Skip to main content

Ekosystém Apple: Správa fotografií pomocí služby “Můj fotostream”

Jaké jsou možnosti správy fotografií na zařízeních s nakousnutým jablkem? Je možné synchronizovat nebo sdílet fotografie z jednoho zařízení do druhého, třetího nebo pátého? Co je pro mne nejlepší řešení v případě, že chci mít fotografie vždy po ruce? To jsou otázky, na které chce znát odpověď nejeden uživatel začátečník, ale mnohdy i pokročilý uživatel. V článku přiblížím možnosti, které nabízí ekosystém Apple a poté se zaměřím na jednu z nich, konkrétně službu “Můj Fotostream”.

Jaké jsou možnosti v ekosystému Apple a mimo něj?

Nejjednodušší způsob jak celé toto téma uchopit je skrze názorný příklad. Začnu tedy modelovou situací, ve které obsáhnu téměř všechny možnosti. Výchozí situace je následovná:

  1. Vlastním MacBook, iPad, iPhone a v domácnosti také PC s Windows (viz konec článku)
  2. Členové rodiny také vlastní  jedno z těchto zařízení.
  3. Fotografie pořizuji nejčastěji iPhonem nebo iPadem.
  4. Fotografie, které pořídím chci mít dostupné přehledně na všech zařízeních, aniž bych musel vše importovat jednotlivě. (viz Knihovna fotografií na iCloudu)
  5. Náhled fotografií chci sdílet mezi členy rodiny. (viz Sdílení fotek na iCloudu)
  6. Fotografie chci na Macu nejen prohlížet, ale chci je mít v počítači i uložené (viz Můj fotostream)

Ekosystém Apple nabízí 4 možnosti jak synchronizovat, zrcadlit nebo sdílet fotografie mezi jednotlivými zařízeními. Tyto možnosti jsou 1) Knihovna fotografií na iCloudu, 2) Můj Fotostream, 3) Sdílení fotek na iCloud a 4) manuální synchronizace pomocí kabelu. Další možností je využíti aplikací třetích stran typu DropBox nebo Google Drive, u kterých je možné synchronizaci snadno nastavit a je možné ji využít napříč několika platformami. Zde je ale nutné počítat s kapacitou daného úložiště. Pojďme se ale zaměřit na jablečný způsob sdílení, synchronizace a přenosu fotografií.

Možnosti, které nabízí Apple

Když pominu tradiční cestu synchronizace přes kabel, tak mi zůstanou na výběr tyto tři služby, kde je každá primárně určena k jinému použití. “Knihovna fotografií na iCloudu” funguje jako klasické cloudové uložiště typu DropBox nebo Google Drive, což znamená, že fotky jsou primárně uloženy na serveru a k jejich plnému zobrazení v jakémkoliv zařízení je nutné být k tomuto serveru připojen. Tento způsob synchronizace už ze své podstaty využívá úložný prostor vašeho iCloud Drive, podobně jako u služeb třetích stran DropBox nebo Google Drive. “Můj fotostream” je služba, která svému uživateli umožňuje zrcadlit fotografie do ostatních zařízení. V tomto případě vidím fotostream jako nejlevnější možnost, jelikož místo na cloudovém úložišti vůbec nevyužívá (viz dále). V obou případech jde především o přenos fotografií mezi zařízeními přihlášenými ke stejnému Apple ID. Poslední možností je “Sdílení fotek na iCloudu“, což si lze představit jako takovou malou privátní sociální síť. Takový rodinný Instagram. Sdílením fotek na iCloudu je možné podělit se o svá alba se známými, rodinou a přáteli. Přístup k fotografiím má vždy pouze zvolený uživatel, respektive zvolené Apple ID.

Pozn.: V článku je nutné rozlišit pojem “zrcadlení” od “synchronizace” a “přenosu”. “Zrcadlení” v tomto případě znamená, že fotografie pořízené na jednom zařízení bude v ostatních zařízeních možné pouze prohlížet a uloženy budou pouze na primárním zařízení. “Synchronizace” na druhou stranu znamená, že fotografie jsou uloženy na jednom místě, např. cloudovém uložišti, které je sdíleno mezi několik zařízení. V případě, že na jednom zařízení fotografii upravíte, úpravy se automaticky projeví na všech zařízeních připojených k úložišti. To je případ služby “Knihovna fotografií na iCloudu“. “Přenos” fotografií pak znamená, že z se fotografie přenesou z jednoho zařízení do druhého.

Služba “Můj fotostream”. Co to je?

Můj fotostream je služba, kterou Apple nabízí v rámci svého ekosystému, aby uživatelům ulehčil práci s fotografiemi a dalšími obrázky. Tato služba umožňuje uživateli zrcadlit všechny fotografie a obrázky pořízené v jednom zařízení do ostatních zařízení pracujících pod jedním Apple ID. Jde o sdílenou složku s fotografiemi, která se zobrazí ve všech zařízeních, ale fotografie jsou fyzicky uloženy pouze na jednom zařízení, a to v tom, na kterém byly fotografie pořízeny.

Jde o sdílenou složku s fotografiemi, která se zobrazí ve všech zařízeních, ale fotografie jsou fyzicky uloženy pouze na jednom zařízení, a to v tom, kterém byly fotografie pořízeny.

Primárním cílem je umožnit uživateli prohlížet si fotografie, které byly pořízeny iPhonem i na zařízeních jako je iPad nebo Mac bez nutnosti manuálního přenosu. Všechny fotografie jsou totiž vždy “na všech zařízeních najednou”. Ale…

Fotografie jsou fyzicky uloženy v zařízení, na kterém byly pořízeny a jsou poté skrze Wi-Fi streamovány do složky “Můj fotostream” na ostatní zařízení Mac, iPad, PC atd. V této složce jsou fotografie uloženy 30 dní. Pokud během měsíce vyfotografujete více než tisíc fotografií, pak se ve složce objeví vždy 1000 nejnovějších fotografií. 

Pozn.: Fotografie je možné prohlížet např. na Macu, ale uloženy jsou stále pouze v iPhonu, což znamená, že pokud smažete fotografie z iPhonu -> smažou se ze složky “Můj fotostream” -> a to znamená, že na ostatních zařízeních nebudou nadále k dispozici. Zde je nutné si uvědomit, že fotostream není primárně určen k synchronizaci a přenosu, ale pouze k zrcadlení fotografií. Jak nastavit automatický bezdrátový přenos se dozvíte níže. 

Složku “Můj fotostream” najdete v iOS i macOS v aplikaci “Fotky” -> “Alba” -> “Můj fotostream

fotostream_alba

Jak zapnout/vypnout službu Můj fotostream?

Zapnutí fotostreamu je velice jednoduché. Na všech zařízení, ve kterých chcete mít složku “Můj fotostream” dostupnou, je nutné přejít do nastavení a tuto službu povolit. K vypnutí pak slouží stejný postup.

V macOS spusťte aplikaci “Fotky” -> v horní liště vyberte “Fotky” -> “Předvolby” -> zde přejděte na záložku iCloud -> zapněte/vypněte “Můj fotostream“.

V iOS přejděte do “Nastavení” -> iCloud” -> “Fotografie” -> zapněte/vypněteMůj fotostream

fotostream_zapnuti

Jak fotostream funguje v praxi?

Nyní je čas podívat se, jak služba “Můj fotostream” funguje v praxi. Na obrázcích níže můžete vidět celý proces od vytvoření fotografie v iPhonu až po jeho zrcadlení v Macu. Nejprve ve svém iPhonu pořídíte fotografii -> fotografie se následně uloží a nahraje také do složky “Můj fotostream” -> tato složka se automaticky sdílí mezi všechny zařízení, které jsou k této službě připojeny -> v aplikaci “Fotky” v macOS se fotografie zobrazí v “Alba” -> “Můj fotostream”. Stejně je tomu i v opačném případě.

fotostream_postup
Můj fotostream iPhone/iPad – macOS
fotostream_postup 2
Můj fotostream macOS – iPhone/iPad

Pozn.: V tomto okamžiku je možné fotku v druhém zařízení pouze prohlížet. Fotografie je fyzicky uložena pouze v primárním zařízení, např. v  iPhonu, ale ne v počítači. Pokud se rozhodnete fotografii v počítači upravit, tak vás systém upozorní, že fotografii je nutné duplikovat, což znamená, že nová/upravená verze fotografie se uloží k dalším fotografiím uloženým v aplikaci “Fotky”. Původní fotografie zůstane v zařízení iPhone a nová fotografie v počítači.

Přenos fotografií iPhone/iPad – Mac pomocí Fotostreamu.

Jak docílit toho, aby se fotografie, které se importují do složky “Můj fotostream” v macOS, zároveň do zařízení automaticky uložily? Není to nic složitého a oceníte to hlavně v případě, že na svém iPhonu chcete ušetřit nějaké to místo a nechce se vám telefon připojovat kabelem a importovat fotografie ručně.

Pozn.: K tomuto přenosu dojde až poté, co se obě zařízení připojí k internetu. Přenos totiž probíhá online. Není možné přenést/zrcadlit fotografie v momentě, kdy nejste online. 

Otevřete aplikaci “Fotky” -> v horní liště vyberte “Fotky” -> “Předvolby” -> v nabídce zaškrtněte možnost “Import: Zkopírovat položky do knihovny fotek

fotostream_synchronizace
Přenos fotografií do macOS

BONUS: Propojení iPhone/iPad s Windows PC?

Většina uživatelů iPhonu v ČR nepracuje s macOS, a proto jsem se rozhodl přidat i část věnovanou přenosu fotografií a službě “Můj fotostream” mezi iPhonem a PC s Windows. Apple svým uživatelům, kteří k práci používají konkurenční platformu nabízí možnost jak všechny služby popsané výše využívat i bez nutnosti vlastnit Mac. Klíčem k přístupu k těmto službám je aplikace iCloud pro Windows, kterou je možné stáhnout na tomto odkaze.

“Můj fotostream” na Windows nastavíte následovně:

V PC s Windows otevřete program iCloud pro Windows -> po přihlášení zvolte záložku “Fotografie – Volby…” -> povolte “Můj fotostream“. Po tomto nastavení se v průzkumníku Windows v oblíbených položkách objeví nový adresář “Fotografie na iCloudu, kde je možné nalézt všechny sdílené fotografie.

fotostream_windows
Windows: nastavení služby Můj fotostream

 

fotostream_windows
Windows: Fotografie na iCloudu

Pro přenos fotografií iPhone/iPad – Windows, tedy proto, aby se fotografie odeslané do složky “Můj fotostream” automaticky uložily do připojeného zařízení je nutné v nastavení povolit možnosti “Stáhnout nové fotografie a videa do mého PC“. Pro opačný směr poté zvolte i možnost následující.

fotostream_win_nast
Windows: Přenos fotografií mezi iPhonem/iPadem a PC

To je z tohoto článku věnovanému primárně ekosystému Apple a službě “Můj fotostream” vše. Pevně doufám, že jsem v článku obsáhl vše, co jste potřebovali nebo chtěli vědět o této službě a dalších možnostech správy fotografií na zařízeních s nakousnutým jablkem. Pokud máte jakékoliv dotazy, tak mne neváhejte kontaktovat skrze naší Apple poradnu nebo přímo na e-mail: appleton.mag@gmail.com.

A pro ty z vás, kteří zatím nevlastníte Mac, ale o jeho koupi uvažujete, máme jednu radu. Koukněte, co naši partneři z MacBookárna.cz mají momentálně na skladě. Třeba vás tam některý kousek zaujme, doplní vaší sbírku jablečných produktů a vtáhne vás do úžasného ekosystému Apple.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *