Skip to main content

Nový MacBook Pro již tento měsíc, jaké novinky nabídne?

Americká společnost Apple si stále pohrává s myšlenkou, že by do světa mohla vypustit nový MacBook Pro. Ještě dnes odpoledne nebylo ale jisté, kdy tak učiní. Nyní už to víme. Apple Event s podtitulem “Hello again” se bude konat 27. října v 19:00 SEČ.

Americká společnost Apple si stále pohrává s myšlenkou, že by do světa mohla vypustit nový aktualizovaný MacBook, a to jak verzi Pro, tak Air. Tuto informaci mimo jiné potvrzuje i velmi důvěrný zahraniční server z Japonska, Mac Otakara.

Mac Otakara tvrdí, že by se mělo jednat především o dva modely – 13 a 15palcový. Nabídnout by přitom měly stejné parametry, tedy alespoň co se konstrukce týká. Výškou, tloušťkou a váhou by na tom měly být stejně, jako dnešní MacBooky Pro. Proslýchá se, že by se updatu, v podobě 13palcového zařízení, měl dočkat taktéž MacBook Air.

Oba MacBooky Pro budou totožné s těmi aktuálními, tedy alespoň co se designu týká. 13palcová varianta MacBooku Air by podle všeho měla nabídnout nový USB-C porty a Thunderbolt ve verzi 3.

MacBook Pro ve znamení konektivity 

Předešlé spekulace a úniky v podobě různých fotografií tvrdili, že se MacBook Pro dočká omlazení v podobě nových konektorů, mezi které samozřejmě patří USB-C, které se zde objeví hned čtyřikrát. Dále bude notebook vybaven slotem pro SD cartu, HDMI a USB-A portem, a konektorem pro připojení MagSafe nabíječky.

Design MacBooku Pro nebude nijak zvlášť pozměněn. Nicméně, pár drobností se zde však najde. Skvělým příkladem je nový dotykový OLED panel, který by měl zaujmout pozici hned nad klávesnicí. U klávesnice se ještě na chvilku zastavíme. Ta by totiž měla být o něco plošší a tenčí, než u aktuálních modelů. Samotný OLED panel nabídne zcela nové možnosti používání – Touch ID či speciální zkratky.

Je na server z Japonska spolehnutí?

Mac Otakara od svého asijského dodavatelského řetězce získává vždy velmi důvěryhodné a trefné zprávy. Ovšem i mistr tesař se někdy utne, a tak se některé předchozí spekulace nepovedli. Není tedy na 100 % jisté, jestli se jedná o pravdivé informace.

Do konce měsíce stále zbývají dva týdny, není tedy zřejmé, zda se Apple rozhodne nové stroje představit. Nebyly zaznamenány žádné náznaky nějaké události, tudíž je dost možné, že jej bude společnost představovat pomocí tiskové zprávy, což se již v minulosti několikrát stalo.

Jak by mohl nový OLED panel vlastně fungovat?

V současné době klávesnice MacBooků zahrnují funkční klávesy. Ty mohou ovládat jas obrazovky a kláves, přehrávání multimédií nebo úroveň hlasitosti zvuku. Také se díky stisku jediné klávesy dostanete do Mission Control nebo Launchpadu. Nový dotykový OLED pás umožní ovládat stejné funkce, ale s tím rozdílem, že pro různé situace bude nabízet konkrétní možnosti. Například, zapnete si aplikaci Spotify, a v pásu se objeví přehrávaná skladba a všechny hlavní možnosti k jejímu ovládání.

macbook-pro

Menu bar a Dock

Dock, který je teď umístěný v dolní části displeje a sdružuje často používané aplikace, by se mohl přesunout právě do OLED pásu. Pouhým stisknutím ikony aplikace by se otevřela. Také by se mohl přesunout Menu bar, který je teď v horní čísti displeje. Tam jsou informace o stavu baterie, času, připojení nebo třeba rychlé volby pro Spotlight nebo Oznamovací centrum.

macbook-oled-ical

Obě varianty se zřejmě do tenkého pásu nevejdou, a tak je možné, že mezi nimi půjde přepínat. Napadá mě, že nejjednodušeji by to šlo vyřešit přejetím prstu shora dolů a mohli byste si rolovat, jakou nabídku chcete vlastně zobrazit.

Kontextová nabídka v závislosti na aplikaci

Po spuštění aplikace by se na pásu objevila kontextová nabídka. Podobná té, která se zobrazí v Menu baru (horní liště na displeji), když pustíte nějakou aplikaci. Na začátku by se informace objevovaly pouze k nativním aplikacím jako iTunes, Safari nebo Finder. Později by mohla americká společnost zpřístupnit funkce vývojářům aplikací třetích stran, a ti by integrovali tyto možnosti pro své výtvory.

Touch ID

Touch ID, které už několik let funguje v iPhonech a iPadech, se jistě dostane i do Maců. Otázkou je, v jaké podobě. Nový OLED pás by byl ideálním místem, kam by se integrovala plocha pro přiložení a ověření otisku prstu.

touchid

Ostatní Apple počítače by mohli využívat OLED pás integrovaný v externí Apple klávesnici. I tam by se určitě uplatnil.

oled-apple-keyboard-03

Zdroj: MacRumors , 9to5mac

Přemýšlíte o starším MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *