Skip to main content

MacOS Sierra: Jak se do Macu přihlásit pomocí Apple Watch?

Nový operační systém macOS Sierra nabízí hned několik skvělých vychytávek, díky kterým si můžete usnadnit život. Podívejte se, o jaké jde.

Nový operační systém od Applu tu s námi již nějaký ten pátek je, přesněji od 20. září, kdy byla vydána finální verze pro veřejnost. S tím samozřejmě souvisí i aktualizace nejrůznějších aplikací, které jsou v systému absolutní prioritou. Jednou z nich je například webový prohlížeč Safari. Ten se dočkal updatu s označením Safari 10. Vývojáři se však nebáli experimentovat a připravili si pro nás i hned několik dalších „fičur“. Takovou zajímavou novinkou je možnost platit na webových stránkách pomocí nového platebního terminálu Apple Pay. Každopádně, ještě zajímavější, a řekl bych praktičtější funkcí, je možnost odemknout Mac počítač pomocí Apple Watch. Tomuto tématu jsme se rozhodli věnovat hned celý článek.

Odemykání Macu pomocí Apple Watch, jak na to?

Díky novému macOS Sierra jsou chytré hodinky od Applu ještě více začleněné do samotného ekosystému společnosti. Je to hlavně díky nové funkci pod názvem „Auto Unlock“, která umožňuje uživatelům Apple Watch odemknout svůj MacBook či iMac, právě pomocí nositelného zařízení.

Jak je u Applu zvykem, tato žhavá novinka je dostupná pouze na některých počítačích. Z toho tedy vyplývá, že na svém Macu můžete mít nainstalovaný nejnovější macOS Sierra, ovšem funkci mít dostupnou vůbec nemusíte. Nicméně, jestliže je váš počítač nové funkci přizpůsoben, velmi rychle si ji oblíbíte a nebudete se chtít vrátit do starých kolejí.

Po nainstalování samotného systému nebude „fičura“ ze začátku nastavena. Je tedy zapotřebí udělat hned několik kroků. Podívejte se, jak na to.

1) V levém horním rohu se nachází logo společnosti Apple, klikněte tedy na něj a přejděte do „Předvolby systému“.

macos-sierra

2) V předvolbách přejděte do kategorie „Zabezpečení a soukromí“, najdete ji ihned v prvním řádku (v horní části okna).

snimek-obrazovky-2016-10-18-v-18-16-02

3) Nastavení „Auto Unlock“ se nachází v kategorii „Obecné“. Zde se nachází možnost zaškrtnutí volby pro odemykání Macu přes Apple Watch, klikněte na ní.

snimek-obrazovky-2016-10-18-v-18-16-06

4) Zadejte vámi zvolené heslo.

enteryourpassword-800x650

Po aktivaci funkce „Auto Unlock“ bude možné váš Mac počítač odemknout vždy, kdy budete mít při ruce Apple Watch. Při probuzení počítače z tzv. režimu spánku se vám na obrazovce objeví text typu Pro odemknutí Macu použijte Apple Watch. Tento text nahradí klasické pole pro zadávání hesla.

loginscreenautounlock-800x321

Poté, co se MacBook automaticky uzamkne, budete informování prostřednictvím notifikační zprávy, a to přímo na chytrých hodinkách. Jestliže z nějakého důvodu nebude možné se připojit do Macu pomocí hodinek, budete vyzvání pro zadání klasického hesla.

applewatchautounlockmac-800x696

Krátké shrnutí novinek v macOS Sierra

Americká společnost Apple na svém každoročním WWDC představuje nové systémy. Ta letošní se konala 13. června, a právě zde jsme se dočkali nového nástupce El Capitana – macOS Sierra. Nově připravovaný operační systém pro Apple počítače nepřináší velké změny v designu jako třeba OS X Yosemite. Soustředí se totiž především na nové funkce, tak jako iOS 10.

macOS Sierra

Aktuální verzi OS X El Capitan vystřídá verze macOS Sierra. Nepřináší velké změny v designu jako třeba OS X Yosemite, ale soustředí se hlavně na nové funkce. Tady je výčet těch nejzajímavějších z nich.

Funkce Auto Unlock

Pokud používáte Mac, nemusíte již pro jeho odemknutí psát heslo. Nově můžete využít své druhé Apple zařízení k odemknutí Macu bez nutnosti zadání hesla. Apple na keynote použil Apple Watch. Jestli bude lze použít k odemčení i iPhone, zatím není jisté.

Universal Clipboard

Tato funkce implementuje univerzální clipboard skrze vaše zařízení. Když něco zkopírujete do schránky na iPhonu, vložíte to pomocí CMD+V na Macu. Funkce tedy opět usnadňuje konektivitu mezi jednotlivými zařízeními a zvyšuje produktivitu.

iCloud

Na keynote zazněla informace, že v iCloudu je nyní uloženo 10 mld. dokumentů. Plocha z vašeho desktopového Macu se může zrcadlit i na další Macbooky a iPhone. Z osobní zkušenosti se mi nová funkce velmi líbí. Často ukládám dokumenty nebo nové soubory na plochu, a pak k nim již nemám přístup přes iPhone. Musím na to tedy myslet a ukládat je přímo do iCloudu. Nyní tato povinnost odpadá, a soubory na ploše uvidíte i na ostatních počítačích Mac nebo na iPhonu.

Máte svůj Macbook plný? Přebytečné soubory se nyní uloží do iCloudu, a uvolní tak potřebné místo na vašem počítači. macOS bude sám mazat stará a nepotřebná data, jako jsou smazané soubory v koši, Safari cache, staré zálohy iPhonu. Aplikace třetí stran tak pravděpodobně přijdou na zmar.

Apple Pay

Nově bude možné pomocí Apple Pay platit přes internet. Poté jen přijde upozornění na váš iPhone, kde platbu potvrdíte přes Touch ID. Použití této funkce v České republice se však nyní jen těžko dočkáme. Apple potvrdil Apple Pay pro další státy. Česko mezi nimi však není.

Video na všech obrazovkách

Podobně, jako funguje zmenšení videa na iOS, lze nyní video zmenšit i na macOS. Video jde libovolně přesouvat mezi jednotlivými plochami.

Siri pro Mac

Spekulace se potvrdily a Siri skutečně přichází na macOS. Ikona Siri bude v pravém horním rohu v menu baru. Svoji ikonu bude mít také v docku. Siri vám dokáže vyhledat soubory ve Finderu, najít obrázky na internetu nebo třeba pustit video. Siri se dá vyvolat odkudkoliv. Můžete mít zrovna otevřený dokument přes celou obrazovku, klávesovou zkratkou ji spustíte a můžete diktovat.

Veškeré aplikace půjdou ovládat pomocí hlasu. Stačí například říct „Siri, přehraj můj oblíbený playlist.” Na představení dokázala Siri vyhledat obrázky na internetu, které pak šlo lehce přetáhnout do otevřeného dokumentu.

Zdroj: MacRumors

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *