Skip to main content

Čistá instalace systému macOS Sierra (Aktualizováno)

Většina počítačů Apple nyní pracuje na softwaru OS X El Capitan. Ten vyšel minulý rok (2015) a stal se jedním z nejpokročilejších počítačových systémů vůbec. Od dob OS X Yosemite (2014) prochází celý systém razantní proměnou, jak po vizuální stránce, tak po stránce funkční. Apple se zaměřil na kompatibilitu mezi OS X – iOS – watchOS a také na funkce jako je hlasové ovládání.

V podobném duchu pokračoval i v letošním roce a na začátku léta představil aktualizovanou verzi OS X, nově nazvanou macOS Sierra. Přejmenováním systému OS X na macOS sjednotil Apple názvy všech svých operačních systému, tedy iOS, watchOS, tvOS a nyní macOS. Co nového nabízí macOS Sierra si můžete přečíst v našem článku.

macbook_macos

Aktualizace na macOS Sierra je velice jednoduchá. Již řadu let probíhá aktualizace na nový OS stejným způsobem. Stačí pouze otevřít AppStore a v sekci “Aktualizace” najít macOS Sierra (odkaz pro stažení macOS Sierra naleznete zde). Po stažení aktualizace už za vás většinu úkonů udělá samotný systém, stačí ho jen následovat.

Pokud však z nějakého důvodu chcete provést čistou instalaci celého OS X, nově macOS, tak postupujte podle následujícího návodu. Možností je více, ale my se zaměříme na dvě z nich: 1) pomocí instalačního disku USB2) pomocí Recovery Mode. Obě je možné využít bez instalace aplikací třetích stran.

Doporučujeme si před čistou instalací nejprve pročíst tento článek a jakýmkoliv způsobem zazálohovat všechna svá data.

Příprava čisté instalace macOS Sierra: vytvoření instalačního USB

K tomuto postupu potřebujete: naformátovaný USB disk s kapacitou alespoň 8GB a instalační balíček macOS Sierra.

1) Prvním krokem je stáhnutí samotného sytému. macOS je možné stáhnout v AppStore nebo odkazem z iTunes zde.  Celý instalační balíček má cca 5 GB. Pokud už jste v minulosti macOS Sierra stahovali, tak jej najdete v AppStore -> záložka Zakoupené. Po stáhnutí instalačního balíčku se automaticky otevře okno průvodce instalací. Toto okno prosím zavřete a pokračujte dle návodu níže.

install-macos-sierra

2) Nyní k počítači připojte naformátované USB s kapacitou nejméně 8 GB. Pokud si nejste jistí zda je disk naformátován, tak otevřete “Launchpad” -> “Další” -> “Disková utilita”. V Diskové utilitě vyberete USB disk, který jste vložili do počítače a zvolte možnost smazat. Je dobré jej nově pojmenovat Untitled. Poté, co je naformátováno, tak můžete přistoupít k dalšímu kroku.

3) Otevřete Terminál. (“Launchpad” -> “Další” -> “Terminál”) Do terminálu zadejte následující příkaz (text příkazu naleznete zde) a potvrťe klávesou enter.

Příkaz v Terminálu musí odpovídat příkazu na obrázku níže. Často se vyskytuje problém s pomlčkami za slovy “Untitled” a “media”. Na těchto místech se musí vždy nacházet zdvojené pomlčky (- -), tak jak je uvedeno ve zmíněném obrázku. V případě, že tomu tak není prosím příkaz upravte. Poté by mělo být vše OK. Děkujeme čtenářům (Pepe, Aleš Off a dalším) za připomínky a v případě problému prosím využijte naše komentáře.

Pozn.: Příkaz musíte vložit v jednom řádku, tzn. bez odstavců (stačí zkopírovat z článku) V příkazu je obsaženo slovo Untitled, které nahradíte názvem vašeho USB disku pouze v případě, že jste při jeho formátování zvolili jiný název než “Untitled”.

macOS_USB

4) Po potvrzení výše uvedeného kódu budete vyzvání k zadání vašeho hesla. Při zadávání hesla se nezobrazují jeho znaky. Zadáváte jej tedy tzv. poslepu. Po zadání hesla se spustí proces vytváření instalačního disku macOS Sierra na vaše USB. Tento proces může trvat i několik minut, a proto do něj žádným způsobem nezasahujte. Na skončení celého procesu vás Terminál upozorní hláškou “copy complete” a “Done”. Po skončení procesu je možné Terminál zavřít.

5) Nyní, po vytvoření instalačního USB, se vám ve Finderu v levém bočním panelu objeví “Install macOS Sierra”. Pokud vše proběhlo v pořádku, tak jste nyní vytvořili vlastní instalační disk s macOS a můžete se pustit do čisté instalace. Jak? Čtěte dál.

Formátování původního disku a čistá instalace macOS Sierra

1) Restartujte počítač a při jeho spouštění přidržte klávesu alt (option, ⌥). Objeví se nabídka pro instalaci systému. Z možností zvolte “Install macOS Sierra”.

2) Poté, co se objeví okno s instalací ještě chvíli vyčkejte, protože nejprve musíte naformátovat původní disk. V horní liště zvolte Utility –> Disková utilita -> vyberte dosavadní disk (např. Macintosh HDD) a naformátujte/smažte jej. Po naformátování se vraťte k instalaci (křížkem zavřete Diskovou utilitu).

3) Dokončete instalaci systému podle instrukcí. Instalací vás provede sámotný systém.

Instalace macOS Sierra pomocí Recovery Mode

K tomuto způsobu instalace je zapotřebí neustále připojení k internetu. Počítač totiž všechny instalační balíčky stahuje sám přímo z internetu a vy tak nemusíte ve výsledku dělat nic. Recovery Mode pomáhá obnovit počítač do výchozího nastavení čistou instalací systému. Pokud jste si zakoupili počítač s výchozím systémem macOS Sierra, počítač nejprve stáhne El Capitan a až poté aktualizuje na macOS Sierra klasickou cestou. Pokud se rozhodnete pro tento způsob tak si opět nezapomeňte vše nejprve zazálohovat.  Jak na to?

1) Restartuje počítač a při spuštění podržte klávesy CMD + R. Zobrazí se okno Utility OS X.

2) V horní liště zvolte Utility –> Disková utilita -> vyberte dosavadní disk a naformátujte/smažte jej.

3) Po naformátování se vraťte k instalaci (křížkem zavřete Diskovou utilitu). Vrátíte se zpět do Diskové utility a zvolíte Znovu nainstalovat OS X.

4) Systém začne sám stahovat všechny potřebné balíčky. Po stažení Vás provede instalací a poté Vám nabídne aktualizaci na nejnovější macOS Sierra.

Pozn.: Druhý způsob čisté instalace je časově více náročný. Záleží na rychlosti připojení k internetu.

Pomohl Vám tento článek? Máte s instalací potíže? Dejte nám vědět pomocí komentářů, mailu nebo zprávy na našich FB nebo Twitter profilech.

Zdroj: některé obrázky přejaty z tekrevue.com

Hledáte zánovní MacBook se zárukou a za férovou cenu? Prohlédněte si nabídku našeho partnera Macbookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 24

 1. Pokyn pro terminál je blbě… správně je: sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app –nointeraction

  1. Ahoj prosím tě,jak mohu udělat instalační usb,když mám stažený os x v dmg souboru a ne v app?Tento způsob mi nefunguje.Děkuji

   1. Stažený OS X je vždy ve formátu .dmg 🙂 Jde jen o to, aby byl umístěný ve složce aplikace.

 2. Zdravím, snažím se o čistou instalaci pomocí USB, přes diskovou ulitu jsem disk naformátovala (ExFAT a název Untitled), poté jsem do temrminálu vložila pokyn a zadala heslo a naskočilo mi toto: Password:
  You must specify both the volume and install application path., Můžete mi prosím poradit co s tím? Instalaci maxOS Sierra mám v aplikacích po té jsem jí stáhla.

  1. Instalační balíček by měl být ve složce aplikace. Zkuste ještě jednou tento příkaz: sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app –nointeraction

   1. Mám stejný problém. Disk je formátovaný, balíček ve složce aplikace. Přesto to píše: You must specify both the volume and install application path. Vůbec nevím, co s tím.

    1. dobrý den, zkuste prosím ještě jednou, ale s tímto příkazem: sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app –nointeraction

     1. Dobrý den, zkusil jsem, ale je to pořád stejné. Chce to heslo a po zadání heslo chce znát cestu, viz:

      Last login: Tue Sep 27 17:05:59 on console
      Jiri-MacBook-Air:~ jiribohacek$ sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app –nointeraction
      Password:
      You must specify both the volume and install application path.

     2. Zdravim, po vlozeni daneho prikazu do terminaloveho okna sa aj mne aj mne zobrazi:
      You must specify both the volume and install application path.

      Skusal som to niekolkokrat ale opat s rovnakym vysledkom.
      USB naformatovane podla pokynov a sierra app stiahnuta do APLIAKCII.

     3. toto je spravny prikaz:
      sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app

      Je chyba v prikaze. Namiesto jednej “-” pomlcky su v texte dve “–” za sebou iduce pomlcky (za slovom MEDIA a UNTITLED)

      Teraz to funguje uz aj mne.

 3. Toto je spravny prikaz:
  sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app

  Je chyba v prikaze. Namiesto jednej „-“ pomlcky su v texte dve „- -“ za sebou iduce pomlcky (za slovom MEDIA a UNTITLED)
  Pri kopirovani prikazu sem do diskusie sa z nejakeho nevysvetlitelneho dovodu tie dve pomlcky spoja do jednej a to je problem. Je potrebne tie pomlcky prepisat na dvojite.

  1. Jak píše Pepe..problém je v tom, že nás WP zlobí a zdvojené pomlčky si upravuje do jedné. Přidali jsme proto odkaz na PDF dokument, kde je možné najít a zkopírovat správný příkaz. Poté je vše OK.

 4. Ani tento příkaz (PDF) není správný – nefunguje.

  Je třeba smazat dlouhou pomlčku za “media” a “untitled” a nahradit ji dvěma “–”

  Takto je to funkční.

  1. V PDF je příkaz SPRÁVNÝ. Jak si můžete všimnout, tak zdvojené pomlčky, o kterých mluvíte jsou v tomto odkaze napsány správně. Vše je několikrát vyzkoušeno a příkaz funguje tak jak má.

   1. Ahoj Honzo, bohužel, mně ten PDF opravdu nefunguje – viz Terminal:

    “sudo: /Applications/Install macOS Sierra.app/Contents/Resources/: command not found”

    Ten od Pepeho (a po následné editaci těch polmček funguje). Zkoušel jsem to ještě teď znova. JUSTSAYIN

    Měj se pěkně a každopádně Vám patří díky!
    Aleš

    1. Díky. 🙂 Jsem rád, že jsi dospěl k úspěšnému konci. Co se týká příkazu, tak máš pravdu, že problém byl/je právě v těch pomlčkách. Snažil jsem se to obejít vytvořením PDF, kde pomlčky jsou zdvojené a je to kopírované přímo z Terminálu při samotné instalaci. Nicméně, věřím ti, když říkáš, že to může hodit chybu a řešením je právě zmíněná úprava pomlček v příkazu. Beru to jako doporučení pro ostatní čtenáře v případě, že jim Terrminál tuto chybu vyhodí a pro větší přesnost to doplním i do článku. 🙂

     Jsem rád, za všechny připomínky z diskuze a hlavně za komentáře, které problém přímo řeší (díky Pepe, Aleš apod.) Je to obohacení jak pro nás tak pro čtenáře. Díky.

 5. Ahoj Ján,
  mám taký problém, že po zadaní príkazu z uvedeného pdf, mi terminál vypíše:
  “This tools is only compatible with the copy of Install macOS Sierra that it was bundled in. / does not appear to be a valid OS installer application.”
  Môžem Ťa poprosiť o radu, čo ďalej?

  1. Dobrý den, zkuste zadaný příkaz nejprve zkopírovat do některého z textových editorů, aby bylo jisté, že se s PDF zkopíruje správně. Ve vašem případě může být chyba ve znaku “/”, který může být tam kde nemá apod. Takto je těžké říci, kde je chyba. Postup popsaný v článku je správný a příkaz zkopírovaný přímo z terminálu v době tvoření instalačního USB. Většinou je chyba někde “na cestě” při kopírování. V případě, že by příkaz znovu házel chybu, tak zkuste přidat za Sierra.app –nointeraction

   Dejte si pozor, aby příkaz byl zkopírovaný jako text v jednom řádku. Z PDF se někdy řádky nakopírují jako odstavce.

 6. Zdravím, já mám problém v tom, že mi při instalaci na nové SSD instalátor vždy píše, že na vybraný disk nelze instalovat – píše to přesně tohle – “Tento disk nepoužívá schéma mapy oddílů GUID. Chcete-li změnit schéma oddílů, použijte Diskovou utilitu. Vyberte disk, vyberte záložku oddílů, vyberte volbu Schéma svazku a poté klikněte na Volby.” Problém je, že tam nic takového není… jedná se o Macbook Pro 13 (mid 2009), instalce je Sierra. Kdyby někdo věděl jak na to, napište mi prosím na mail ricky.spanish@email.cz Díky moc!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *