Skip to main content

Apple TV: Revoluce nebo evoluce? (souhrnný článek)

Apple na své středeční Keynote představil také novou, v pořadí již 4. generaci Apple TV. Právě o nové Apple TV se dlouho spekulovalo a předpokládalo se, že malinko zastíní iPhone. To se úplně nestalo, ale Apple TV 4. generace opravdu nadchla. Před nedávnem jsme připravili článek o chystané Apple TV (zde), kde jsme shrnuli hlavní novinky, které by měla přinést. Nyní se podíváme, co nám bylo včera doopravdy představeno.

Svým designem opravdu nadchne

Pojďmě začít designem. O tom se spekulovalo již delší dobu. Podle spekulací se mělo jednat o krabičku, která je větší do stran, ale nižší na výšku. Opak je pravdou. Nová Apple TV je o něco větší než její předchůdkyně. To však vůbec nevadí, jelikož do ní Apple vyloženě „nacpal“ spoustu nových funkcí.

Apple TV už není jen multimediálním přehrávačem, ale stala se z ní i herní konzole s vlastním operačním systémem tvOS, AppStore a centrální hub pro inteligentní domácnost. To vše doplněné o Siri dělá z Apple TV velice povedený produkt.

Výkonem nezaostává

Nová Apple TV nabízí 64-bitový, dvoujádrový procesor Apple A8, které se objevil v předchozí generaci iPhone 6 a také jej najdeme v novém iPadu mini 4. U nového jablečného set-top boxu najdeme také 2 GB operační paměti RAM. V praxi to tedy znamená, že nová Apple TV je ještě výkonnější, než předchozí generace iPhonu.

Další zajímavostí je Ethernet připojení, které je u nové Apple TV pomalejší, než WiFi připojení. Zatímco Ethernet u nové Apple TV má přenosovou rychlost 10/100Mb/s, WiFi modul podporuje standard 802.11ac, který má přenosovou rychlos až 1,3 GB/s.

Apple-TV-4-two

Apple také u nové jablečné TV odstranil port pro optické audio a zachoval zde jen HDMI port. Apple TV také podporuje pouze 1080p, což je celkem zvláštní, neboť nové iPhony podporují 4K.

Nová Apple TV se také dočkala nového konektoru USB-C, který byl představený u 12palcového MacBooku. Zdá se tedy, že Apple plánuje zavést tento standard na co největším počtu zařízení.

Češi se dočkají pouze ořezané verze

Apple u svého nového zařízení upgradoval také svůj dálkový ovladač, který je nyní dotykový. Ten disponuje tlačítkem pro aktivování hlasové asistentky Siri, která je jednou z hlavních novinek. Bohužel jak již všichni víme, Siri je lokalizovaná jen v pár jazycích a pokud ji chcete používat, musíte si zvolit některý z jazyků, kterým rozumíte – angličtina, němčina.

apple-event-sept9-2015-appletv-3369

Jenomže u nové Apple TV můžete na podobnou funkci zapomenout, vlastně zapomeňte na celou hlasovou asistentku. Apple totiž v dokumentech určené vývojářům potvrdil, že nový ovladač Siri Remote bude dostupný pouze v 8 zemích. Takže, pokud plánujete zakoupit si novou Apple TV v ČR, dostanete k ní ovladač bez hlasové asistentky.

Vývojáři to budou mít těžké

Kalifornská firma nabízí dva různé typy Apple TV, liší se pouze v kapacitě úložného prostoru – 32 GB a 64 GB. Tyto paměťové moduly, které je možné využít jednak jako cache pro obsah iTunes Store a jednak také jako úložiště, které poslouží pro ukládání aplikací.

screen-shot-2015-09-09-at-2-11-12-pm-png

Vývojáři se mohli radovat, tedy dokud se nedozvěděli nová a přísná pravidla, která Apple stanovil. V zájmu efektivního hospodaření s úložištěm se jablečná společnost rozhodla, že jednotlivé aplikace nesmí mít více jak 200MB.

První unboxing je na světě

O vůbec první unboxing se postaral Andru Edwards.

Zdroj: Apple Keynote , 9to5mac.com

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *