Skip to main content

Apple vydal aktualizovanou verzi iOS 10.1.1

Společnost Apple dnes vydala zcela novou aktualizaci, a to pod označením iOS 10.1.1. Update nabízí tak malé změny, že bylo dokonce i jeho označení zachováno.

Nicméně, původní aktualizace iOS 10.1.1, které se mezi uživatele dostala již 31. října roku 2016, měla číselné označení 14B100, ovšem nové iOS 10.1.1 je uvedeno pod 14B150.

ios-10

Nové sestavení je k dispozici ke stažení pouze na serverech společnosti Apple a nelze je získat klasickým způsobem, jako over-the-air (OTA) update. Nová verze iOS 10.1.1 je pravděpodobně poskytována jen těm uživatelům, kteří mají stále starší verzi systému iOS 10.0.x, protože k instalaci je vyžadováno připojení k iTunes. O novém updatu nemáme žádné podrobné informace, tudíž je více než jasné, že se jedná o velmi drobnou aktualizaci.

Podporovaná zařízení

iPhone

•iPhone 7

•iPhone 7 Plus

•iPhone 6s

•iPhone 6s Plus

•iPhone SE

•iPhone 5s

•iPhone 5c

•iPhone 5

iPad

•12,9palcový iPad Pro

•9,7palcový iPad Pro

•iPad Air 2

•iPad Air

•iPad 4. generace

•iPad mini 4

•iPad mini 3

•iPad mini 2

Shrnutí novinek v iOS 10

iOS 10 ve znamení 3D Touch

iOS 10 disponuje přepracovanou zamykací obrazovkou, kde je mimo jiné vůbec poprvé možné využít služeb 3D Touch. Na zamykací obrazovce je nově možné zobrazit mnohem více informací o daném oznámení. Dále jsme se dočkali snadnějšího přístupu k aplikaci Fotoaparát. Nicméně, vůbec nejdůležitější „fičurou“ jsou přepracované widgety. Je dobré taktéž zmínit přepracovaný tzv. Control Center, který nově podporuje technologii 3D Touch. Novinkou je mimo jiné funkce „Raise to Wake“, díky které je možné rozsvítit displej iPhonu pomocí pohybu.

Hlasová asistentka Siri dozrála hned několika nových frází a celkově větší provázaností v rámci systému. A to vše díky Siri SDK, které umožňuje vývojářům vytvářet podporu Siri i pro své aplikace. Nyní je tedy například možné přivolat si Uber či poslat zprávu přes WhatsApp, a to díky jednoduchým frázím.

Zprávy budou fungovat na podobném principu, jako Facebook Messenger

Sociální sítě vládnou globálnímu internetu a Apple si je toho vědom. Proto se rozhodl obohatit a celkově vylepšit svou aplikaci Zprávy. Ta byla kompletně přepracovaná. Nově zde najdeme animace pozadí, tzv. blublinkové efekty, bohaté odkazy a digitální dotyk (poprvé představeno pro Apple Watch), který umožňuje uživatelům vytvořit výkresy. Dále je možné posílat ručně psané poznámky, skryté zprávy „neviditelným inkoustem“, rychlé odpovědi a mnoho dalšího. Každopádně, aplikace Zprávy má i své místo v App Storu. Z toho tedy vyplývá, že vývojáři mohou vytvářet pro aplikaci různé doplňky či jej implementovat v rámci své „appky“.

Inteligentnější HomeKit a mnoho dalšího

Pro tzv. „Home“ aplikace je k dispozici HomeKit, který je opět o něco inteligentnější. Společnost Apple se tak trochu inspirovala u konkurenční platformy od Googlu, a iOS 10 obohatil možností odstranit téměř všechny předinstalované aplikace, které prostě a jednoduše nechcete používat. Na velmi užitečné funkce se můžeme těšit mimo jiné i v aplikaci Fotky. Zřejmě největší novinkou je rozpoznávání obličejů, objektů a míst. Díky tomuto chytrému rozpoznávání fotografií bude s příchodem iOS 10 mnohem jednoduší vyhledávat v uložených fotografiích. Do aplikace Fotky ale také přibyla například nová záložka Memories, která uživatelům bude připomínat fotky, díky kterým si budou moci zavzpomínat na prožité okamžiky.

Přepracované aplikace Apple Music a Apple Mapy

Obě aplikace, tedy přesněji Apple Mapy a Apple Music, byly lehce přepracovány. Nyní disponují s mnohem přehlednějším a čistším rozhraním. Apple Mapy získávají proaktivní podněty a integrované aplikace třetích stran, zatímco Apple Music nabízejí lepší a zajímavější obsah a texty k jednotlivým písničkám. Nicméně, ještě je tu stále jedna aplikace, která se pozornosti od novinářů příliš mnoho nedočkala. Ano, řeč je o „appce“ Apple News. Ta je taktéž přepracovaná, tedy alespoň po designové stránce. Další novinkou je předplatné, tzv. lámání oznámení zpráv a lepší organizaci příspěvků.

Je vaše zařízení mezi podporovanými modely? Nainstalovali jste si nejnovější operační systém iOS 10.1.1? Napište nám to do komentářů pod článek!

Zdroj: MacRumors

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *