Skip to main content

Lepší koncentrace, Pomodoro (tip)

Chcete být produktivnější?

Zkoušeli jste metodu Pomodoro? Jedná se o snadnou techniku, díky, které budete pracovat efektivněji. Její princip je velmi jednoduchý: Práce na jednom konkrétním úkolu po dobu 25 minut a následná pětiminutová pauza. Po čtyřech těchto cyklech následuje delší pauza (15-30 minut).

pomodoro-509630263xProč zrovna 25 minut? Jedná se o dobu, po kterou je dospělý jedinec schopen plného soustředění, poté pozornost klesá. Proto je dobré si dát krátkou pauzu, během které se můžete třeba projít nebo protáhnout.

Hlavní myšlenkou této metody je právě to, že se soustředíte jen na jednu věc a nenecháte se vyrušovat ničím jiným – e-mailem, Twitterem, Facebookem a podobně. Díky tomu, že se Vaše pozornost neustále neupírá jinam, se mnohem lépe soustředíte a pracujete rychleji.

Další velkou výhodou této metody je to, že si díky ní uvědomíte, kolik reálného a nerušeného času potřebujte na splnění Vašich úkolů. Po nějaké době se Vám proto bude lépe odhadovat a plánovat, kolik času si musíte vyhradit na práci či studium a nebudete tolik trpět tím, že jste neustále v časovém presu.

Na App Store je mnoho aplikací, které Vám změří čas a upozorní Vás, abyste si dali přestávku. Já používám aplikaci Pomodoro Time – Focus Timer & Goal Tracker, která je zdarma dostupná pro iOS i OS X. Má jednoduchý vzhled a můžete v ní vytvořit to-do listy a následně sledovat, jak dlouho Vám splnění jednotlivých úkolů trvalo.

Pomodoro iOS

Pro iOS:

app

Pomodoro OS X

Pro OS X:
app

 

Hanka Suderová

Studentka čínské filologie a kulturní antropologie s velkým zájmem o společnost Apple a její produkty. Věří tomu, že technologie by měly lidem především ulehčovat práci. Jejich největší přínos vidí ve vzdělávání, a proto tomuto tématu věnuje nejvíce času. Kromě zájmu o nejnovější technologie se ráda potápí, lyžuje a poznává cizí kultury. Twitter - @hankasuderova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *