Skip to main content

Apple poradna: Zpomalení bezdrátové myši

V rámci Apple poradny jsme dostali e-mail od jednoho našeho čtenáře, kterého trápil netradiční problém. Ten spočíval v tom, že pokaždé, když přetahoval soubory ze svého Macu pomocí iTunes do jiného zařízení nebo stahoval soubory z internetu, tak došlo k neobvyklému zpomalení jeho bezdrátové myši. Dokonce tak velkému zpomalení, že myš se stala během těchto operací takřka nepoužitelnou.

Jednalo se o Mac Mini 2011 a bezdrátovou myš s wireless adaptérém. Po přečtení dotazu jsem musel pátrat v paměti zda jsem se s tím to problémem někdy setkal, bohužel jsem jsem na nic nemohl přijít. Samotného mě problém velice zaujal, a tak jsem se jím začal zabývat malinko víc. Zjistil jsem, že je několik uživatelů – zahraniční fóra – kteří se s problémem setkali, a to především u starších zařízení z let 2010-2011. Drtivá většina z nich uváděla svoji myš jako Apple Magic Mouse, ale to v tomto případě nebylo důležité, jelikož jsem předpokládal, že chyba nebyla v myši. Názory a zkušenosti uživatelů mě zaujaly a já se rozhodl sepsat pár bodů jak tuto chybu napravit.

Pokud se kdykoliv budete potýkat s nereagující nebo špatně reagující bezdrátovou myší, tak nejprve udělejte následující jednoduchá / logická opatření.

Pozn.: Tlučení myší o stůl není zrovna nejlepší způsob jak vyřešti problém, ať už z myší nebo jakýkoliv jiný.

  • Zkontrolujte baterie
  • Vyčistěte optiku myši
  • Vyčistěte slot pro baterie
  • Pokud myš pracuje s wireless adaptérem, tak jej odpojte a ujistěte se, že není poškozený
  • Odinstalujte / Nainstalujte myš znovu

Většinou jsou tato opatření prvním krokem ke správnému fungování bezdrátové myši. Je dobré je vyzkoušet, jelikož vás nestojí nic kromě asi 3 minut vašeho času.

Od těchto jednoduchých opatření se posuneme dál, respektive se vrátíme k původnímu problému. Zpomalení myši při stahování dat z internetu nebo přetahování souborů pomocí iTunes (především bezdrátově). Tyto dvě operace mají společné dvě věci: využívají wi-fi nebo bluetooth a nadprůměrně zatěžují operační paměť (především u starších zařízení nebo u zařízení s nízkou RAM). Po přečtení několika fór, která se problémem zaobírala, jsem vybral dvě řešení.

1. První řešení

2000px-Wi-Fi_Logo.svgToto řešení se týká nastavení Wi-fi. Největší problém je v tom, že Wi-fi ve většině případů funguje na frekvenci 2,4GHz. Tato frekvence je však využívána většinou dalších bezdrátových zařízení od telefonů po dálkové ovládání vaší garáže. Tato frekvence je jednoduše “přecpaná”. A teď přeskočím rovnou k závěru, který z této informace plyne, jelikož nechci čtenáře zatěžoval detaily.

Ve svém routeru, který vysílá Wi-fi si nastavte frekvenci 5GHz namísto 2,4GHz. Váš problém s bezdrátovým signálem myši by se měl vyřešit.

Pozn.: 2,4 GHz je vhodnější na větší vzdálenosti a pro signál překonávající více překážek. 5GHz je naopak vhodnější do vnitřních prostor například v bytě nebo rodinném domě.

2.  Druhé řešení

Druhé řešení se týká především MacBooku a jde spíše o softwarovou záležitost. Řečeno jednoduše (nejsem žádný geek) musíte resetovat blutetooth ve vašem počítači. To provedete následujícím způsobem:

1. Vypněte počítač
zpomaleni_keyboard

2. Zmáčkněte shift + ctrl + alt a držte je

3. Jedenkrát zmáčkněte power button (pouze jednou, tak aby se počítač nezapnul)

4. Pusťte klávesy

5. Zapněte počítač klasickým způsobem

Jsou uživatelé, kterým tento postup pomohl při menších výpadcích bluetooth signálu apod. Osobně jsem odzkoušel na MacBooku a připojení s Apple Magic Mouse se mi zdá stabilnější. Ve stolních počítačích typu iMac či Mac Mini tento postup, nebo spíše efektivnost tohoto postupu, nebyla zkoušena.

Máte podobnou zkušenost? Pomohl vám tento návod? Napište nám.

Zdroj informací o Wi-fi: HowToGeek.com

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *