Skip to main content

Jak jsme se stali otroky technologie?

Kde jsou ty časy, kdy jsme se všichni snažili svůj veškerý volný čas trávit venku? Ty jsou již dávno za zenitem, neboť jsme veškerý čas strávený v krásném venkovním počasí vyměnili za sociální sítě a technologie.

Každý z vás má jistě doma minimálně jedno chytré zařízení, které alespoň jednou denně použije. Je vlastně úplně jedno, jestli máte doma tablet, telefon či počítač. Výše jmenovaná zařízení využívají ke svým účelům internetové připojení. A onen internet je velké zlo, tedy pokud s ním neumíte zacházet.

Práce je více, času naopak méně

Internet a celkově chytrá zařízení jsou velmi užitečná. Zjednodušují nám totiž život, a to jak v rodině, tak v práci. Technologie nám život velmi ulehčuje – díky ní například nemusíme chodit do knihovny a čerpat důležité informace můžeme z pohodlí domova.

Ovšem i takový pomocník, jakým internet je, může být velmi škodlivý. Z vašeho pomocníka se může velmi rychle a snadno stát váš „vůdce“, který si z vás udělá svého otroka. Důsledkem může být váš přístup k oné technologii.

Samotná technologie je tu od toho, aby nám život ulehčila a celkově nám i pomohla. Ovšem pokud se stanete jejím otrokem, nemusí to s vámi dopadnout vůbec dobře.

Zamyslete se nad využitím samotné technologie

Důvodem, proč vlastně samotný internet používáme, je komunikace a čerpání nejrůznějších informací, které jsou k dostání téměř na každém rohu. Každopádně je velmi důležité, aby si každý z vás uvědomil, že technologie má za úkol šetřit váš čas a celkově vaší práci ulehčit. Bohužel většina uživatelů se tohoto pravidla nedrží, a neustále ho porušují.

Uveďme si jednoduchý příklad. Jestliže vám příjde mailová zpráva, tak vás na na ni operační systém upozorní. Nicméně, většina uživatelů ji ihned otevře a podívá se, co je obsahem zprávy, a to i přesto, že zrovna pracují. Ovšem to je dle mého názoru špatně. Vy jste pánem svého času a pouze vy si určujete, kdy si určený mail otevřete. Používejte technologii tak, jak chcete vy a ne, jak chce ona.

technologie

Dalším příkladem mohou být sociální sítě. Takové weby vás mohou lehce a velmi silně ovládnout. Často se mi stávalo, že mi během mé vykonávané práce přišlo upozornění z Messengeru (Facebook), které jsem okamžitě otevřel a přečetl si jej. To však nebylo vůbec moudré, neboť jsem udělal přesně to, co technologie chtěla „otevři to!“.

Jestliže vykonáváte nějakou činnost a záleží vám na úspěchu, tak podobné upozornění ignorujte. Samotná zpráva se neztratí, a váš přítel či přítelkyně to jistě chvilku bez odpovědi vydrží. Úplně nejlépe uděláte, když si pro sociální sítě vypnete upozornění. Já jsem tak učinil, a otravný zvuk Messengeru jsem pár měsíců neslyšel. Je mi lépe a dokážu udělat daleko více práce.

Mějte pouze aplikace, které opravdu využijete

Dříve, když jsem používal Android, jsem měl systém téměř bez aplikací. Bylo to hlavně z důvodu, že se mi po nainstalování několika aplikací začal telefon sekat, a to jsem opravdu nechtěl. Ovšem po kompletním přechodu na iOS a OS X jsem začal aplikace využívat velmi aktivně. Bohužel se mi stávalo, že jsem měl v telefonu přes sto aplikací, které jsem de facto ani jednou neotevřel. Opět jsem se stal obětí technologie, což se nemělo vůbec stát.

Rozhodl jsem se tak udělat razantní změnu. Přeinstaloval jsem celý systém a začal nanovo. V předchozím období jsem měl asi 100 nainstalovaných aplikací, a z toho jich používal maximálně 30. Nyní se v mém iPhonu nachází 45 aplikací, které opravdu používám. Mám tu hned několik „appek“ určených pro úpravu fotografií a další.

Zamyslete se tedy, které aplikace k životu opravdu potřebujete, a které pro změnu ne. Abych byl upřímný, tak tento krok se ze začátku neprojevoval jako dobré rozhodnutí, ovšem po několika dnech ano. Ušetřil jsem totiž díky tomu nejen paměť telefonu, ale také obrovské množství času. Doporučuji vám udělat totéž.

Používejte internet jako zdroj informací, nikoliv ztrátu času

Nemálo lidí se po celém světě válí doma na gauči a přemýšlí, co dnes budou dělat. Bohužel je nenapadne nic jiného, než otevřít svůj mobilní telefon a podívat se na internet. To je samozřejmě v pořádku, tedy do chvíle, než se z chvilkového podívání stane několikahodinové zírání do displeje. Internet tak používejte pouze ve chvíli, kdy opravdu potřebujete. Daleko lépe uděláte, když svůj čas věnujete jiným aktivitám.

Například si můžete jít ven zaběhat, díky čemuž se vaše svalsto stane opět o něco málo silnějším. Každopádně ještě lépe uděláte, když vezmete svou přítelkyni/přítele na hezkou procházku. Jistě to ocení.

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *