Skip to main content

Apple oznámil finanční výsledky: první pokles od roku 2003

Včera večer oznámil Apple své finanční výsledky za minulý kvartál, tj. Q2 2016 .Tržby Applu byly 50,6 miliard dolarů a čistý zisk 10,5 miliard dolarů.

Pro lepší přehled, loni (Q2 2015) vykázal Apple tržby ve výši 58 miliard dolarů se ziskem 13,6 miliard dolarů. Když si porovnáme tato čísla, tak zjistíme, že Apple čelí prvnímu poklesu tržeb od roku 2003.

Co se zařízení jablečné společnosti týče, za minulý kvartál se prodalo 51 milionů iPhonů (loni 61 milionů), iPadů bylo prodáno 10,2 milionů kusů. To je oproti roku Q2 2015 propad o cca 2 miliony kusů. Ve Q2 2015 se totiž prodalo 12,5 milionů iPadů. Abychom také nezapoměli na Macy, tak zde Apple prodal 4 miliony kusů, což je také pokles oproti minulému roku, kdy se jich prodalo 4,5 milionu.

Porovnání tržeb

Nemusíme být ovšem tak skeptičtí, pro porovnání: Microsoft prodal za Q2 2016 pouhé 2,3 milionů svých telefonů Lumia. Toto číslo Apple přeskočil mnohonásobně při prvním víkendu prodeje nového iPhonu, kdy se po 48 hodinách prodalo 13 milionů iPhonů 6S.

Prodeje iPhonu

Z čísel můžeme vidět, že nic netrvá věčně, a že i takový gigant, jako je Apple se nemůže na vrcholu udržet navěky. V budoucnu bude zajímavé porovnávat čísla za další kvartály (Q3, Q4 atd.). Na druhou stranu, i přes lehký pokles tržeb se stojí na nové iPhony dlouhé fronty a Apple má velice loajální zákazníky, kteří tuto značku jen tak neopustí.

Je také možné, že tato čísla má na svědomí délka životnosti jednoho výrobku. Uživatelé obměňují iPhone cca po 2 letech, iPad po 4 letech a Macy se kupují nové až po 3-5 letech.

Zdroj: 9to5mac.com

Marek Smékal

Jsem mobilní fanoušek, používám jablečná zařízení. Mám firmu, pracuji a studuji. Rád sportuji (lyže, běh, golf), mám rád dobré filmy a seriály. Sledujte mě na Twitteru :) - @MarekSmekal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *