Skip to main content

Apple OS X: Pro začátečníky

Jablečné produkty se ve světě stávají stále více populárními a výjimkou není ani Česká republika. Pomalu se i u nás rozrůstá počet uživatelů, kteří používají iPhone, iPad, iMac, Macbook a další zařízení od Californského gigantu jménem Apple. Troufnu si ale říct, že stále je daleko větší počet těch, kteří o koupi teprve uvažují a váhají, protože nevědí “do čeho vlastně jdou”. Pro některé váhavé je překážkou cena pro jiné zase operační systém. Ačkoliv u mobilních zařízení jako iPhone a iPad většinou uživatelé nemají problém, tak u stolních a přenosných počítačů Mac si uživatelé nejsou koupi úplně jistí. Především právě kvůli  odlišnému operačnímu systému.

Chci MacBook, ale…

Mnozí z těch, kteří uvažují o koupi jablečného počítače se jistě setkávají s lidmi, kteří je od koupi odrazují se slovy: “to je k ničemu”, “drahý a nepoužitelný”, “všechno musíš dělat podle nich” nebo “Ach jo, Apple mi nedovolí poslouchat moji hudbu, musím si všechno koupit”. Já jednoduše říkám “NENÍ TO PRAVDA”. Bohužel ve většině případů to tvrdí ti, kteří nikdy MacBook nepoužívali a pokud ano, tak jen výjimečně. Vždy doporučuji promluvit si s někým, kdo tyto počítače pravidelně používá a může Vám poskytnout praktické a hlavně reálné informace. Můžete také číst Appleton Magazín, kde pro Vás připravujeme spoustu tipů, návodů a recenzí, které Vám s rozhodováním určitě pomohou. Chceme aby informace byly objektivní, a proto se nebojíme i kritického hodnocení.

Apple OS-X-El-CapitanV této sérii článku bych rád přiblížil počítače Apple těm, kteří uvažují o koupi svého prvního MacBooku nebo si jej už pořídili a chtějí se o jeho využití dozvědět co nejvíce. Postupně si vysvětlíme hlavní rozdíly mezi počítači s OS X (operační systém používaný v počítačích od Applu) a počítači s Windows. Poté si představíme samotný OS X, jeho výhody a nevýhody, základy používání a praktické  aplikace, které v každodenním životě určitě využijete. Také bych rád jeden díl věnoval aplikacím/programům, na které byli uživatelé zvyklí ve Windows a které mají svoji alternativu i na OS X. Nejen to, ale i další praktické rady se dozvíte, když budete číst Appleton.

Apple je jiný, protože…

Jako všechny počítače, tak i počítače Apple mají své výhody a nevýhody. Jsou věci, na které se hodí více či méně a jsou lidé, pro které se hodí více či méně. Jen ve zkratce: Apple svoje produkty cíli na koncové uživatele, kteří potřebují svoji práci udělat rychle, efektivně a hlavně snadno. Počítače od Applu jsou pro většinu uživatelů opravdovými osobními počítači. Naopak pro profesionální programátory a uživatelé, kteří si libují v používání příkazového řádku nebudou počítače Apple pravděpodobně tou nejlepší variantou pro jejich práci.

Vzpomeňme si jaké to bylo, když jsme z Nokie 3310 a jí podobných telefonů poprvé přecházeli na chytré telefony s dotykovou obrazovkou, vzpomeňme si jak jsme se seznamovali s našimi prvními počítači a učili se jak nainstalovat svoji první hru. Chvíli to trvalo, že? Ano, pokud je něco nové, vždy si to člověk musí nejprve osahat než tomu začne rozumět. Někdy déle někdy krátce a jinak tomu není ani v případě, když si pořídíte svůj první MacBook. Je to něco nového, na co je potřeba si zvyknout, ale věřte mi, že se na něj zvyká zatraceně rychle. 🙂

Další díly již nyní zde.

Jsme rádi za každé připomínky nebo návrhy, a proto nám napište pokud nějaké máte. Jsme na Facebooku, Googlu+ i Twitteru nebo na e-mailu: appleton.mag@gmail.com

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *