Skip to main content

macOS Sierra je konečně oficiálně venku, stahujte!

Apple po velmi dlouhém testováním konečně zveřejnil finální podobu nového operačního systému macOS Sierra, který je dostupný zdarma.

Dnes, tedy v úterý 20. září, cupertinská společnost zveřejnila finální verzi velmi dlouho očekávaného a připravovaného macOS Sierra. Update je samozřejmě dostupný široké veřejnosti a je zcela zdarma. Samotnému finálnímu uvolnění předcházelo hned celých 8 beta verzí macOS Sierra, a více než jedna Golden Master verze.

macos-sierra

Nový operační systém pro Mac počítače lze stáhnout prostřednictvím Mac App Storu, a to zcela zdarma. Aktualizace je dostupná pro následující Apple počítače:

2009 a novější

  • iMac
  • MacBook

2010 a novější

  • MacBook Air
  • MacBook Pro
  • Mac mini
  • Mac Pro

macOS Sierra (10.12), jehož předchůdcem je OS X Yosemite (10.10) a OS X El Capitan (10.11), přichází zcela novým označením, který splývá s ostatními operačními systémy – tvOS, watchOS a iOS. Vývojáři se zaměřili především na zavádění nových funkcí, díky kterým jsou Apple Watch a iPhone mnohem více integrovány, a samozřejmě zlepšují uživatelský požitek. Mimo jiné se Apple taktéž snažil opravit mnoho chyb z předchozích generací, tudíž bychom se měli dočkat zlepšení funkce AirDrop a tak dále.

Krátké shrnutí novinek v macOS Sierra

Americká společnost Apple na svém každoročním WWDC představuje nové systémy. Ta letošní se konala 13. června, a právě zde jsme se dočkali nového nástupce El Capitana – macOS Sierra. Nově připravovaný operační systém pro Apple počítače nepřináší velké změny v designu jako třeba OS X Yosemite. Soustředí se totiž především na nové funkce, tak jako iOS 10.

macOS Sierra

Aktuální verzi OS X El Capitan vystřídá verze macOS Sierra. Nepřináší velké změny v designu jako třeba OS X Yosemite, ale soustředí se hlavně na nové funkce. Tady je výčet těch nejzajímavějších z nich.

Funkce Auto Unlock

Pokud používáte Mac, nemusíte již pro jeho odemknutí psát heslo. Nově můžete využít své druhé Apple zařízení k odemknutí Macu bez nutnosti zadání hesla. Apple na keynote použil Apple Watch. Jestli bude lze použít k odemčení i iPhone, zatím není jisté.

Universal Clipboard

Tato funkce implementuje univerzální clipboard skrze vaše zařízení. Když něco zkopírujete do schránky na iPhonu, vložíte to pomocí CMD+V na Macu. Funkce tedy opět usnadňuje konektivitu mezi jednotlivými zařízeními a zvyšuje produktivitu.

iCloud

Na keynote zazněla informace, že v iCloudu je nyní uloženo 10 mld. dokumentů. Plocha z vašeho desktopového Macu se může zrcadlit i na další Macbooky a iPhone. Z osobní zkušenosti se mi nová funkce velmi líbí. Často ukládám dokumenty nebo nové soubory na plochu, a pak k nim již nemám přístup přes iPhone. Musím na to tedy myslet a ukládat je přímo do iCloudu. Nyní tato povinnost odpadá, a soubory na ploše uvidíte i na ostatních počítačích Mac nebo na iPhonu.

Máte svůj Macbook plný? Přebytečné soubory se nyní uloží do iCloudu, a uvolní tak potřebné místo na vašem počítači. macOS bude sám mazat stará a nepotřebná data, jako jsou smazané soubory v koši, Safari cache, staré zálohy iPhonu. Aplikace třetí stran tak pravděpodobně přijdou na zmar.

Apple Pay

Nově bude možné pomocí Apple Pay platit přes internet. Poté jen přijde upozornění na váš iPhone, kde platbu potvrdíte přes Touch ID. Použití této funkce v České republice se však nyní jen těžko dočkáme. Apple potvrdil Apple Pay pro další státy. Česko mezi nimi však není.

Video na všech obrazovkách

Podobně, jako funguje zmenšení videa na iOS, lze nyní video zmenšit i na macOS. Video jde libovolně přesouvat mezi jednotlivými plochami.

Siri pro Mac

Spekulace se potvrdily a Siri skutečně přichází na macOS. Ikona Siri bude v pravém horním rohu v menu baru. Svoji ikonu bude mít také v docku. Siri vám dokáže vyhledat soubory ve Finderu, najít obrázky na internetu nebo třeba pustit video. Siri se dá vyvolat odkudkoliv. Můžete mít zrovna otevřený dokument přes celou obrazovku, klávesovou zkratkou ji spustíte a můžete diktovat.

Veškeré aplikace půjdou ovládat pomocí hlasu. Stačí například říct „Siri, přehraj můj oblíbený playlist.” Na představení dokázala Siri vyhledat obrázky na internetu, které pak šlo lehce přetáhnout do otevřeného dokumentu.

Zdroj: MacRumors

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *