Skip to main content

Facebook byl donucen pozastavit své činnosti sběru dat

Sociální síť Facebook byla donucena pozastavit své činnosti sběru dat WhatsApp uživatelů, a to v celé Evropě. Potvrdil to zahraniční server Financial Times.

Pro koncové uživatele to tak znamená, že Facebook již nemá přístup k jejich osobním a citlivým údajům, včetně telefonního čísla, data narození a další. Americký gigant se k celé situaci však vyjádřil slovy, které stále mohou vyvolávat emoce. Podle Facebooku se totiž jedná pouze o dočasné řešení, a to i přesto, že zákony jsou jiného názoru – nemít žádný přístup.

„Doufáme, že budeme moct pokračovat v našich podrobných rozhovorech s Úřadem Spojeného království. Chceme i nadále hovořit s komisaři a dalšími funkcionáři o ochraně osobních údajů.“ 

 Z toho tedy vyplývá, že se Facebook bude snažit příslušné orgány přesvědčit o tom, že nedělají nic nezákonného.

Facebook koupil službu WhatsApp v roce 2014 za astronomickou částku 19 mld. dolarů. V srpnu tohoto roku se však rozhodl získávat informace o uživatelích této služby, což se pochopitelně mnohým nelíbilo. Tento krok kritizovalo hned 28 orgánů, které mimo jiné podepsaly otevřený dopis, ve kterém nutily aktuálního CEO WhatsAppu, Jana Koumu, pozastavit činnost, dokud nebude vše řádně prošetřeno podle zákona.

theverge1_10200-1720x1147x-768x512

Německé orgány odřízly Facebook od sběru dat

Irský komisař pro ochranu dat deníku Financial Times potvrdil, že Facebook byl skutečně od dat uživatelů odříznut. Společnost byla donucena své činnosti ponechat už i v sousedním Německu, kde tuzemské orgány rozhodly, že sběr dat z aplikací představovalo „porušení vnitrostátních právních předpisů o ochraně údajů“. Tyto orgány mimo jiné požádaly o smazání všech dat, které již v této zemi Facebook získal. Ostatní země, včetně Velké Británie, Francie a Itálie, mají své vlastní vyšetřovací jednání.

Zdroj: TheVerge

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *