Skip to main content

OS X: Pro začátečníky (4): Finder, Safari, AppStore

Vítejte u již čtvrtého dílu průvodce pro začátečníky v Mac OS X. Předcházeli mu články 1. Úvod, 2. Počítače Mac a Apple klávesnice a 3. Základní orientace v systému Mac OS X. Na začátek doplním, že tento průvodce je určen pro ty, kteří se s počítači Mac a operačním systémem Mac OS X setkávají poprvé nebo si chtějí připomenout, jaké to bylo když si koupili svůj první Mac a začali prozkoumávat a objevovat nový systém krůček po krůčku.

V dnešním díle průvodce pro začátečníky po Mac OS X se podíváme blíže na tři základní výchozí aplikace, které 100% použijete jako první nebo alespoň mezi prvními. Jedná se o Finder (rozvedu z předchozího dílu), Safari (internetový prohlížeč) a AppStore (aplikace pro stahování aplikací a aktualizací).

Finder

finder-iconJako první si dnes připomeneme Finder. Finder je jakýsi průzkumník systému a slouží k práci se složkami, soubory a dalšími daty. Průzkumník Finder otevřete kliknutím na jeho ikonu, která se nachází v Docku první zleva. Finder se spustí i v případě, kdy otevřete jakoukoliv složku – dokumenty, stahování atd. Finder je jednoduchá složka, jejíž prostředí můžeme rozdělit na tři části. První část slouží k orientaci v systému, druhá část ke správě složek a souborů a třetí část slouží k nastavení akcí složky.

OS X_ Finder

V první části (červená) je zobrazena základní orientace ve Finderu, respektive v celém systému. V základním nastavení je rozdělena na “Oblíbené” a “Značky”. Značky slouží k rozdělení jednotlivých souborů a následně pro jejich rychlou správu. Složky a soubory označíte jednoduchým kliknutím pravým tlačítkem a vybráním barvy z nabídky. Oblíbené zobrazují výchozí adresáře/složky systému, a to:

 • V iCloud Drive spravujete své internetové úložiště na iCloud,
 • AirDrop slouží k rychlému sdílení souborů mezi zařízeními Macam a Vašim iPhonem, iPadem nebo iPodem Touch. Pro sdílení souborů je nutné zapnout wi-fi a bluetooth na obou zařízeních,
 • Složka Aplikace zobrazuje všechny nainstalované aplikace v systému stejně jako Launchpad,
 • Plocha zobrazuje soubory a složky umístěné na ploše,
 • další složky jako Dokumenty, Stahování, Hudba, Obrázky atd. jsou klasickými složkami.

V druhé části Finderu (zelená) je zobrazen obsah složky. Klasické zobrazení souborů a složek v daném adresáři.

Třetí část (modrá) je tzv. Panel nástrojů a slouží k nastavení složky samotné a také k rychlé práci se soubory. V levé části jsou tři barevná tlačítka: červená (zavřít), žlutá (minimalizovat), zelená (maximalizovat). Kliknutím pravým tlačítkem na Panel nástrojů a vybráním možnosti “Upravit panel nástrojů” lze panel přizpůsobit. Jednoduchým přetažením lze přidat nebo odebrat tlačítka rychlé volby do panelu podle vlastní potřeby (viz obrázek níže). Základní sada obsahuje tlačítka (zleva): zpět/vpřed, sadu 4 tlačítek pro zobrazení adresáře, tlačítko uspořádání souborů v adresáři, tlačítko akce (ozubené kolečko), tlačítko sdílení (čtvereček s šipkou) a tlačítko “přidat značku” (vlaječka/záložka)

OS X_ Finder

Určitě doporučuji si v klidu sednout k počítači a prozkoumat jaké možnosti Finder nabízí. Když se zorientujete ve Finderu, tak je práce na počítači mnohem jednoduší.

Safari_iconSafari

Nyní se přesuneme k aplikaci Safari. Safari je aplikace pro procházení internetu stejně jako Internet Explorer, Google Chrome, Mozila Firefox a další. Safari se dlouhodobě řadí mezi nejlepší internetové prohlížeče vůbec, a proto před stažením dalších prohlížečů doporučuji vyzkoušet samotné Safari. Safari spustíte kliknutím na jeho ikonku, tj. kompas.

Safari se skládá z Panelu nástrojů a okna prohlížeče. Panel nástrojů odpovídá tomu ve Finderu a mimo tlačítka rychlé volby známá z Finderu obsahuje tlačítko “Boční panel” pro zobrazení Záložek, uložených článků a sdílených odkazů. Dále tlačítko pro “zobrazení všech panelů” a tlačítko “stahování”.

OS X_ Safari

Panel nástrojů lze upravit stejně jako u Finderu (viz o pár řádků výše).

OS X_ Safari

Další ovládání se provádí pomocí horní lišty – té kterou jsme si představili v minulém díle. Zde naleznete možnosti Historie, Záložky (správa záložek) a další.

Snímek obrazovky 2015-08-26 v 10.23.57

Kliknutím na možnost “Safari” -> “Předvolby” otevřete nabídku s nastavením Safari. Tuto nabídku bych přirovnal k windowsovskému “Možnosti Internetu”. Zde lze nastavit domovskou stránku, možnosti soukromí, push oznámení a další.

OS X_ Safari

Appstore_iconAppStore

Poslední částí dnešního článku bude představení aplikace AppStore. AppStore je internetový obchod s aplikacemi pro Mac, iPhone, iPad a iPod Touch, a pomocí, kterého se stahují i nejnovější aktualizace pro systém. Do tohoto obchodu vstupujete/přihlašujete se pomocí svého Apple ID, o kterém byla řeč v minulém díle této série.

OS X_ AppStore

V horní části okna AppStore najdeme 5 základních kategorií (zleva): Doporučené, Žebříčky, Kategorie, Nákupy/Zakoupené a Aktualizace. Doporučuji projít si každou z nich a prozkoumat co nabízí. Doporučené, Žebříčky a Kategorie Vám pomohou se zorientovat a najít potřebné aplikace. Nákupy obsahují přehled Vámi stažených aplikací. Aktualizace ukazují přehled dostupných a v posledních dnech provedených aktualizací.

Teď něco k samotnému stahování aplikací. Některé aplikace lze koupit, některé lze stáhnout a používat zdarma. Některé aplikace je možné tzv. Získat / Get. Takové aplikace jsou zdarma ke stažení a používání. V rámci jejich používaní je však možné provádět další nákupy.

Nebojte se, že aplikace na AppStore si musíte jen kupovat. Z vlastních zkušeností vím, že všechno co potřebujete je dostupné i zdarma.

Je možné stahovat mimo AppStore? Ano.

Aplikace lze stahovat i jiných zdrojů na internetu. Pokud budete hledat aplikace na Mac vždy hledejte: “název aplikace” pro Mac. Aplikace používané na Windows se od těch na OS X liší a normálním případě windowsovské aplikace s příponou .exe nespustíte. V jednom z dalších dílů si ukážeme několik možností jak vyzrát na spuštění těchto aplikací, ale pro začátek Vás tím nebudu zatěžovat.

To je z dnešního dílu vše, doufám, že se Vám líbil a pomohl Vám s vašimi prvními kroky v OS X. Pokud máte jakékoliv dotazy tak mi neváhejte napsat. Napsat mi můžete přímo zde na stránkách, a to pomocí formuláře v pravém dolním rohu nebo na mailem na  appleton.mag@gmail.com.

Je spoustu věcí, které lze doplnit, jelikož obsáhnout všechny možnosti, které tyto tři části OS X nabízí by bylo na více než 995 slov. Jsme rádi za každou připomínku, názor, otázku a jinou zpětnou vazbu. Pokud chcete vědět o čem se právě mluví v souvislosti s Applem nebo chcete vědět o zajímavých tipech pro Váš Mac, iPhone nebo iPad, tak nás sledujte na FaceBooku, Google+ nebo Twitteru. Máme dokonce i Instagram, kde nám můžeš nahlédnout přes rameno, když pracujeme…

Zdroj obrázku lišty v Safari: cdn.arstechnica.net 

 

Přemýšlíte o MacBooku z druhé ruky? Prohlédněte si nabídku našeho partnera MacBookárna.cz

macbookarna

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Komentářů: 5

 1. Ďakujem za takéto a obdobné články. Ako novému užívateľovi OS X dosť pomáhajú sa zorientovať v novom prostredí. Prosím pokračujte v tom aj ďalej a držím palce.

 2. Dobrý den,
  se zájmem jsem si přečetl Váš článek o Finderu, bohužel jsem nenašel co jsem hledal a co mě pálí. Lze nějak obnovit základní nastavení levého panelu ve Finderu? Z nějakého záhadného důvodu mi začal ukazovat pouze disky. Složka Oblíbené je prázdná a i když si ji nastavím, tak se nezobrazují tématické ikonky (Stahování, Aplikace, Dokumenty), ale pouze jednotná ikonka pro adresář. Krom toho, že to nevypadá pěkně a ztěžuje to orientaci, tak se tato chybka objeví i v okně finderu při jakémkoliv ukládání v aplikacích. Nastavovat si to u každé aplikace se mi nechce, je to moc pracné a nesystémové a při každém ukládání (např. do Stahování nebo Plocha) tuto složku pokaždé vyhledávat v syntaxi DIsk/Uživatel/… atd.

  Děkuji za Váš čas a za info.

  Jindra Hladík

  1. Dobrý den,
   zkuste se podívat do předvoleb pro Finder:

   Otevřete Finder -> v horní liště klikněte na “Finder” -> “Předvolby” -> a zde zvolte záložku “Boční panel”.

   Podívejte se, které složky jsou zde povoleny/zaškrtnuty.

   1. Díky za rychlou reakci. To jsem samozřejmě udělal jako první, i jsem to napsal, bohužel nic se nezměnilo.
    Každopádně mohu konstatovat, že chyba je vyřešena, bohužel nevím, jak.
    Vzhledem k tomu, že iMac jsem nerestartoval (krom aktualizací OS) asi 4 roky, tak mě toto triviální řešení nenapadlo a chtěl jsem (s vaší pomocí) přijít na to, proč se chyba stala, co ji způsobilo.
    Už to nejspíš nezjistím, protože po restartu chyba zmizela. 🙂

    Tímto se vám omlouvám za planý poplach. Na občasnou potřebu restartu jsem si po přechodu z PC odvykl. 🙂
    Díky
    Jindra Hladík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *