Skip to main content

Cloud, nebo klasika? (tip)

Stále platí, že v kancelářských nástrojích má navrch některá variace sady MS Office. Ostatní vývojáři ale nespí, svoje nástroje zjednodušují a přesouvají na web. Čemu dáte přednost vy?

Microsoft Office 2013 a Office 365 

Legendou a sázkou na jistotu mezi programy na produktivitu je sada MS Office, roste jí však tvrdá konkurence. Nakonec sám Microsoft postupně v jejím vývoji mění směr: k ryze jednorázovým nákupům Office 2013 v různě vybavených verzích, je tu nová služba Office 365, která je postavena na měsíčním nebo ročním předplatném. V součastnosti také s nastupujícími Windows 10 koketuje Microsoft s myšlenkou poskytnout Word, Excel a PowerPoint zdarma – i když v odlehčených a upravených podobách blížících se webovým verzím.

Snímek obrazovky 2015-09-18 v 21.05.43

Otázka však je, jestli mu toto nadšení vydrží. Verzí na výběr je tedy dost, nabídka působí až nepřehledně – musíte si sami dobře spočítat, co vás vyjde lépe: zda jednorázový nákup a instalace na jeden počítač, nebo předplatné na několik počítačů na určitou dobu. V druhém případě se vás moloch z Redmondu snaží zlákat bonusy: cloudovým úložištěm OneDrive s 1TB kapacitou, volnými minutami pro Skype…

Cena: od 3 900 Kč/ od 190 Kč (1PC)

Hodnocení:

 • Ustálený kancelářský standard
 • Spousta funkcí
 • Je pro každou platformu
 • Místy uživatelsky nepřivětivé rozhraní
 • Nesrozumitelná nabídka licencí

Dokumenty Google I Disk Google

Dokumenty Google už jsou dlouhá léta na výsluní alternativních nástrojů ke klasickým kancelářským sadám. Důvod? Podobně jako u jiných služeb Googlu (třeba Gmail) stoprocentní funkčnost a snadná obsluha.

Snímek obrazovky 2015-09-18 v 20.59.48

Navrhnete si v něm tabulky, vytvoříte dokumenty, prezentace… Cokoli z toho také není problém s kýmkoli sdílet – Dokumenty Google jsou součástí Disku Google a naopak. Lidé, s kterými dokumenty chcete sdílet, nakonec nemusí mít ani u Googlu účet.

Google při tvorbě této služby myslel jen na jedno: ať je vše rychlé, co nejjednodušší a ať to řeší nejčastější problémy. Díky tomuto principu na vás nikde nečekají obsáhlé nabídky s desítkami funkcí, vše je jednoduché a hezky po ruce. Obě provázané služby jsou na bázi webu. Má to několik výhod: na dokumentech můžete spolupracovat společně s několika lidmi, vše lze okamžitě publikovat na web nebo poslat e-mailem. Pokud jste mimo internetové připojení, tak nezoufejte. Disk Google podporuje také offline režim

Aktivace Disku Google offline

 1. Spusťte Disk Google – klikněte na ikonu Disk  nebo v režimu online přejděte na adresu drive.google.com. Automaticky se zahájí proces synchronizace.
 2. Mezi oznámeními v pravém dolním rohu obrazovky naleznete údaj o tom, kolik dokumentů se synchronizovalo. Upozorňujeme, že aby bylo možné Disk Google používat v režimu offline, musíte v něm mít uložen alespoň jeden dokument.
 3. Po dokončení synchronizace Disku Google můžete s dokumenty pracovat offline. Veškeré úpravy dokumentů provedené offline se synchronizují při příštím přechodu do režimu online.

Cena: Zdarma

Hodnocení:

 • Jednoduché, přehledné a praktické
 • Umí hezky česky
 • Možné pracovat i offline
 • Nemá pokročilé funkce
 • Nedodržuje přesně formátování/styly pro DOCX

iWork for iCloud Beta

Jak MS Office má Word, Excel, PowerPoint a další nástroje, Apple iWork má vlastní ekvivalenty Pages, Numbers a Keynote. Pokud nemáte Mac, ale za to vlastníte iOS zařízení, pak je tu pro vás iWork for iCloud Beta. Ve své podstatě jde o konkurenci a obdobu Disku Google – jen dovětek Beta by měl Apple už konečně odpárat. Používá ho už tři roky… a to je dlouhá doba.

Snímek obrazovky 2015-09-18 v 21.04.26

Služba se mezitím naučila sdílet dokumenty, odkazy na ně – to abyste neposílali hromadu dokumentů broadcastem, dále je možná editace ve více lidech a další. Skoro se dá říci, že iWorks je pro hračičky – u obtékání textu okolo obrázku se nemusíte párat s odsazením a milimetry, stačí text „přehodit“ přes obrázek a iWorks to oddře za vás.

Formátování je prostě maximálně jednoduché, jak jen to jde. A pokud nechcete ztrácet čas výrobou originálních dokumentů, máte na výběr z mnoha šablon. Totéž platí pro tabulky, grafy. Obojí si jen tak mimochodem můžete přetáhnout z Excelu a pak dále upravit. Na výpočty a analýzy můžete použít některou z více než 250 funkcí. Stejně snadno lze vytvářet i prezentace.

Cena: Zdarma

Hodnocení:

 • Tvoříte z Macu, iOS i webu
 • Jednoduché ovládání, parádní šablony
 • Oficiálně jsou podporovány jen tři prohlížeče

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Komentářů: 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *