Skip to main content

OS X: Jak aktivovat automatické přihlášení ? (návod)

Mnoho uživatelů počítačů Mac si při práci s nimi musí zvyknout na důmyslný systém zabezpečení a nutnost zadávání uživatelského hesla téměř při všem, co na počítači dělají. Pokud však používáte počítač jen v domácnosti, kde všem členům rodiny důvěřujete a nemáte důvod počítač zabezpečovat heslem, pak je tu pro Vás možnost automatického přihlášení do systému OS X.

Nyní si asi říkáte, že stačí jen vypnout hesla pro jednotlivé uživatele a máte hotovo. Opak je však pravdou. V tomto případě po Vás systém nebude vyžadovat heslo jen v případě, že jej probudíte z režimu spánku nebo spořiče obrazovky. V případe startu nebo restartu jej bude opět vyžadovat.

Pokud chcete zcela vypnout uživatelské heslo a aktivovat automatické přihlášení do OS X, potom je následující návod právě pro Vás.

Vypnutí hesla pro jednotlivé účty se provádí snadno. Musíte být přihlášeni na účtu, pro který chcete nastavení změnit. Předvolby systému –> Zabezpečení a soukromí 

OS X automatické přihlášení

Toto nastavení však nevypne uživatelské heslo úplně, ale jen v případě obnovení systému ze spánku nebo spořiče obrazovky. Je zajímavé, že s příchodem OS X Yosemite se systém začíná načítat, až po úspěšném zadání a potvrzení uživatelského hesla, a proto někdy start počítače s HDD může chvíli trvat. Automatické přihlášení se pak hodí o to více.

Jak na to?

 1. Přejděte do Předvolby systému –> Uživatelé a skupiny.

OS X automatické přihlášení

2. V Uživatelé a skupiny nejdříve odemkněte zámek pro úpravy, který se nachází v levém dolním rohu (pozn.: stačí na zámek kliknout). Pro odemknutí zámku budete potřebovat jméno a heslo správce. Nejjednodušší je však tento postup provádět ve správcovském účtu.

3. Po odemknutí zámku přejděte do záložky Volby přihlášení. 

OS X automatické přihlášení

4. V záložce Volby přihlášení již nastavíte automatické přihlášení. (viz obrázek níže)

5. V poli Automatické přihlášení vyberete účet, ke kterému se Mac bude automaticky přihlašovat po stratu/restartu. Po vybrání účtu bude ještě jednou nutné zadat přihlašovací heslo a poté už bude vše nastaveno. Nyní se při každém stratu/restartu systém automaticky přihlásí ke zvolenému účtu. Pokud jste narazili na problém, přejděte k bodu 6.

OS X automatické přihlášení

6. Nyní by mělo být všechno nastaveno, ale může se stát, že v nabídce Automatické přihlášení nebudete mít možnost vybrat svůj účet, ale pouze účet Host. Proč? Je to z toho důvodu, že své přihlašovací údaje na Váš Mac máte propojené s účtem iCloud. V tomto případě nelze aktivovat automatické přihlášení, ALE je tu i řešení pro tuto situaci. V nabídce Uživatelé a skupiny vyberte svůj účet a klikněte na možnost změnit heslo. Poté Vás systém upozorní na fakt, že heslo je propojeno s iCloudem a zda jej chcete změnit. Vyberte možnost ano změnit a zadejte nové heslo, to může být stejné jako to na iCloud, ale účty se oddělí a automatické přihlašování už bude možné zapnout.

Pomohl Vám tento návod? Chcete poradit? Napište nám do komentářů nebo na appleton.mag@gmail.com

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 4

 1. díky, tohle jsem uz si taky udelal, doma me to celkem dost vadilo stale se prihlasovat.

  Mel bych dotaz s “cistou” instalaci sveho MacBooku. Jak na nej a jakymi pravidly se to ridi.
  Nikdy jsem to nedelal tak nevim – jak system naklada se slozkou “Home” ? jako Linux – zustane zachovana a nebo jako Win je automaticky smazana pri formatovani ?
  Instalace jde pres wifi a nebo je lepsi pres flashdisk ?
  Díky za info případně odkaz

  1. Pokud provádíte čistou instalaci, tak je disk zcela naformátován. Co se týká výhodnosti instalace přes wi-fi nebo flash disk, tak tady těžko říct. Oboje má svoje výhody i nevýhody. Výhody Wi-fi jsou v je jednoduchosti a “kvalitě”, kdežto nevýhodou je samozřejmě čas (viz dále). U flash disku, je výhodou ta možnost, mít instalační disk předem připravený – pomocí návodu – a tedy ušetřit čas. Nevýhodou na druhou stranu je možnost (minimální, ale je tu), že instalační balíček/soubor bude na disk zapsán špatně nebo s objeví jiná chyba s tímto procesem spjatá. Při instalaci s flash disku se ale také setkávám s tím, že instalace “zamrzá na 1%” a tak je možné, že se instalace stejně natáhne na sejnou dobu jako instalace přes internet. 🙂 Já provádím čistou instalaci vždy z disku a večer – zadám vše potřebné a jdu spát. ráno mám počítač připravený “téměř”. Záleží jak jste na tom s připojením. Pro začátečníky bych raději doporučil internet než flash disk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *