Skip to main content

OS X: Čistá instalace OS X El Capitan (návod)

el

Většina uživatelů počítačů Apple nyní pracuje na softwaru OS X Yosemite. Ten vyšel minulý rok (2014) a stal se jedním z nejpokročilejších počítačových systémů vůbec. S OS X Yosemite prošel systém OS X razantní proměnou, jak po vizuální stránce, tak po té funkční. Apple se zaměřil více na kompatibilitu mezi OS X a iOS, na nové moderní funkce a také na intuitivní ovládání. V tomto duchu pokračoval i v letošním roce, a na začátku léta představil aktualizovanou verzi OS X s názvem El Capitan. Proč zrovna El Capitan a co nového nabízí uživatelům si můžete přečíst v našem článku zde.

Aktualizace na El Capitan je velice jednoduchá. Již řadu let probíhá aktualizace na nový OS X stejným způsobem. Stačí pouze otevřít AppStore a v sekci “Aktualizace” najít OS X 10.11 El Capitan. (Odkaz pro stažení OS X El Capitan zde) Po stažení aktualizace už za vás většinu úkonů udělá samotný systém, stačí ho jen následovat.

Snímek obrazovky 2015-10-01 v 17.52.39

Pokud však z nějakého důvodu chcete provést čistou instalaci celého OS X, tak postupujte podle následujícího návodu. Ve skutečnosti jsou dvě možnosti: 1) pomocí instalačního disku USB nebo 2) pomocí Recovery Mode. Doporučujeme si před čistou instalací jakýmkoliv způsobem nejprve zazálohovat všechna svá data.

Čistá instalace OS X El Capitan pomocí instalačního balíčku na USB

K tomuto postupu potřebujete: naformátovaný USB disk s kapacitou alespoň 8GB a instalační balíček OS X El Capitan.

Nejprve si stáhnete samotný sytém OS X. To provedete přímo v AppStore nebo stáhnete z iTunes zde.

K počítači připojíte naformátované USB. Pokud si nejste jistí zda je disk naformátován, tak otevřete Launchpad -> Další -> Disková utilita. V Diskové utilitě vyberete USB disk -> smazat. Je dobré jej pojmenovat – Untitled -> smazat. Poté, co je naformátováno, tak přistoupíte k dalšímu kroku.

Snímek obrazovky 2015-10-01 v 18.02.08

Otevřeme Terminál: (Launchpad -> Další -> Terminál) Do terminálu zadáme následující příkaz a potvrdíme klávesou enter:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app –nointeraction

Pozn.: Příkaz musíte vložit na na jednom řádku, tzn. bez odstavců. V tomto případě stačí zkopírovat z článku. V příkazu je obsaženo slovo Untitled, které nahradíte názvem Vašeho USB disku. Pokud jste USB disk formátovali podle návodu v bodu 2, tak není potřeba nic měnit.

Snímek obrazovky 2015-10-03 v 15.44.28

4. Nyní budete vyzvání k zadání vašeho hesla. Po potvrzení hesla se spustí proces vytváření instalačního disku OS X EL Capitán na vašem USB. Pozn.: Tento proces může trvat i několik minut.

5. Po skončení procesu a vytvoření instalačního disku by se vám ve finderu v levém bočním panelu mělo objevit “Install OS El Capitan”. Stejně tak na ploše počítače. Pokud vše proběhlo v pořádku, tak jste nyní vytvořili vlastní instalační disk s OS X a můžete se pustit do instalace.

6. Restartujte počítač a při jeho spouštění přidržte klávesu alt (option, ⌥). Objeví se nabídka pro instalaci systému. Z možností zvolte “Install OS X El Capitan”.

7. Poté, co se objeví okno s instalací ještě chvíli počkejte. Nejprve totiž musíte naformátovat disk. V horní liště zvolte Utility –> Disková utilita -> vyberte dosavadní disk a naformátujte/smažte jej. Po naformátování se vraťte k instalaci (křížkem zavřete Diskovou utilitu).

8. Dokončete instalaci. Instalací Vás provede sám systém.

Snímek obrazovky 2015-10-01 v 17.52.13

Instalace pomocí Recovery Mode

K tomuto způsobu instalace je zapotřebí neustále připojení k internetu. Počítač totiž všechny instalační balíčky stahuje sám přímo z internetu a vy nemusí ve výsledku dělat nic. Recovery Mode pomáhá obnovit počítač do výchozího nastavení čistou instalací systému. Pokud jste si zakoupili počítač s výchozím systémem Yosemite, tak počítač nejprve stáhne Yosemite a až poté aktualizuje na El Capitan klasickou cestou. Pokud se rozhodnete pro tento způsob tak si opět nezapomeňte vše nejprve zazálohovat.  Jak na to?

 1. Restartuje počítač a při spuštění podržte klávesy CMD + R. Zobrazí se okno Utility OS X.

2. V horní liště zvolte Utility –> Disková utilita -> vyberte dosavadní disk a naformátujte/smažte jej.

3. Po naformátování se vraťte k instalaci (křížkem zavřete Diskovou utilitu). Vrátíte se zpět do Diskové utility a zvolíte Znovu nainstalovat OS X.

4. Systém začne sám stahovat všechny potřebné balíčky. Po stažení Vás provede instalací a poté Vám nabídne aktualizaci na nejnovější El Capitan.

Pozn.: Druhý způsob čisté instalace je časově více náročný. Záleží na rychlosti připojení k internetu.

Pomohl Vám tento článek? Máte s instalací potíže? Dejte nám vědět pomocí komentářů, mailu nebo zprávy na našich FB nebo G+ profilech.

 

Hledáte zánovní MacBook se zárukou a za férovou cenu? Prohlédněte si nabídku našeho partnera Macbookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 15

 1. Zkoušel ten příkaz někdo? Jelikož se v českém protředí se stáhne instalace jako Instalace OS X El Capitan.app, takže to zřejmě fungovat nebude. Navíc třeba pod OS X Mavericks to napíše createinstallmedia je neznámí příkaz. Existuje http://diskmakerx.com, přes který jsem nainstaloval v pohodě Yosemite ale El Capitan mi nedoběhl do konce. To jsou třeba moje zkušenosti.

  1. Samozřejmě je i víc možností. Jedním z nejpohodlnějších je čistá instalace přes recovery, která je ale časově více náročná. Postup s USB je odzkoušený na OS X Yosemite i OS X El Capitan a je z něj přímo použit printscreen. Uživatelé se občas setkají s tím, že po zadaní příkazu se jim objeví hlášení “You must specify both the volume and install application path.” Po zadaní příkazu znovu už proběhne vše v pořádku. Také jsem se setkal s tím, že instalace zamrzne, a to na 1s. Počítač ale stále pracuje a je dobré jej nechat. Někdy se stane, že v 1s setrvá 20 minut, ale někdy i déle. Zatím jsem se setkal s tím, že jde o ojedinělé případy. Osobně jsem nechal instalaci běžet,, šel na večeři a za 2 hodiny jsem se vrátil a už bylo nainstalováno.

   Díky za komentář a budeme rádi za další vaše zkušenosti.

 2. Za sebe muzu napsat asi tolik, pouzil jsem utilitku DiskmakerX a je opravdu treba vydrzet s nervy a ten zbyvajici cas 1s tam nechat klidne 20 minut a pak se to rozbehne. Aktualizoval jsem z Yosemite na Airu early 2015

 3. Dobrý den,

  děkuji za návod.
  Rád bych se k tomu jen zeptal, zda-li je druhá varianta (recovery) opravdu stejně tak čistá, jako přes usb? Protože jde vlastně o update Yosemite, tak mě to trochu mate 🙂

  S pozdravem, Petr

  1. jde o čistou instalaci systému, který je následně aktualizován na nejnovější verzi – nyní El Capitan. Pokud aktualizujete systém klasickou cestou, tak instalujete také zcela novou verzi systému jen s tím rozdílem, že všechna stávající data se přenesou do nové verze. Všechen “bordel” tedy zůstává tam kde byl. Pomocí recovery vlastně vymažete a poté nainstalujete úplně čistý software, který následně aktualizujete, ale systém je pořád “čistý”.

   Osobně provádím čistou instalaci pouze z toho důvodu, že tři měsíce před vydáním nových OS X používám public beta a během testování se mi v MacBooku objeví spousta “harampádí”. Proto s příchodem nové verze volím čistou instalaci.

 4. ..zkoušel jsem dle návodu, samozřejmě přišla hláška “You must specify..” a nějaké zadání příkazu znova není k žádnému úspěšnému pokračování – a je v něm totiž asi chyba, že… našel jsem jinde stejný příkaz ale s jiným plnění a funguje už správně – vypadá to že problém je v pomlkách.. sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app –nointeraction
  přeji všem úspěšné završení snahy..

 5. Tak ja tam mam porad hlasku “You must specify….. A need nic delat.. Nepomaha ani text od Oldusera.. 🙁
  Nejaka rada prosim? 🙂

  1. Zkontrolujte kde je umístěn instalační balíček OS X. dle návodu by měl být ve složce “aplikace”.

 6. Ahoj vcera vecer jsem spustil internet recovery a ted mi zbívá jeste 15h je to normalni?? mam macbook pro mid 2010
  cas ale furt ubejvá

 7. Zdravim, obracim se na Vas s mym problemem. Zvolil jsem si druhý zpusob ciste instalace a vzdy mi tam skoci napriklad 30-90 hodin (je to ruzne) pripojeni mam dobre. I tak jsem to nechal stahovat jak dlouho byla potreba, ale vyskocila mi mala tabulka s textem “Stahování položky OS X EI Capitan selhalo zkuste to znovu pomocí stránky Zakoupené”. Odkliknu OK a skoci ze zbyvajicich hodin na dalsi vysoke cislo.. Dekuji Vam predem za peipadnou pomoc.

  1. Dobrý den, odpovídám pozdě, ale přece. Pevně doufám, že se instalace nakonec podařila. Nicméně, je zajímavé, že počítač vám řekne abyste zkusil instalaci znovu pomocí stránky zakoupené. v momentě kdy se dostanete do recovery modu a stahování systému by ste už měl mít celý disk smazaný/naformátovaný. Žádná složka stažené tedy nemůže existovat. Osobně bych znovu naformátoval disk a zkusil celou instalaci opakovat.

 8. Dobrý den, zkoušel jsem rovněž a na formátovaný počítač mi nejde nainstalovat OS. Resp. hláška Do tohoto počítače nelze OS X nainstalovat, věděl by jste co s tím?
  Děkuji
  D.M.

  1. Takto na dálku se velice těžce dá určit příčina. Může být ve špatném naformátování, pokud máte disk rozdělen na více částí, tak problém s formátem jedné z nich. Důvodem může být také že máte Mac, který už není touto verzí systému podporován.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *