Skip to main content

Jak vytvořit instalační USB disk se systémem macOS Sierra?

Apple na své konferenci černové WWDC představil zcela nový systém macOS Sierra. Jak ale vytvořit USB disk s tímto operačním systémem?

Počítače od Applu už dávno nejsou vybaveny optickou mechanikou a instalace operačního systému z disku pro USB se stává nutností. Nastává tak otázka, jak takový bootovatelný USB disk s instalací nejnovějšího macOS Sierra vytvořit. Tomuto tématu jsme se rozhodli věnovat hned celý článek, který by vám s tímto problémem měl pomoci. Vše zvládnou i méně zkušení uživatelé.

install-macos-sierra

Co k celému procesu budete potřebovat?

Jestliže chcete provést čistou instalaci nového operačního systému macOS Sierra, pak byste měli uvažovat o vytvoření macOS Sierra USB disku. Tento postup můžete použít nejen u veřejných beta verzí, ale také u finální verze.

K celému procesu budete nejprve potřebovat USB flash disk. Ten by měl mít kapacitu minimálně 8 GB. Jestliže je váš flash disk vybaven rychlým USB 3.0, je to pro vás jedině dobře. Ještě před samotnou instalací se ujistěte, že je vaše přenosné médium zcela prázdné – nenachází se na něm žádná data, o která byste chtěli přijít.

Krok 1:

Nejprve stáhněte nejnovější finální verzi macOS Sierra, kterou najdete v Mac App Storu. Vzhledem k tomu, že už je macOS veřejně k dispozici, nebudete se muset prokázat speciálním kódem, jako tomu bylo při beta verzích.

Krok 2:

Jakmile se macOS Sierra stáhne, musíte instalaci zavřít. To můžete například provést pomocí klávesové zkratky Command (⌘) + Q.

Krok 3:

Otevřete Finder, kde přejděte do kategorie Aplikace. Zde pravým tlačítkem klikněte na „Sierra.app“ a vyberte možnost Zobrazit obsah balíčku.

Krok 4:

Přejděte do složky Contents a poté do Resources.

Krok 5: 

Otevřete si aplikaci Terminál, kterou můžete najít například pomocí klávesové zkratky Command (⌘) + Mezerník.

V terminálu poté napište příkaz sudo (s mezerou) a následně do terminálu přetáhněte soubor createinstallmedia. Ten se nachází v okně Finderu, který jste otevřeli v kroku 4. Po přetažení souboru napište – -volume (za volume udělejte mezeru).

Krok 6:

Připojte USB disk, který poté přetáhněte do okna terminálu. Po přetažení USB disku do terminálu napište – -applicationpath (za applicationpath udělejte mezeru). Následně přejděte do okna Finderu a vraťte se do kategorie Aplikace. Zde musíte najít „Sierra.app“, který pak přetáhnete do okna terminálu.

Krok 7:

Stiskněte Enter a zadejte svoje heslo, které potvrdíte Entrem.

Krok 8:

Na klávesnici stiskněte tlačítko „Y“, kterým potvrzujete celý proces, a stiskněte Enter.

Krok 9:

Celý proces instalace začne tím, že vymaže veškerý obsah na vašem USB disku a nakopíruje na něj instalační soubory. Proces je poměrně zdlouhavý – trvá 20–30 minut, tudíž budete muset být trpěliví.

Jakmile se proces ukončí, budete mít instalační macOS Sierra USB disk. Ten pak můžete využít dle své libosti. Na Appletonu jsme vydali také článek “Čistá instalace systému macOS Sierra“, kde je možné si přečíst návod, jak postupovat v případě, že chcete provést tzv. čistou instalaci systému na svůj Mac.

Zdroj: YouTube

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *