalorií, a tak vytvořit plán ke sportovnímu úspěchu.

Další novinkou je vylepšení displeje, který bude jasnější, díky čemuž bude lepší čitelnost při vysokém osvětlení.

Hardwarové specifikace nových Apple Watch Series 2:

 • Dvoujádrový procesor S2
 • Zabudovaná GPS
 • Voděodolné do 50 metrů
 • Ion-X sklíčko
 • 2x jasnější Retina displej s Force Touch (1 000 nitů)
 • Keramická zadní strana
 • Digital Crown
 • Snímač tepové frekvence, akcelerometr a gyroskop
 • Snímač okolního osvětlení
 • Směrový reproduktor a mikrofon
 • Wi-Fi (802.11b/g/n v pásmu 2,4GHz)
 • Bluetooth 4.0
 • Výdrž baterie až 18 hodin
 • WatcOS 3

WatchOS 3

Jak bylo zmíněno na začátku. Nový systém nás překvapí v nových “barvách”. A to v podobě uživatelského rozhraní a jeho ovládání. Můžeme se taktéž těšit na mnohem výkonnější systém, který nám umožní rychlejší načítání aplikací běžících na pozadí, kde se aktualizují.

Na zprávy bude možno odepisovat pomocí kreslení znaků na displeji. Ty se poté přeformátují do klasického textu, a díky přidané možnosti bude možné vkládat i čínské či japonské znaky.

K velice zajímavým aplikacím patří ViewRange. Ta bude dostupná pouze pro Apple Watch Series 2. Tato aplikace má hlavně oznamovat zajímavá místa (například hory či těžce dostupné lokace pro záchranou službu) a bude vám hlídat trasu a varovat vás, abyste z ní nesešli a předešli tak dezorientaci v dané oblasti.

Apple Watch NIKE+

Po představení hodinek druhé řady, byl na pódium pozván prezident společnosti Nike – Trevor Edwards, který hovořil o kvalitní spolupráci s Applem. Taktéž zmínil 40 let, což je doba po kterou se samotný Nike zaměřuje na běh a zdravý pohyb. A tak po dlouhé době nastala změna a implementace aplikace Nike+ Run Club a Apple Watch.

Aplikace Nike+ Run Club vás bude motivovat zprávami, které vás budou podporovat v běhu. Dále Nike vložil funkci která se nazývá “Just Do It Sundays”, která vyzve běžce z celého světa k nedělnímu běhu. V den kdy jste ještě nebyli běhat se vás Watch zeptají “Are we runnig today?” a k tomu dodají pár informací. Například jak dlouho je to od vašeho posledního běhu nebo o aktuálním počasí.

apple-watch-nike-plus-several

Další zajímavou novinkou, týkající se NIKE+ jsou řemínky, které oslní každého sportovce, neboť jsou prodyšné a s elegantním designem. Dostupné budou ale až ke konci tohoto roku.

A nakonec pár zajímavostí pro nadšence Pokémon GO. Hra bude nově dostupná i pro Apple Watch, takže budete mít přehled o vašich miláčcích v Pokébalech. Bude možno je trénovat, a hodinky vám pomocí GPS budou oznamovat, v jaké lokalitě se nachází a kde je nejbližší Pokéstop. Nadšenci ví a budou jistě spokojeni 🙂

Dostupnost

Series 2 budou dostupné od 16. září a to hned ve třech provedeních: hliníkové, z chirurgické oceli a nově i keramické.

Cena Apple Watch Series 2 začíná na 369 USD, u Apple Watch Series 1 je cena o 100 dolarů nižší, tedy $269. 

Co se řemínků týče, přibyla nová edice, která vznikla ve spoluráci s Hermés. Jedná se o kvalitní kožené řemínky světové značky, které jistě oslní všechny módní nadšence.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *