Skip to main content

Kreativní psaní, iA Writer a Markdown (tip)

iA Writer je minimalistická aplikace pro tvorbu textu. Je dostupná jak pro iOS za 4,99 $, tak pro OSX za 9,99 $.

Proč jí používám a co umí?

Já používám iA Writer hlavně na Macbooku. Když jej otevřete, vidíte jen bílou obrazovku a modrý blikající kurzor. Nevidíte žádné rušivé elementy, žádné lišty pro formátování textu… Díky tomu se můžete plně soustředit na text, který právě tvoříte a nic Vás nerozptyluje. Mimo to iA Writer nabízí také nádhernou funkci – Focus Mode. Pokud jej zapnete (můžete použít klávesovou zkratku cmd+d), tak se Vám zvýrazní pouze věta, kterou právě píšete a vše ostatní zšedne, takže Vás nebude rušit ani Váš vlastní text :). Je také možné používat režim Night Mode, aby se Vám lépe pracovalo po tmě. V pravém dolním rohu můžete nastavit, zda chcete vidět počet slov, znaků nebo vět, které jste napsali. Poslední možností je zobrazení času, který bude k přečtení textu potřebný. iA Writer samozřejmě podporuje synchronizaci mezi všemi zařízeními, na kterých jej používáte, a to jak přes iCloud, tak přes Dropbox. Další výbornou vlastností iA Writeru je možnost psát text v Markdownu.

Markdown

(Focus Mode vlevo, Night Mode vpravo)

Co je to Markdown?

Markdown je jazyk, který je určen k formátování a strukturování textu, za použití jednoduchých znaků. V čem je výhoda takového psaní? Prostý text, který pomocí Markdownu vytvoříte, se dá otevřít v téměř v čemkoliv a zároveň se dá jednoduše převést do rich textu. Text je přehlednější a během jeho tvorby nemusíte vůbec dávat ruce z klávesnice. Uvedeme si pár příkladů, aby bylo jasné, jak to vlastně funguje.

Pokud chcete napsat tučný text, stačí kolem určené části udělat dvě hvězdičky **tučný text**, jednou hvězdičkou z každé strany uděláte *kurzívu*. Pokud chcete text napsat kurzívou a tučně zároveň, jednoduše uděláte hvězdičky tři, ***tučná kurzíva***. Nadpisy se dělají pomocí #. Pokud chcete udělat nadpis první úrovně, stačí napsat z každé strany jeden křížek, čím více křížků z každé strany, tím nižší úroveň nadpisu. Odrážky se tvoří jednoduchým přidáním hvězdičky před slovo, číslovaný seznam pak psaním čísla s tečkou před slovo (zajímavé je, že nezáleží na tom, jaká čísla napíšete, vždy se to upraví tak, aby po sobě čísla následovala). Odstavec vytvoříte přidáním prázdného řádku. Vložení odkazu do textu je také velice snadné, do hranatých závorek napíšete název a do kulatých závorek stačí napsat samotný odkaz. Při vkládání obrázku je postup stejný, jen před hranatou závorku umístíte vykřičník. Pokud byste chtěli více informací o Markdownu, můžete se podívat přímo na stránky iA Writer, kde je vše přehledně popsáno.

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Hanka Suderová

Studentka čínské filologie a kulturní antropologie s velkým zájmem o společnost Apple a její produkty. Věří tomu, že technologie by měly lidem především ulehčovat práci. Jejich největší přínos vidí ve vzdělávání, a proto tomuto tématu věnuje nejvíce času. Kromě zájmu o nejnovější technologie se ráda potápí, lyžuje a poznává cizí kultury. Twitter - @hankasuderova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *