Skip to main content

Česko-anglický překladový slovník pro OS X

Máte problémy s překladem textu do cizích jazyků? Nebo se občas při brouzdání po internetu najde slovo, nebo fráze, které nerozumíte? Pokud jste na předchozí dvě otázky odpověděli kladně, máme pro Vás velice šikovnou aplikaci – Slovník pro OS X.

Slovník pro OS X

Aplikace Slovník neboli Dictionaries pro Mac OS X je velice povedená výchozí aplikace, která je často českými uživateli přehlížena. Její problém je v tom, že v normálně nenabízí  česko-anglickou a anglicko-českou variantu. Vše se dá ale napravit. Pokud si  pomocí tohoto jednoduchého pluginu rozšíříte aplikaci o české slovníky, stane se z ní nepostradatelný pomocník při studiu nebo práci.

Program je z uživatelského hlediska velice jednoduchý, a nabízí prakticky pouze přidávání či odebírání jazyků. K dispozici je opravdu velké množství jazyků, přes angličtinu, němčinu,  až po arabštinu či španělštinu. Předpokládám ale, že pro nás bude nejdůležitější překlad z angličtiny do češtiny a naopak.

Již po prvním spuštění nás program vyzve, abychom přidaly námi preferované databáze jazyků. Data jsou z kvalitních zdrojů, jako jsou například Wiktionary nebo ABZ. Pro naši mateřštinu je k dispozici slovník hesel, který obsahuje více než 44k slov a frází. Jakmile přidáme do programu vybraný jazyk, zábava může začít. Za vytvoření tohoto pluginu děkujeme Václavu Slavíkovi.

Fotogalerie Dictionaries pro OS X

A po instalaci?

Po té už si stačí jenom otevřít například Safari (nebo kterýkoli jiný program, který zobrazuje text – Pages, Poznámky, RSS čtečky atd.) a levým tlačítkem trackpadu nebo pomocí myši zvolit možnost „vyhledat slovo“ (popř. přiklepnutím třemi prsty, záleží na nastavení trackpadu). Následně se nám otevře malé okno s překladem daného slova, jeho významem a výslovností.

slovník dictionaries_appleton
Využití Slovníku pro OS X v praxi – Safari

A co na Slovník pro OS X říká Appleton?

“Aplikace Dictionaries mi zpříjemňuje surfování po internetu na zahraničních zpravodajských serverech. I když umím poměrně dobře anglicky, občas se najde slovíčko, kterému nerozumím, a tento plugin  mi ho velice snadno přeloží.”  Marek Smékal, redaktor Appleton Magazínu,

“Anglicko-český a česko anglický překlad je můj denní chléb. Dnes už si práci bez aplikace Dictionaries snad ani nedovedu představit.” Jan Šmíd, šéfredaktor Appleton Magazínu.

“V rámci studia na vysoké škole, čtu cizojazyčné texty prakticky neustále. Díky Dictionaries si můžu dohledávat slovíčka, která neznám mnohem rychleji a pohodlněji.” Hanka Suderová, redaktorka Appleton Magazínu.

Vždy jsem hledal slovník, který budu mít při ruce. Pracuji v oblasti softwaru pro digitalizaci dokumentů. Oblast IT se velmi rychle mění, proto čerpám informace ze zahraničních zdrojů. Jelikož jde často o technické výrazy, Dictionaries mi okamžitě dokáže zajistit překlad, což mi velmi ulehčuje čtení těchto odborných článků.” Lukáš Thér, redaktor Appleton Magazínu.

“Jednoduchá, užitečná a teď už i nepostradatelná aplikace na mém Macu.” Ladislav Tlapák, redaktor Appleton Magazínu.

Aplikace je dostupná pro OS X za cenu 5,99€, nebo 170 Kč.

Aplikaci je možné stáhnout zde.

SOUTĚŽ O DICTIONARIES PRO OS X

Ve dnech 3-4. srpna proběhla soutěž o licence na aplikaci Dictionaries pro OS X. Výherci soutěže jsou Čestmír Sekanina, Lukáš Kraus a Petr Novák. Děkujeme za účast a podporu.

MacBook z druhé ruky? Jedině na MacBookárna.cz

macbookarna

Marek Smékal

Jsem mobilní fanoušek, používám jablečná zařízení. Mám firmu, pracuji a studuji. Rád sportuji (lyže, běh, golf), mám rád dobré filmy a seriály. Sledujte mě na Twitteru :) - @MarekSmekal

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *