Skip to main content

OS X: Jak nainstalovat program .exe na Mac OS X (návod)

Většina uživatelů přecházejících z Windows na Mac OS X si musí zvyknout, že ne každý program je určen přímo pro OS X. Aplikace určené pro Windows poznáte tak, že obsahují koncovku .EXE. Takové soubory na Mac OS X normálně nespustíte, a to jednoduše proto, že nejsou pro OS X určeny. Podobně jako není program s koncovkou .DMG určený pro Windows.

Na konkurenční platformě tento “problém” řeší podstatně méně uživatelů, jelikož je Windows stále nejrozšířenějším operačním systémem a většina programů je psána právě pro Windows. Dnes se podíváme, jak aplikace, primárně určené pro Windows, lze jednoduše nainstalovat i na OS X. Existuje řada programů, které umožňují aplikace .exe “rozchodit” i na OS X. Pojďme si nyní jeden z nich přiblížit.

Program WineBottler

Aplikace WineBottler je jednoduchým programem na konverzi souborů s koncovkou .exe na soubory s koncovkou .dmg.

1. Aplikaci WineBottler zdarma stáhněte z tohoto odkazu -> stáhnout WineBottler

 • na stránce winebottler.com vyberte ke stažení příslušnou verzi programu
 • budete přesměrování na stránku s reklamou, kde musíte 5 sekund vyčkat a poté kliknout na “SKIP AD” v pravém horním rohu obrazovky
 • Program se začne automaticky stahovat

2. Nainstalujte program WineBottler

 • otevřete stažený soubor WineBottlerCombo_1.7.52.dmg (verze se může lišit)
 • objeví s okno s obsahem balíčku, ve kterém přetáhněte “WineBottler” a “Wine” do složky Aplikace
 • nyní je program nainstalovaný

Wine exe

3. Otevřete/konvertujte aplikaci s koncovkou. exe

 • klikněte na příslušný soubor .exe pravým tlačítkem a zvolte “otevřít v” -> Wine
 • spustí se program Wine s nabídkou, ze které je možné vybrat zda chcete spustit aplikaci přímo v rozhraní Wine nebo konvertovat .exe na .dmg

Wine exe

 • pokud se rozhodnete ke konverzi souborů, tak se zobrazí další nastavení
 • z nastavení je důležitý předposlední bod “App Bundle” – ten zaškrtněte
 • klikněte na “Install” -> pojmenujte aplikaci -> nechejte program pracovat (může chvíli trvat)

Wine exe

4. Nainstalujte aplikaci

 • během konverze se objeví okno s instalací, které znáte z Windows
 • nainstalujte aplikaci klasickou cestou pomocí instalátoru

S největší pravděpodobností máte nyní hotovo. Je ale důležité upozornit, že ne každý program je takto konvertibilní. Osobně jsem se s problémem zatím nesetkal, ale je možné že některé složitější programy nebo aplikace nebude možné zkonvertovat.

Na závěr bych rád připomenul, že na Mac OS X existuje množství aplikací, které plnohodnotně nahradí nebo dokonce předčí aplikace používané na Windows. Vždy je dobré se po takové aplikaci porozhlédnout dříve, než začnete přemýšlet o konverzi souborů .exe. Pokud hledáte alternativu ke konkrétnímu programu používanému na Windows, tak nás neváhejte kontaktovat a my Vám poradíme.

Kontaktovat nás můžete pomocí naší Apple online poradny v pravém dolním rohu obrazovky, skrze e-mail appleton.mag@gmail.com nebo přes náš profil na sociálních sítích FACEBOOK a GOOGLE+.

Podrobný video návod v angličtině:

 

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 3

 1. Dobry den,prosim muzete mi poradit nejakou dobrou aplikaci. Prechazim z windows na mac a potrebuji tabulky v exelu a wordu.
  Dekuji

  1. Tady bych poradil zůstat u office ve verzi pro mac. Nová verze celého balíčku (Office for Mac 2016) je velice povedená.

  2. Kancelářský balíček od Applu – Pages, Numbers, Keynote – je taky dobrý, ale doporučil bych ho spíš na trochu jinou práci. Microsoft office zůstávají stále nejrozšířenějším, tudíž i nejkompatibilnějším balíčkem. PS: excel je excel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *