Skip to main content

Apple Mapy dříve a dnes, jak na tom vlastně jsou?

Společnost Apple před pár lety představila své zbrusu nové Apple Mapy, které nebyly vůbec stoprocentně doladěné. Každopádně cupertinská společnost na všem zapracovala a své mapové podklady zdokonalila. 

Zpátky v čase

Abychom se mohli podívat na celý vývoj Apple Map, musíme se vrátit v čase, a to do roku 2012. Apple si v té době pohrával s myšlenkou, že by na trh mohl přinést něco nového. Něco, v čem by byl opět bezkonkurenční. Ano, tou myšlenkou byly opravdu mapy, které Apple nakonec představil na WWDC 2012.

SAN FRANCISCO, CA - JUNE 11: Apple Senior VP of iPhone Software Scott Forstall demonstrates the new map application featured on iOS 6 during the keynote address during the 2012 Apple WWDC keynote address at the Moscone Center on June 11, 2012 in San Francisco, California. The Apple WWDC starts today and runs through June 15. (Photo by Justin Sullivan/Getty Images)

 

Každopádně mapové podklady, které Apple nabízel, nebyly vůbec spolehlivé. Některé vesnice, města, a dokonce silnice se na mapě nenacházely. Ale to nebyla jediná zrada, kterou si Apple pro své uživatele připravil.

Další kudlu do zad jsme dostali ve chvíli, kdy cupertinská společnost oznámila, že v nativní aplikaci nebude možné používat mapové podklady od Googlu, tedy konkurence. Největší a zároveň nejlepší dodavatel mapových podkladů Google, již nebyl dvorním dodavatelem mapových podkladů. Nám se tedy nabízela otázka, kdo jej nahradil.

Dva dodavatelé, kteří zkazili Apple Mapám pověst

Společnosti, které se podílely na hlavní novince v iOS 6, bylo více. Nejvíce mapových podkladů dodával velmi známý nizozemský TomTom. Ten se proslavil jako výrobce navigací a navigačního softwaru. Ovšem nejednalo se o jediného dodavatele, který své mapové podklady poskytoval.

Dodavatel s otevřenou licencí

Dalším dodavatelem byla velmi známá organizace OpenStreetMap. V jejich satelitních snímcích měl prsty také konkurenční Microsoft. Ovšem abych vše uvedl na pravou míru. OpenStreetMap tvoří komunita uživatelů, kteří přidávají a udržují data o silnicích, cestách, kavárnách, železničních stanicích a mnohem dalším po celém světě.

Prostředí aplikace prošlo změnou

Prostředí aplikace se naštěstí příliš mnoho nelišilo. V horní liště jste mohli najít klasické tlačítko pro spuštění navigace, vyhledávací políčko a tlačítko pro výběr adresy kontaktů. V levém dolním rohu jste pak mohli využít tlačítka pro určení aktuální polohy a pro zapnutí režimu 3D. Apple v aplikaci též zachoval všem známý odchlíplý roh, který sloužil pro přepnutí mezi standardními, hybridními a satelitními mapami. Zde jste si také mohli zobrazit aktuální provoz, umístit špěndlík, anebo si svoji mapu vytisknout.

Apple Maps

 

Nové mapy v té době nabízely trochu jiné chování aplikace, než na jaké jsme byli zvyklí. Nativní aplikace se tedy tak trochu podobala té od Googlu – Google Earth. To vůbec nevadilo, neboť ovládání celé aplikace bylo opět o něco pohodlnější. Abych vše dotáhl do samotného konce, tak aktualizovaná aplikace nabízela zcela nová gesta, která jste vyvolali použitím dvou prstů – krouživým pohybem jste otáčeli mapu a pohybem po svislé ose jste mohli změnit náklon k pomyslnému povrchu Země.

Při použití satelitích map pak bylo možné otáčet s celou zeměkoulí.

Mapové podklady stály za starou bačkoru

Největší kámen úrazu celé aplikace byly samotné mapové podklady, jejichž samotné grafické zpracování nebylo vůbec hezké. Tak například taková zalesněná plocha opravdu zářila, neboť mapové podklady nabízely až příliš moc přesaturovanou zelenou barvu.

Pokud jste se v aplikaci chtěli podívat, kam příští rok pojedete na dovolenou, mohli jste to rovnou zabalit a zkusit to u konkurence. Vodní plochy, které mapové podklady nabízely, byly sice se sytostí modré barvy na rozumné úrovni, ale měly jednu velmi nevkusnou vlastnost – hranatost.

Dalším pochybením bylo až příliš brzké skrývání silnic nižších tříd a také menších ulic. Při oddalování vám před očima doslova zmizely všechny silnice, tedy až na hlavní trasy. Namísto města jste tak viděli jen kostru z pár silnic a nic víc. Tím to ale nekončí. Mapové podklady byly na tom tak špatně, že se někomu místo Zlína objevoval Gottwaldov a další.

 

Apple Mapy dnes

Apple Mapy na tom byly opravdu bledě a cupertinská společnost musela jednat. Aby uživatelé mohli ke svému cestování používat GPS navigaci, kterou měli ve svém iPhonu, musela společnost otevřít dveře i konkurenci. To nakonec opravdu udělala, a díky tomu si dnes můžeme z mapových služeb jen vybírat – Google Mapy, Apple Mapy, Mapy.cz a další.

Apple Maps

 

Ovšem nejednalo se o jediný krok, který Apple musel udělat. Dalším krokem bylo zlepšení mapových podkladů. Americká společnost začala více spolupracovat s TomTomem. Tato spolupráce přinesla nejen zlepšení celých mapových podkladů, ale také samotné aplikace.

Další změnou je také design. Dnes je více přehlednější a čistější. V aktuální verzi nenajdeme velmi známý a populární odchlíplý roh. Na jeho místě najdeme tlačítko „i“, které po rozkliknutí nabízí zobrazení klasické mapy, dopravy a též satelitní zobrazení. Dále je zde možnost „umístit špendlík“. Jestliže se chcete dostat na svoji aktuální polohu, není nic lehčího, než kliknout na tlačítko v levém dolním rohu (šipka).

Samozřejmě aplikace není stále dokonalá, každopádně Apple neustále pracuje na jejím zlepšení. Abych byl upřímný, Apple Mapy jsem příliš často nepoužíval. Každopádně teď je vše jinak. Pokud plánuji nějaký výlet, použiju buď Apple Mapy anebo Mapy.cz.

Zdroj: AppleInsider

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *