Skip to main content

OS X: Kontrola českého pravopisu v Pages (návod)

Kontrola českého pravopisu v Mac OS X aneb jak naučit Pages česky.

Pages jsou oblíbeným textovým editorem z kancelářského balíku iWork od společnosti Apple. Mezi největší výhody Pages patří zejména příjemné a jednoduché pracovní prostředí, kterou koncový uživatel jistě ocení. Pro české uživatele mají však Pages jednu velkou nevýhodou oproti konkurenci, a to je absence českého slovníku pro kontrolu českého pravopisu. To se ale dá jednoduše změnit.

Pokud pracujete nebo byste rádi pracovali s Pages a jedinou překážkou je pro to kontrola českého pravopisu, pak následující návod “Jak naučit Pages česky” je právě pro Vás. Celý postup nezabere více než 5 minut + restart.

Pojďme si tedy ukázat jak na to:

1. Stáhněte si volně přístupný slovník, který je základem pro kontrolu pravopisu. Jedním takovým je například český slovník z Open Office, který je možné stáhnout zde. Název složky cs_CZ.

Kontrola pravopisu v Pages

2. Nyní je potřeba otevřít systémovou knihovnu a složku se slovníky. Ve Finderu pomocí příkazu shift+cmd+G otevřete vyhledávací okno, do kterého zadáte příkaz: /knihovna nebo /library a dáte otevřít.

Kontrola pravopisu v Pages

Pozn.: Do této složky je možné dostat se i jinou cestou, ale uvádím ten jednodušší a rychlejší postup

3. V této složce najděte a otevřete složku Spelling

Kontrola pravopisu v Pages

Pozn.: Složka Spelling nemusí v knihovně existovat. Pokud ji v knihovně nenajdete, tak ji jednoduše vytvořte. Při vytváření nové složky budete požádání o zadání hesla. Složka se musí jmenovat Spelling.

4. Ze ze staženého slovníku (složky cs_CZ) přetáhněte soubory se slovníkem do složky Spelling (viz obrázek)

Kontrola pravopisu v Pages

5. Restartujte počítač

6. A nyní jen stačí v předvolbách systému -> Klávesnice -> Text -> Pravopis -> vybrat Čeština

Kontrola pravopisu v Pages

7. A je hotovo.

Poznámka na závěr: Pages nyní obsahují český slovník, ale typografické chyby jako jsou dvě mezery nebo absence tzv. tvrdé mezery však Pages neodhalí.

Pomohl Vám tento návod? Měli jste potíže s přidáním českého slovníku do knihovny? Máte jiný problém, se kterým si nevíte rady?

Napište nám: appleton.mag@gmail.com

zdroj: mobilenet.cz, openoffice.org

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *