Skip to main content

Duet Display – iPad jako externí monitor (recenze)

Určitě se najde velké množství uživatelů, kteří někdy přemýšleli o možnosti, jak z iPadu udělat plnohodnotný externí monitor pro svůj počítač. V současnosti je jedním z nejlepších řešení aplikace Duet Display, a proto jsem se rozhodl ji vyzkoušet.

Aplikace Duet Display

Aplikace Duet Display promění váš iPad nebo iPhone v plnohodnotný externí monitor. Hlavní výhodou je její plynulost, spolehlivost a také projení jak s OS X, tak s Windows. Duet byl vytvořen bývalými zaměstnanci Applu v čele s Rahulem Dewanem, který v minulosti pracoval na vývoji iPadu a iMacu. Jeho zkušenosti a znalosti se promítly právě do aplikace Duet Display. Sám Rahul tvrdí, že díky Duet Display a využití iPadu jako druhého monitoru lze zvýšit produktivitu práce až o 48 %. Jak k tomuto číslu dospěl? To nevím.

Aplikace Duet Display přemění váš iPad nebo iPhone v plnohodnotný externí monitor. Výhodou je její projení jak s OS X, tak  s PC s Windows.

Ačkoliv nepatří displej běžného 9,7 palcového iPadu k nějakým velikánům, tak i on může velice dobře posloužit při práci z domova nebo kanceláře. Náročného uživatele potěší, že Duet Display dokáže pracovat i s RETINA displeji (2048 x 1536) a může přenášet obraz rychlostí až 60 snímků za sekundu, což zaručuje plynulost a minimální zpoždění při přenosu obrazu.

Nastavení  a práce s aplikací Duet Display

Vše lze shrnout následovně: stáhnout, nainstalovat, restartovat, používat. Nastavení aplikace není nic složitého. Vše ovládáte z počítače a po prvním spuštění vás aplikace už sama povede. Mnohé potěší, že Duet Display umožňuje využívat iPad jako externí monitor jak pro rozšířenou plochu, tak pro zrcadlení.

Duet Display umožňuje používat iPad jako externí monitor jak pro rozšířenou plochu, tak i pro zrcadlení.

V dalším nastavení je možné vybírat mezi náročnou variantou optimalizovanou na výkon a kvalitu přenášeného obrazu, a mezi méně náročnou variantou pro úsporu energie.

duet_nastavení

Po nastavení odpovídajícího využití, kvality a rychlosti už iPad pracuje jako klasický externí monitor. Obrazovku na iPadu je možné ovládat pomocí trackpadu, myši nebo dotykem. Při ovládání dotykem lze využít podobná gesta jako na trackpadu, tj. poklepání dvěma prsty/simulace pravého tlačítka myši, scrollování dvěma prsty apod. Gesta pro Launchpad nebo Mission Control však podporována nejsou. Při práci s Windows tato  – čistě applácká – gesta také nejsou podporována.

Obrazovku na iPadu je možné ovládat pomocí trackpadu, myši nebo dotykem. Při ovládání dotykem lze využít podobná gesta jako na trackpadu.

Stejně jako u každého externího monitoru je možné měnit pozadí plochy, využít souběžné spuštění dalších ploch apod. Při souběžném spuštění více ploch (Safari, Mapy, Mail) už ale měl iPad trochu problém. Při reálném využití však neočekávám, že na iPadu budou běžet 3-4 okna s aplikacemi současně.

duet-drzak

Jak už bylo řečeno, tak Duet Display podporuje RETINA displeje a rychlost přenosu až 60 snímků za sekundu. Plynulost i ve velkém rozlišení zaručuje připojení přes kabel, a to lightning nebo i starší 30-pinový kabel. Omezení pocítíte pouze v případě, že byste Duet Display chtěli – i když to není cílem této aplikace – používat jako alternativu vzdálené plochy. V takovém případě byste nejspíš ocenili bezdrátové připojení.

Plynulost i ve velkém rozlišení zaručuje připojení přes kabel, a to lightning nebo i starší 30-pinový kabel.

V čem vidím využití Duet Display? 

Mnozí určitě namítnou, že aplikace je sice fajn, ale displej iPadu není dostatečně velký na to, aby posloužil jako plnohodnotná externí obrazovka. Zde je nutné říci, že vždy záleží na využití a dané situaci. Nelze očekávat, že 9,7 palcový iPad bude ideálním řešením pro zpracování grafiky nebo administraci webových portálů. Je však pravděpodobné, že jej využijí studenti a lidé, kteří potřebují mít více prostoru pro aplikace jako jsou Poznámky, Připomínky, mapy nebo třeba iTunes. Velký potenciál vidím také ve vyřizování hovorů a zpráv pomocí služby – přeposílání zpráv a přesměrovávání hovorů na Mac. (více v článku zde)

Je pravděpodobné, že jej využijí studenti a lidé,  kteří potřebují mít více prostoru pro aplikace jako jsou poznámky, připomínky, mapy nebo třeba iTunes.

Osobně vidím Duet Display jako ideálního pomocníka v případě, že potřebujete mít po ruce seznam úkolů, poznámky, lístečky apod. bez “zbytečných” gest nebo přepínání obrazovky. Někteří studenti ocení kvalitu obrazu v situaci, kdy chtějí na iPadu poočku sledovat videa, seriály nebo filmy a přitom pracovat na primární obrazovce počítače.

duet_ipad

Co je největší nevýhodou aplikace? 

Za největší nevýhodu této aplikace je považována vysoká náročnost na CPU počítače. Ta se sice projeví v nastavení optimalizovaném pro nejlepší kvalitu obrazu, ale i u varianty pro úsporu energie to není žádná sláva. Větší náročnost na CPU znamená větší vytížení baterie. U výkonných iMacu je nejspíš tento nešvar zanedbatelný, ale u PC s Windows a přenosných počítačů Mac už stojí za zmínku. Vývojáři o vysoké náročnosti na CPU vědí, a proto se její redukce stala hlavním cílem při dalším vývoji aplikace.

Cena

Aby bylo možné Duet Display používat, je nutné stáhnout a nainstalovat aplikaci na obě zařízení, jak na Mac s OS X, popřípadě PC s Windows, tak i na iPad nebo iPhone s iOS. Vývojáři vyřešili cenu aplikace tak, že zatímco aplikace pro OS X a Windows jsou zcela zdarma, aplikace pro iOS je za 18,99 €. 

Cena 18,99 € je možná poněkud vysoká, ale na druhou stranu je nutné říci, že cena za klasické externí displeje je někde úplně jinde. Recenze světových magazínu jako jsou Forbes, Business Insider nebo The Verge se jednoznačně shodují, že Duet Display se svojí rychlostí, jednoduchostí a efektivností rozhodně za ty peníze stojí.

Za Appleton Magazín mohu říct, že Duet Display je výborný pomocník a za cenu okolo 500 Kč v případě, že jej využijete, určitě stojí. Pokud o aplikaci uvažujete a máte jakékoliv dotazy, tak nám napište do komentářů, na e-mail nebo na náš Facebook.

Výhody

+ Celkový dojem

+ Propojení přes lightning kabel/30-pinový kabel

+ Plynulost

+ Kvalita

+ Propojení s Windows

Nevýhody

– Propojení přes lightning kabel/30-pinový kabel

– Cena (18,99 €/500 Kč)

– Velká zátěž na CPU

Kde stáhnout Duet Display

Aplikace Duet Display pro OS X a Windows:

FQrzmNu9

Aplikace pro iOS je dostupná v AppStore:

appstore


Podporovaná zařízení: 

Macy s OS X 10.9 a novější

iPady s iOS 7.0 a novější

iPhony s iOS 7.0 a novější

PC s Windows 7 a novější


Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *