Skip to main content

iPhone 6S (recenze)

Před představením jsme polemizovali nad tím, zda iPhone bude trhákem letošní Keynote nebo zda jej zastíní například Apple TV. To se asi tak úplně nestalo. Stačila jedna maličkost, a to nechat si představení iPhonu 6S až na závěr Keynote a zanechat tak v posluchačích co největší dojem. Když jsem pak vypínal online přenos, tak už jsem přemýšlel o jeho koupi. Novinka se po měsíci konečně dostává do České republiky a mé první nadšení stále neopadlo. A čím mě tak dostal?

Tak trochu jiná růžová – Rose gold

O nové barvě se spekulovalo již o jara, žádný z úniků mě ale o své pravosti nepřesvědčil. Apple nakonec novou barevnou variantu představil a nazval jí Rose Gold. Vedle Space Grey, Silver a Gold tak nyní nabízí i Rose Gold. Osobně musím říct, že se barva povedla a líbí se mi. Rozhodně si nemyslím, že je to krok vedle a Rose Gold určitě si najde mnoho příznivců hlavně z řad něžného pohlaví.

Snímek obrazovky 2015-09-10 v 9.39.53

Animované pozadí

Co mě dostává z designu? Novinka v podobě animovaného pozadí. Živé pozadí dodává iPhone více reálnosti a nevím jak Vy, ale já si na tu rybu prostě chci sáhnout !

Na tu rybu si prostě chci sáhnout.

Snímek obrazovky 2015-09-10 v 9.21.25

Nová generace Force Touch – 3D Touch

Důležitou novinkou, která mě velice zajímala je tzv. 3D Touch displej. Článek o 3D Touch si můžete přečíst zde. 3D Touch je vylepšená technologie Force Touch, která nyní nabídne více gest a možností ovládání. Nově displej rozpozná až tři úrovně dotyku – ťuknutí, stlačení a silné stlačení. Apple sice slogan “Radost klikat” používá u OS X El Capitan, ale myslím, že by nebyl od věci ani u iPhonu 6S. Displej na mne působí velice dobře a práce s ním je opravdu zážitek. Musím uznat, že se povedl.

Snímek obrazovky 2015-09-10 v 9.22.20

Je trochu bytelnější

Také mě potěšilo zesílené tělo telefonu. Po loňské aféře s ohýbáním se Apple totiž rozhodl tělo malinko zpevnit. Rozměry nových iPhonů se tak vzrostly, ale určitě se nejedná o velká čísla a běžný uživatel to snad ani nezaznamená – i když někteří tvrdí, že rozdíl např. ve váze je cítit.

  • iPhone 6 > 6S : 138,1 x 67,0 x 6,9  na 138,3 x 67,1 x 7,1 mm (129g na 143g)
  • iPhone 6+ > 6S Plus: 158,1 x 77,8 x 7,1 na 158,2 x 77,9 x 7,3 mm (172g na 192g)

Snímek obrazovky 2015-10-03 v 12.04.43

Fotoaparát vpředu i vzadu

iPhone 6S a 6S Plus se dočkali také vylepšení o oblasti fotografování a zachycování videa. Zadní fotoaparát iPhonů je nyní osazen 12Mpx iSight kamerou, která je nyní schopná nahrávat video v 4K rozlišení. Fotoaparát iPhone 6S Plus nabízí nyní i optickou stabilizaci pro video a Slow-motion video je možné nahrávat ve Full HD. Přední kamera má 5Mpx a při “selfíčkách” je nyní možné použít “blesk”, který je vytvořen pomocí záře samotného displeje.

Snímek obrazovky 2015-09-10 v 9.34.43

Fotoaparáty v iPhonu jsou již dlouhou dobu důkazem toho, že pro kvalitní focení nezáleží jen na počtu Mpx, nicméně,  Apple se po 2 letech rozhodl zvýšit počet Mpx jak zadní kamery, na 12 Mpx, tak i té přední, a to na 5 Mpx. Pro kvalitní focení je důležitý také software, který dokáže potenciál kamer využít naplno. Co mě potěšilo osobně nejvíce je možnost nahrávání 4K videa a nová funkce tzv. Live Photos neboli živých fotografií. Živé fotografie umožňují shlédnout malé video zachycené před pořízením fotografie. Při přidržení fotografie se tak její pozadí rozhýbe. Takový obrázek je možné pak použít i jako tapetu. Za mě určitě palec nahoru.

live_photo.0.0

Výkon – časovaná bomba

Výkon nového iPhonu narostl o úžasných 70 % díky novému 64-bitovému A9 čipu, který je výkonnější a úspornější než předchozí verze. CPU se zrychlila o již zmíněných 70 % a GPU dokonce o 90 %. iPhone se také dočkal zvýšení paměti RAM – po asi 3 letech – a dostal 2GB RAM. Zde je rozdíl viditelný hlavně pro uživatele starších zařízení iPhonů 4S, 5, 5C nebo 5S. Sám jsem byl až překvapen tou svižností systému. Uživatelé iPhonu 6 také nárůst výkonů pocítí, ale spíše při složitějších operacích nebo při hraní náročnější hry.

Snímek obrazovky 2015-09-10 v 9.21.11

Apple se zaměřil na nejvíce používané funkce a aplikace. iPhone 6S je osazen 2. generací Touch ID, které je mnohem rychlejší, přesnější, aplikace jako Mail nebo Safari jsou vyladěnější než kdy dřív a je radost s nimi pracovat. Určitě jste zaznamenali, že iPhone 6S bohužel přišel o část kapacity baterie, která je nyní pouze 1715 mHa, Apple však slibuje lepší výdrž, a to především díky úsporným komponentům a iOS 9. V nejnovějších testech dosahuje iPhone 6S a 6S Plus velice dobrých výsledků co se týče výdrže baterie.

iPhone-6s-battery-life

iOS 9 – optimalizace, optimalizace a zase jen optimalizace

Samozřejmostí je nový operační systém iOS 9, který je základem pro nová gesta a využití veškerého výkonu a funkcí, které iPhone nabízí. Více o našich názorech na iOS 9 se můžete dočíst zde.

Ceny v České republice

Ceny se zvedly oproti předchozím rokům o pár set korun.

  • iPhone 6S 16GB/64 GB/128GB následovné 21 190 ,- / 24 390 ,- / 27 590 ,-
  • iPhone 6S Plus 16GB/64 GB/128GB následovné 24 390 ,- / 27 590 ,- / 30 790 ,-

Někteří prodejci nabízejí prodej na splátky bez navýšení nebo speciální akce. Operátor O2 nabízí nové iPhony dokonce o něco levněji než konkurence, ale nečekejte žádnou hitparádu – jedná se 100-200-300 Kč. Starší modely iPhone 5S, 6 a 6 Plus naopak výrazně zlevnily, a to až o 2-3 tisíce.

Kompletní nabídka iPhonů, které jsou nyní k dostání:

iphone-6s-lineup-2015

Na závěr

Koupit si nový iPhone? Jeho koupi bych spíše doporučil uživatelům iPhonů 5C, 5S nebo starších. Naopak pro ty, kteří nyní používají iPhone 6 by to asi za ty peníze nestálo. iPhone 6S je především více doladěný iPhone 6, který nabízí sice několik nových funkcí a lepší hardware, ale já nejsem zastáncem pořizování nového iPhonu každý rok jen proto, že je nový. Apple má to kouzlo, že umí lidem prezentovat své výrobky tak, že jej prostě chtějí. Je to hra založená na emocích. Je to tak. Já to vím a Vy to víte určitě také a Váš soused nepochybně taky.

Ale co na plat, Apple mě opět dostal !

A navíc, co se budoucnosti týče, tak se množí názory, že iPhone 6S je výbornou investicí do budoucna. Letos jsme se dočkali lepšího fotoaparátu, větší RAM nebo hardwarového zakotvení 3D Touch, a tak je velice pravděpodobné, že iPhone 7 nebo iPhone 7S po této stránce nebudou nabízet o mnoho více. Stejně tak by měl být iPhone 6S harwarově připraven i na budoucí generace iOS.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *