Skip to main content

Myšlenkové mapy (nejen) pro studenty (tip)

Stovky stran povinné četby, skripta, prezentace. Jak si vše lépe uspořádat a najít souvislosti? Zkoušeli jste myšlenkové mapy?

Co je to myšlenková mapa?

Myšlenková mapa je grafický záznam, který díky své struktuře a nelineárnosti pomáhá nahlédnout na danou problematiku z jiného úhlu pohledu. Díky svému uspořádání Vám mapa pomůže najít souvislosti, které by z klasických poznámek nemusely být zřejmé.

Jak takovou mapu vytvořit?

Jednoduše. Stačí si vzít papír a pastelky, doprostřed papíru napsat hlavní námět a nechat myšlenky plynout. Pak už jen stačí dělat větve, na každou z nich napsat klíčové slovo a ty pak dále rozvíjet. Zpravidla se dělá první větev vpravo nahoře a poté se pokračuje po směru hodinových ručiček. Je jedno, jestli si první uděláte hlavní větve a pak je budete dále dělit, nebo uděláte jednu hlavní a hned ji začnete rozpracovávat. Vyplatí se nad tím moc nepřemýšlet a neškatulkovat, prostě věci zařazujte instinktivně. Nebojte se malovat a používat barvy, mapa díky tomu bude přehlednější a navíc Vám to pomůže s rozvojem kreativity. Nakonec malé doporučení – pokud se jedna z větví začne až příliš rozrůstat, udělejte z ní raději novou mapu, aby vše bylo přehlednější.

Takhle může vypadat mapa a myšlenkových mapách:

12167969_10205235934280421_2078872395_n

Dle mého názoru jsou myšlenkové mapy opravdu užitečný nástroj, který mi velmi pomáhá při pamatování si učiva, ale také k lepšímu pochopení daného tématu.

Pokud potřebujete být kreativní, doporučuji dělat myšlenkovou mapu na papír, protože software Vás do jisté míry omezuje. Ale jestli si chcete dělat myšlenkovou mapu jako zápis z přednášky a nechce se Vám tahat s sebou pastelky a papíry, stačí si do iPadu nebo Macu stáhnout některý ze softwarů pro tvorbu myšlenkových map. Myšlenkové mapy se také dají použít například k přípravě poznámek k prezentaci – v tomto případě je velkou výhodou, že se stačí na mapu jen krátce podívat a hned víte, o čem jste chtěli mluvit a kam se chcete dostat a nemusíte se zmateně přehrabovat v papírech.

Pokud si podle popisu nejste jistí, jak se taková myšlenková mapa tvoří, doporučuji se podívat na Youtube, například na toto video:

Myšlenkové mapy pro OS X a iOS

V AppStore je mnoho aplikací, které se pro tvorbu map dají použít. Mojí nejoblíbenější aplikací je MindNode. V ní jsem tvořila i mapu, o myšlenkových mapách, kterou jste mohli vidět na obrázku nahoře. Tato aplikace je uživatelsky velmi příjemná a vzhledově hezky zpracovaná. Aplikace MindNode je dostupná jak pro iOS, tak pro OS X. Velkou výhodu je, že se Vaše mapy budou automaticky zálohovat a aktualizovat přes iCloud nebo Dropbox, takže je můžete mít vždy po ruce. Pro iOS tato aplikace stojí 9,99 USD, pro OS X stojí 29,99 USD.

Další velmi povedenou aplikací je iMindMap, která se dá pro OS X stáhnout zde, pro iOS ji můžete stáhnout klasicky přes App Store zdarma. Velkou výhodu této aplikace je, že je možné z ní prezentovat. Proč? Zaprvé díky prezentování z iMindMap ušetříte dost času. Můžete totiž brainstorming a přípravu udělat pomocí myšlenkové mapy a pak své nápady prezentovat přímo z ní, místo toho, abyste své nápady museli ještě házet do Keynote. A zadruhé to prezentaci dá trochu jiný rozměr, protože Vaše publikum dostane informace jinou formou než je zvyklé. Pokud chcete iMindMap plně využívat musíte si připlatit, přičemž je hned několik variant. Můžete platit 20,99€ za 12 měsíců nebo 2,99€ za jeden měsíc. U těchto dvou variant dostanete plný přístup ke všem funkcím iMindMap, a to na všech Vašich zařízeních. Třetí možností je zaplatit 13,99€ jednorázově, ale přístup ke všem funkcím budete mít jen na jednom zařízení.

Znáte myšlenkové mapy? Jaký software pro jejich tvorbu používáte Vy?

Hanka Suderová

Studentka čínské filologie a kulturní antropologie s velkým zájmem o společnost Apple a její produkty. Věří tomu, že technologie by měly lidem především ulehčovat práci. Jejich největší přínos vidí ve vzdělávání, a proto tomuto tématu věnuje nejvíce času. Kromě zájmu o nejnovější technologie se ráda potápí, lyžuje a poznává cizí kultury. Twitter - @hankasuderova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *