Skip to main content

OS X 10.11 El Capitan. Jaký je?

13161-7709-osxelcapitan-wide-l

Apple včera, tj. 30. září 2015, uvolnil oficiální verzi nového operačního systému OS X. Nový OS X ve verzi 10.11. dostal název El Capitan. Apple toto označení nemusel hledat dlouho, stačilo se porozhlédnout přímo v Yosemitech. El Capitan je totiž název jednoho skalního masivu v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Apple označením El Capitan, jako součást Yosemite, zdůraznil roli a smysl tohoto systému. El Capitan není zcela novým systémem OS X, jedná se spíše o větší aktualizaci dosavadních OS X Yosemite. Razantní vizuální proměny, kterou představovaly Yosemite se nyní nedočkáme. Apple se naopak zaměřil spíše na stabilitu, výkon nebo bezpečnost systému. Podle mého názoru je to přesně to, co Yosemite potřeboval – doladit drobnosti. Mimo těchto drobností však obsahuje i pár nových funkcí. O El Capitanovi jsme mj. psali již v článku: Jaký bude OS X El Capitan.

El Capitan lze stáhnout a nainstalovat jednoduše z AppStore. Pokud pracujete na Yosemite, tak Vás systém sám navede na instalaci a povede během ní. Pokud už využíváte Public Beta verzi OS El Capitan, tak se vás tento postup netýká. Pokud z nějakého důvodu chcete provést čistou instalaci OS X, tak sledujte Appleton – připravujeme o tom článek s podrobným návodem.

A nyní k novinkám, které El Capitan přinesl k nám domů. Mezi nejvíce viditelné novinky patří nejspíše Full-Screen Split View. Dalších změn a novinek se však dočkaly i aplikace Mail, Poznámky nebo Safari.

Full-Screen Split View (Split View Multitasking)

Plnohodnotný multitasking je přesně ta funkce, na kterou mnozí uživatele čekali již nějakou dobu. Především uživatelé zvyklí používat systém Windows se nemohli smířit s nemožností ukotvit okna do stran obrazovky a používat tak plnohodnotně dvě aplikace zároveň.

screen-shot-2015-09-30-at-12-16-28-2

Použití Split View na OS X El Capitan je velice jednoduché. K ukotvení okna s aplikací stačí pouze přidržet zelené tlačítko v levém horním rohu pro přepnutí okna na celou obrazovku (maximalizace), a pak si jen vybrat ke kterému okraji chcete okno ukotvit.

Další možností je – pokud máte režim celé obrazovky např. Safari, tak v Mission Control přetáhnout okno s aplikací, např. Mail, přímo do okna se Safari a vybrat si možnosti ukotvení. Samotné Mission Control je nyní přehlednější a mnohem lépe ovladatelné.

Snímek obrazovky 2015-06-09 v 9.16.48

Mail

U aplikace Mail se Apple zaměřil na několik drobných vylepšení. Ty se týkají především efektivnosti při práci s mailovým klientem. Především režim celé obrazovky se dočkal vylepšení. Nyní je práce mnohem jednoduší a efektivnější.

V režimu celé obrazovky je nyní možné psát nový e-mail aniž byste opustili hlavní okno Mailu nebo pracovat na více správách najednou, a to jednoduše tak, že zprávu “minimalizujete” do spodní části okna Mailu. Mail se také dočkal nových klávesových, respektive touchpadových zkratek. Nyní lze tažením do strany e-mail odstranit nebo nahlédnout do možností.

image_large_2x

Mail je nyní i o něco chytřejší jelikož spolupracuje s novou verzí Spotlight tzv. Proactive Spotlight. To není nic jiného než inteligentní vyhledávání dat a informací. Díky Spotlight nyní Mail lépe spolupracuje s aplikací Kalendář nebo Poznámky.

Safari 9

Nový OS X El Capitan také přináší nové Safari 9. To je sice dostupné i pro Yosemite, ale Safari v nejnovější verzi systému obsahuje několik drobných vylepšení. Ta nejviditelnější jsou dvě: ovládání zvuku jednotlivých záložek a zkrácené záložky.

Funkce ovládání zvuku jednotlivých záložek je něco, co se Apple opravdu povedlo. Safari samo indikuje, že stránka obsahuje audio a ve vyhledávacím okně nabídne možnost “mute” neboli vypnutí zvuku na této záložce.

screen-shot-2015-09-30-at-12-32-33

Druhou zmíněnou novinkou jsou “zkrácené” přišpendlené záložky. Takové záložky jsou stále aktivní a aktualizují se na pozadí. Můžete si tak “přišpendlit” např. vaše oblíbené sociální sítě jako Facebook či Twitter. Při opětovném spuštění Safari budou tyto záložky opět aktivní.

13161-7620-a4fef8fdc1a5181daa9e4f26f0db2f39a2591817_large_2x-l

Safari je nyní schopno využít AirPlay, pomocí kterého je možné streamovat obsah webu, např. video z Youtube, do Apple TV. Není nutné tedy streamovat celou obrazovku, ale pouze daný obsah. Zatím nejsou podporovány všechny weby, ale právě zmíněný Youtube by měl být bez problému.

Poznámky

Poznámky jsou jednou z nejvíce propagovaných aplikací, které se v Os X El Capitan dočkaly vylepšení. Do poznámek můžete nyní přidávat mapy, internetové odkazy s náhledem, formátovat použitý text, nebo přidat jednoduchý odškrtávací seznam úkolů. Poznámky jsou nyní více propojený s iCloud Drive a iOS 9.

screen-shot-2015-09-30-at-9-05-36-am

Výkon a rychlost

Jak už bylo řečeno, tak Apple se zaměřil především na výkon celého systému. Pro lepší využití výkonu grafického čipu zabudoval Apple do systému tzv. Metal. Metal je jakýsi framework, který umožňuje vývojářům přístup ke grafickému procesoru a využít tak jeho potenciál na plno.

Apple se také zaměřil na rychlost, a to především při práci s nejčastěji používanými aplikacemi jako Mail, Safari, iTunes atd. Díky optimalizaci by měl být systém v některých případech až 4x rychlejší.

OS-X-EL-capitan-faster

Ostatní

Zatím jsme se psali o změnách, které jsou buď viditelné na první pohled nebo propagované natolik, že o nich ví téměř každý. El Capitan však obsahuje mnohem více změn “under-the-hood” nebo tzv. pod kapotou. Jednou z mnoha takových novinek je San Francisco font. San Francisco font byl vytvořen designovým týmem Apple pod vedením Jonyho Iva speciálně pro zařízení Apple a po Apple Watch a iOS 9 se dostává i na OS X.

Drobných změn a vylepšení se dočkaly aplikace Mapy, které nyní zobrazují i informace o hromadné dopravě. Českého uživatele však tato novinka nemusí až tak zajímat, protože česká města bohužel nenajde. Někoho určitě potěší novinky v aplikaci Fotky, kde je nyní možné přidávat tzv. geotag nebo rozšířit aplikaci o pluginy třetích stran. Ti, co využívají funkci Find My Friends budou potěšeni novým widgetem v oznamovacím centru.

Snímek obrazovky 2015-10-01 v 15.13.15

Jednou malou vychytávkou je například i funkce “kde je kurzor” (pracovní název). Rychlými pohyby myší nebo trackpadu se zvýrazní kurzor a vy hned víte kde se nachází. Zajímavá vychytávka.

Na závěr

Určitě doporučuji aktualizovat na nový OS X El Capitan. Pouze upozorním ty, kteří používají speciální grafické nebo hudební programy, aby si před aktualizací ověřili, zda tyto programy nejnovější verzi systému podporují. V opačném případě bych vyčkal než bude dostupná aktualizace na tento program a systém aktualizoval až posléze. Jednat se může například o produkty Native Instruments, PreSonus atd.

El Capitan je velice propojen s iOS 9, dokonce více propojen než se může na první pohled zdát. Pokud se podíváme, jakými změnami prošel OS X nebo které aplikace se dočkaly největších změn, tak nám musí být jasné, že ne náhodu jsou to již zmíněné Poznámky, Mail, Mapy, Safari atd. Apple se opět zaměřil na co nejlepší a nejefektivnější kompatibilitu OS X a iOS 9, a proto doporučuje aktualizovat na nejnovější software všechna zařízení.

Snímek obrazovky 2015-06-09 v 9.17.52

Já mám stejný názor. Pokud chcete využít výhody nových systému naplno, tak byste měli aktualizovat jak svá iOS zařízení tak své Macy. Přečtěte si i náš článek o iOS 9: iOS 9. Je v ČR o co stát? nebo 20 funkcí, které bude mít váš iPhone s iOS 9.

Video popisující všechny zmíněné novinky:

Zdroj: 9to5mac.com, youtube.com

 

 

 

 

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 2

  1. Dobrý den chci se zeptat na nového El Capitana,jsem dj a mám Softvear Serato scratch live ted mám verzi 2.4.4. a v Macu 10.6.8. potřebuji ale i Serato Dj ovládač verze 1.9. a ta na té verzi Os X 10.6.8 nejede až verze vyšší. Tak jsem se rozhodl aktualizovat a nyní stahuji El Capitan .Další problém nastáva v tom že už je nová verze Serato scratch live 2.5. a ta prý nejede. Tak ted nevím co mám dělat ted mi jede zatím Serato Scratch Live ,ale Serato Dj ne. A po Instalaci to budu naopak.Je nějaká možnost aby fungovaly oba ovládače? Přemýšlel jsme i o instalaci Windowsu tam by ten scratch live jel. Děkuji za radu.

    1. Dobrý den, tento konkrétní software neznám, ale nejprve bych aktualizoval a vyzkoušel a zjistil co funguje a co ne. Píšete, “prý” a tak bych opravdu napřed vyzkoušel. Také jste se zmínil,že máte OS X 10.6.8 – ten už je docela staršího data – s El capitanem, respektive s Yosemite, se hodně věcí změnilo, tak uvidíte jak software bude či nebude fungovat. Co se týká instalace Windows, tak ta je samozřejmě možná – chystáme i video návod jak na Macu mít nainstalované OS X i Windows – bylo by to jedno z řešení. Další možnost je nainstalovat verzi softwaru určenou pro windows (.exe) přes některý z programů jako je třeba Wine Bottler – https://www.appleton.cz/jak-nainstalovat-program-exe-na-mac-os-x/ . Dejte nám vědět jak to dopadlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *