Skip to main content

Apple vydal hned dvě aktualizace, čeho se týkají?

Společnost Apple na svých operačních systémech usilovně pracuje, což dokazují nově zveřejněné aktualizace iOS 10.2 a watchOS 3.1.1. Jaké jsou novinky?

Americká společnost z Cupertina si pro své uživatele připravila zcela nové aktualizace, které jsou určené pro iOS zařízení a chytré hodinky Apple Watch. Obě aktualizace jsou dostupné pouze pro vývojáře pro účely důkladného testování.

WatchOS 3.1.1

Novou verzi operačního systému pro chytré hodinky lze stáhnout prostřednictvím specializované aplikace Apple Watch, kterou najdete ve svém iPhonu. Aktualizaci stáhnete tak, že se přesunete do Obecné -> Aktualizace Softwaru. Chcete-li nainstalovat nový update, musíte mít své Apple Watch nabité alespoň na 50 %. Dále musí být připojené na nabíječku a také v blízkosti iPhonu. Ke stažení softwaru watchOS 3.1.1 je nutné mít na svém iPhonu nainstalovaný nejnovější software – iOS 10.2.

apple-watch-14

Nový softwarový update pro Apple Watch nenabízí žádné velké změny. Apple se u aktualizace zaměřil spíše na opravu chyb, na které si uživatele v předchozí verzi stěžovali. Vývojáři dále vylepšili bezpečnost samotného systému.

iOS 10.2

Druhá beta verze přichází zhruba jeden týden po oficiálním zveřejnění první bety iOS 10.2, a více než dva týdny od vydání iOS 10.1 veřejnosti. Nová aktualizace je k dispozici jako OTA (over-the-air) update. Betu lze též stáhnout přes Apple Developer Center. Aktualizace je dostupná pouze registrovaným vývojářům, nikoliv veřejnosti. Apple mimo jiné k druhé betě zveřejnil taktéž novou beta verzi Xcode 8, kterou též najdete na oficiálních stránkách pro vývojáře. Jestliže se chcete stát součástí vývoje nového iOS a OS X, tak se nezapomeňte přihlásit do beta testovacího programu. Ten najdete na stránce Apple Beta Software Program.

ios-10

Novinky v iOS 10.2 Beta 2

V novém updatu byl opravený nové Portrét mód, který je tu s námi zhruba dva týdny je. Nově se vývojáři dočkali také emoji smajlíků, včetně klauna, slintací tváře, selfie, face palmu, lišky, sovy, žraloka, motýla, avokáda, palačinky, croissantu a další. Existuje více než sto nových emoji smajlíků, včetně několika povolání (mužské i ženské provedení) – hasič, mechanik, právník, lékař, vědec a další.

Apple se také zaměřil na současné smajlíky, které nyní vypadají mnohem více realističtěji. V druhé betě iOS 10.2 se také objevily nové tapety, hudební možnosti třídění, možnost pro zachování nastavení fotoaparátu, videa widgety, a další.

TV aplikace – iOS 10.2 obsahuje zcela novou aplikaci TV, která světlo světa spatřila na Apple Eventu 27. října.

SOS – jedná se o novou funkci, která bude volat záchrannou službu, a to ve chvíli, kdy je tlačítko napájení na iPhonu stisknuto pětkrát. Funkce je prozatím podporována jen v několika vybraných zemí – Austrálie, Belgie, Brazílie, Kanadě, Číně, Francii, Hongkongu, Indii, Itálii, Japonsku, Rusku, Španělsku, Velké Británii a samozřejmě USA.

Podporovaná zařízení

iPhone

•iPhone 7

•iPhone 7 Plus

•iPhone 6s

•iPhone 6s Plus

•iPhone SE

•iPhone 5s

•iPhone 5c

•iPhone 5

iPad

•12,9palcový iPad Pro

•9,7palcový iPad Pro

•iPad Air 2

•iPad Air

•iPad 4. generace

•iPad mini 4

•iPad mini 3

•iPad mini 2

Shrnutí novinek v iOS 10

iOS 10 ve znamení 3D Touch

iOS 10 disponuje přepracovanou zamykací obrazovkou, kde je mimo jiné vůbec poprvé možné využít služeb 3D Touch. Na zamykací obrazovce je nově možné zobrazit mnohem více informací o daném oznámení. Dále jsme se dočkali snadnějšího přístupu k aplikaci Fotoaparát. Nicméně, vůbec nejdůležitější „fičurou“ jsou přepracované widgety. Je dobré taktéž zmínit přepracovaný tzv. Control Center, který nově podporuje technologii 3D Touch. Novinkou je mimo jiné funkce „Raise to Wake“, díky které je možné rozsvítit displej iPhonu pomocí pohybu.

Hlasová asistentka Siri dozrála hned několika nových frází a celkově větší provázaností v rámci systému. A to vše díky Siri SDK, které umožňuje vývojářům vytvářet podporu Siri i pro své aplikace. Nyní je tedy například možné přivolat si Uber či poslat zprávu přes WhatsApp, a to díky jednoduchým frázím.

Zprávy budou fungovat na podobném principu, jako Facebook Messenger

Sociální sítě vládnou globálnímu internetu a Apple si je toho vědom. Proto se rozhodl obohatit a celkově vylepšit svou aplikaci Zprávy. Ta byla kompletně přepracovaná. Nově zde najdeme animace pozadí, tzv. blublinkové efekty, bohaté odkazy a digitální dotyk (poprvé představeno pro Apple Watch), který umožňuje uživatelům vytvořit výkresy. Dále je možné posílat ručně psané poznámky, skryté zprávy „neviditelným inkoustem“, rychlé odpovědi a mnoho dalšího. Každopádně, aplikace Zprávy má i své místo v App Storu. Z toho tedy vyplývá, že vývojáři mohou vytvářet pro aplikaci různé doplňky či jej implementovat v rámci své „appky“.

Inteligentnější HomeKit a mnoho dalšího

Pro tzv. „Home“ aplikace je k dispozici HomeKit, který je opět o něco inteligentnější. Společnost Apple se tak trochu inspirovala u konkurenční platformy od Googlu, a iOS 10 obohatil možností odstranit téměř všechny předinstalované aplikace, které prostě a jednoduše nechcete používat. Na velmi užitečné funkce se můžeme těšit mimo jiné i v aplikaci Fotky. Zřejmě největší novinkou je rozpoznávání obličejů, objektů a míst. Díky tomuto chytrému rozpoznávání fotografií bude s příchodem iOS 10 mnohem jednoduší vyhledávat v uložených fotografiích. Do aplikace Fotky ale také přibyla například nová záložka Memories, která uživatelům bude připomínat fotky, díky kterým si budou moci zavzpomínat na prožité okamžiky.

Přepracované aplikace Apple Music a Apple Mapy

Obě aplikace, tedy přesněji Apple Mapy a Apple Music, byly lehce přepracovány. Nyní disponují s mnohem přehlednějším a čistším rozhraním. Apple Mapy získávají proaktivní podněty a integrované aplikace třetích stran, zatímco Apple Music nabízejí lepší a zajímavější obsah a texty k jednotlivým písničkám. Nicméně, ještě je tu stále jedna aplikace, která se pozornosti od novinářů příliš mnoho nedočkala. Ano, řeč je o „appce“ Apple News. Ta je taktéž přepracovaná, tedy alespoň po designové stránce. Další novinkou je předplatné, tzv. lámání oznámení zpráv a lepší organizaci příspěvků.

Je vaše zařízení mezi podporovanými modely? Nainstalovali jste si nejnovější operační systém iOS 10? Napište nám to do komentářů pod článek!

Zdroj: MacRumors , MacRumors

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *