Skip to main content

Nejlepší offline navigace pro iPhone je od Nokie (tip)

Také jste si často říkali jakou vybrat navigaci pro iPhone? Před měsícem jsem si položil otázku “Jaká je nejlepší offline navigace pro iPhone / iOS?” a poté jsem se pustil do hledání takové aplikace, která by odpovídala potřebám klasického českého uživatele. To pro mě znamenalo, že navigace musí mít dobrou podporu map České republiky + okolních států, musí být offlne, protože co si budeme nalhávat – cena mobilních dat je v ČR stále dost vysoká – a také musí být levná nebo nejlépe zdarma. Takovou aplikaci jsem opravdu našel.

Co se týká turistických map ČR, tak tady jednoznačně vede aplikace Mapy.cz od Seznamu. Mně šlo ale primárně o navigaci, kterou bych využil k cestování po ČR, Slovensku či Rakousku. Jako dřívější uživatel Nokie, která je dnes již minulostí, jsem často vzpomínal na její velice povedenou navigaci Nokia HERE. Něco podobného mi na iOS chybělo, a proto mě potěšilo, když Nokia HERE přišla i na iOS. Nadšeně jsem si aplikaci stáhl a začal ji testovat, abych Vám mohl napsat tuto recenzi.

Navigace Nokia HERE

HERE je přesně to co jsem hledal a od navigace očekával, tedy podpora map ČR, offline a zdarma. Tyto tři faktory dělají z HERE velice dobrého společníka na cestách.

navigace Nokia HERE navigace Nokia HERESamotná aplikace zabírá něco přes 60MB avšak aby byla použitelná offline musíte si stáhnout mapy. To není vůbec těžké, protože Vás k tomu vyzve sama aplikace při jejím spuštění. Tyto mapy jsou samozřejmě také zdarma. Stahovat můžete jak celé regiony (S. Amerika, Evropa, Afrika) tak i jednotlivé státy. Pro většinu uživatelů je reálná spíše druhá možnost. V HERE je vše přehledně a tak nalezení té správné mapy není žádný problém. Mapa ČR má něco málo přes 290MB.

Po stáhnutí patřičných mapových podkladů již můžete vypnout wifi nebo mobilní dat a začít navigaci používat. Klasický mapový podklad si můžete doplnit o satelitní zobrazení, zobrazení hromadné dopravy a zobrazení provozu. Většina uživatelů ale zůstane nejspíše u klasického zobrazení.

navigace Nokia HERE navigace Nokia HERETažením přes levý okraj se zobrazí nabídka nastavení. Ta je přehledná a nabízí to nejdůležitější nastavení. V první části si vybíráte mezi režimem Mapy – k zobrazení mapy, Jízda – zobrazení polohy tak jako při navigaci, a Collections – oblíbené. Ve druhé části nabídky můžete stáhnout nové mapové podklady a nebo volit online/offline mode. Ve třetí části je pro uživatele nejdůležitější záložka Settings (nastavení), ve které si po stažení zvolíte metriku, získávání informací o provozu (online), hlas pro navigaci, denní/noční režim a upozornění na překročení stanovené rychlosti. Většinu z těchto nastavení nejspíše nebudete měnit.

Zadávání a vyhledávání cíle trasy

Pro vyhledání určitého místa a následnou navigaci použijete klasické vyhledávací pole v horní části obrazovky. To Vám po zadání místa nabídne několik variant, které Vám posléze ukáže i na mapě. Vy si jen vyberete tu správnou a tlačítkem trasa potvrdíte. Vybrat si můžete ze dvou režimů, a to jízda jízda autem a chůze. Pro mě osobně je zásadní hlavně jízda autem. Nechybí ani informace o vzdálenosti, času jízdy, času příjezdu a nabídka dalších možných cest. Poté už jen stačí tlačítkem start zapnout navigaci a můžete vyrazit. Celé to zabere asi půl minuty.

navigace Nokia HERE

V navigaci Nokia HERE (“We go”) je možné zadávat cíl i pomocí souřadnic. Je však nutné zadávat je ve formátu 49°12’13.6″N, 16°24’33.1″E. Po zadání souřadnic v tomto formátu vám již navigace ukáže váš cíl kdekoliv na mapě.

Pozn.: Za tento tip děkujeme našemu čtenáři Milanovi S.

Navigaci používám již asi měsíc a stále jsem nenarazil na překážku, která by mě od použití Nokia HERE odradila. Navigaci jsem v rámci testování používal i na cesty, které dobře znám a na žádný problém jsem nenarazil. Aplikace má i svůj web here.com.

Navigace je bez problému použitelná na všech zařízeních, i těch starších, s podporou GPS. Jedná se sice o aplikaci určenou primárně pro iPhone, ale funguje i na iPadu. Tam sice není v plném rozlišení, ale to na funkčnost navigace nemá žádný vliv.

V době psaní recenze nebyla aplikace dostupná v češtině. To je ale minulostí! HERE je nyní kompletně v češtině i s možností stažení českého hlasu navigátora.

Pomohla Vám tato recenze? Máte špatné zkušenosti s HERE nebo s jinou navigací? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a napište nám….

Ke stažení v AppStore:

Nokia HERE

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 33

 1. Dobrý den,
  z jara roku 2011 jsem si koupil Nokii 5230 z důvodu, že má offline /má i online/ navigaci. Ježíšek mi letos nadělil iPhone 6 a tak bych využil vaší rady. Nevím ale, jestli je to ta sama aplikace o které píšete s tou co používám pro Nokii 5230. Pokud ano- to je výborná zpráva. Pokud ne budu muset vyhledat instalatéra pro instalaci modemu HERE. Děkuji za odpověď, přeji krásné prožití roku 2015 a mnoho zdraví a spokojenosti v roce 2016.
  Jarda 60+

  1. Aplikace Nokia HERE je postavena na klasických nokiáckých mapách, takže mj. má podobné funkce a je možné ji použít offline. Aplikaci vyhledáte jednoduše na AppStore pod názvem HERE. Aplikace je zcela zdarma, a tak neni problém ji vyzkoušet a pokud by Vám nevyhovovala, tak zkusit třeba i jinou. Budeme rádi za Vaše postřehy, ať už pozitivní či negativní. Také přeji jen zdraví a spokojenost do nového roku.

 2. Diky za TIP. Jedu nyní do Makedonie, tak to vyzkouším. Před lety jsem jel podle nokie N73 do Řecka a bylo to v pohodě, tak snad s iPhonem dopadnu také dobře.

  1. S Maps.me zkušenosti nemám, ale je to dobrý námět na článek. Rád se jej ujmu. Děkuji a pěkný den.

 3. Zkouším HERE na iPhone 6. Vše “běhá” perfektně. Jen při zadání cíle mi to nabídne možnosti bez popisného čísla a toto číslo mi tam již nejde zadat. Takže mne to zavede do středu ulice, osady apod. Lze zadávat cíl cesty souřadnicemi? To jsem také nenašel.
  Dělám něco špatně? Umíte mi někdo poradit?
  Děkuji a pěkný den.

  1. Dobrý den,
   U HERE jsem vždy zadával cílovou stanici i s číslem popisným a nikdy jsem neměl problém, vždy mě zavedla na místo.Zkuste udělat printscreen a poslat nám to na mail, mrkneme na to. Zadávat cíl souřadnicemi bohužel HERE neumožňuje.

   1. Diky za rychlou reakci. Uz jsem na to asi prisel. Volil jsem z nabidky a ono to chce zadat s cislem popisnym a “tuknout” na Hledat.
    Jeste to vyzkousim a dam vedet.
    Jeste jednou dekuji.
    Jan Slezak

   2. Zadávať ciel súradnicami v HERE je možné, ale musia byť vo formáte “Stupne (desatinné miesta)” napr. 49.147065 19.908468, alebo vo formáte “Stupne, minúty (desatinné miesta)”, napr. 49° 8.824 19° 54.508. Znak “Stupne” nie je treba zadávať, stačí medzera. Bežne používaný formát “Stupne, minúty, sekundy” HERE asi nepozná.
    Potrebujem poradiť, ako previesť HERE z angličtiny do češtiny. Po naištalovaní sa mi navigácie spustila v angličtine a ani v najnovšej verzii som nenašiel možnosť prepnutia do čestiny, slovenská verzia asi nie je.

    1. Zadávání souřadnic je zajímavý fakt. V nejbližší době jej doplníme do článku. Děkujeme. Co se týká Nokia HERE v češtině, tak já ji používám v češtině i s českým hlasem navigátora. Nejsem si jistý zda je HERE dostupná i ve slovenské verzi, a tak je možné, že to souvisí s lokalizací App Store. Apliakce se vám automaticky může stáhnout v anglické verzi. Poohlédnu se po možném řešení..

    2. Dopĺňam predchádzajúcu informáciu :
     Bežne používaný formát súradníc „Stupne, minúty, sekundy“ HERE pozná, ale netreba zadávať znaky Stupne, Minúty, Sekundy, ani písmena, namiesto týchto znakov nechať medzeru, napr. 49 8 49.43 19°54’30.49 (pôvodne 49° 8’49.43″S 19°54’30.49″V).

     1. Opravujem : správne má byť zadávaný údaj súradníc 49 8 49.43 19 54 30.49.

 4. Dobrý den ,jen dotaz ohledně map.Když mi ukáže cestu tak jsou vždy 2 možnosti,jedna tmavě modrá a zároveň aktuální a druhá světle modrá neaktuální.Dá se nějak přepnout na druhou možnost????Ještě jeden dotaz ohledně registrace na Here,je to k něčemu????Díky za odpověď.Kollár.

  1. Dobrý den, ano jde to přepnout. Mezi navrženými trasami přecházíte kliknutím na danou trasu nebo v dolní části obrazovky, kde se vám objeví černá lišta s časem, vzdáleností a příjezdem, tak přejetím do stran. Co se týká registrace na webu HERE, tak ta není pro běžného uživatele důležitá.

 5. Pro mě je navigace HERE nepoužitelná protože nejdou zapnout HFP výzvy přes bluetooth do autorádia. Toto umí navigace od Mediatelu Na cesty. Ale tam se mi nelíbí zase mapy.

 6. Zrovna dnes odlítám do USA na dovolenou. Minule jsem to vyřešila koupí nové simky od T-Mobile, ale díky neustálé potřebě navigace po Coloradu mi samozřejmě 1 GB dat na ty 3 týdny nestačilo. Ted jsem si řekla, že zkusím offline navigování, díky vašemu článku jsem si do svého iPhonu stáhla Here a už i offline navigování vyzkoušela. Vypadá to, že vše klape skvěle….Takže velice děkuji 🙂

 7. pouzivam tuto navigaci v Nokiich snad 10 let. Je rozumne nechat blokovat stahovani dat v zahranici. Byla hlavni duvod proc jsem se drzel Nokii a ted Lumii. Jsou k ni mapy celeho sveta, projel jsem stany New York, Florida, pobaltske republiky, Svedsko, Recko, Italii , Madarsko, Polsko atd. Fungovala v Thajsku, na Mauriciu, Maledivy. Jsem s ni spokojen a pokud opravdu fuguje i v iOsu tak mam brouka v hlave.
  Milan

 8. Bylo by to na 1*, ale chybí mi možnost vložit průjezdné místo (např. na trase Praha – Cheb je možnost cestovat pouze přes Karlovy Vary a ne přes Plzeň). Nebo jsem nenašla?

  1. Přesně to chybí, hledal jsem a narazil jen na tvoji připomínku. Zkoušel jsem vytvořit účet a trasu na webu here.com a uložit ji. Bohužel po přihlášení do aplikace na iphonu se trasy nesynchronizují 🙁
   Našli jste někdo nějaké řešení ? Dáky Luboš

 9. Ahoj,

  můžu doporučit google mapy – mají novou (co vím já cca 6 měsíců) stažení mapy na 1 měsíc a pak je používat offline (vyzkoušeno na srílance)

  zdarma a funguje

  Here rád zkusím 😉

 10. S touto navigací nemám moc dobré zkušenosti. Nevyhledává správně místa, častokrát mě navedla velmi špatně. Podle mě má celkem pomalé navigování, tedy jste již za křižovatkou a navigace je ještě před ní. Nevidí cyklotrasy i v cyklo modu naviguje po silnicích. Porovnávám výsledky se Sygicem a Mapy.cz na iPhonu.

  1. Tohle “zpoždění” navigace se mi projevovalo, když jsem neměl staženou mapu na offline použití. Po stažení mapy vše běží v reálném čase.

 11. Zajímalo by mě, jak se dají již stažené mapy smazat…nemám takovou kapacitu. Bohužel se mi to zatím nepodařilo zjistit, zkoušel jste to někdo?

  1. V “menu” -> “stáhnout mapy” -> přejetím zprava (stejně jako u mazaní zpráv, mailů apod.) -> objeví se “odstranit”

 12. Dobrý den,
  jakožto senior se zajímám o mobil s navifací. Nechci dotykový, vyhovovala by mi např. Nokia E52, s klávesnicí, která by měla mít ve své výbavě i A-GPS navigaci využívající aplikaci Nokia Maps.
  Je tento výrobek ještě aktuální, nebo existuje něco novějšího?
  Jan

 13. Dobrý den, stáhla jsem si tuto navigaci a chtěla jsem si jí před cestou vyzkoušet, bohužel, když kliknu na daný stát, tak se nic neděje, nevíte, jak se mi mapa daného a stáhnutého státu může zobrazit? Děkuji.

 14. Vazeny pane redaktore, vazeni pratele. Jsem vlastnikem Nokie 735 a na ni pouzivam navi HERE, obecne cesty po Evrope cca. 50-60 tis. kilometru rocne. Musim konstatovat, ze tohle je ta nejlepsi a nejprivetivejsi navigace co jsem kdy pouzival nebo vyzkousel. A vyzkousel jsem jich opravdu raky.
  Protoze, ze jsem si ale nove koupil i iP7, tak jsem si ji tam okamzite nainstaloval a chtel zacit pouzivat.
  A ted se dostanu k tomu podstatnemu:
  Rikam to zodpovedne, ale HERE pro iPhone je ouplne jina navigace nez navigace HERE pro Nokie. V tomto pripade je to jedna z tech nejhorsich.
  Takze zaverem mam podezreni, ze pan redaktor a nadsenec iphonu si cele porovnani, tak trochu vycucal z prstu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *