Skip to main content

První pomoc: Jak iPhone zachránil život…

Zní to jako začátek pohádky, že?

Díky těmto aplikacím může tato pohádka mít i dobrý konec “…a žili šťastně až do smrti.” 

Zde je popsaný balíček aplikací, který dohromady tvoří úplnou mobilní výbavu každého zachránce či zodpovědného uživatele. Pokud jste obětí nehody či se k nějaké náhodou dostanete, díky iPhone můžete velmi rychle pomoci. 1. aplikace zajistí detailní podání informací záchranné službě za velmi krátkou dobu. 2. aplikace zajistí informovanost o zraněném a 3. díky aplikaci může i lajk podat plnohodnotou první pomoc. Tak se na to pojďme podívat!

1. Aplikace “Záchranka”

Úplná novinka, která vyšla dnes, 8.3.2016 na Mezinárodní den žen. Jedná se o oficiální projekt Zdravotní záchranné služby, který umožnil vzniknout aplikaci Záchranka. Zde uživatel dokáže velmi jednoduše přivolat záchranku, díky odeslání nouzové zprávy. Ta obsahuje GPS souřadnice z místa odeslání, což velmi ocení každý, kdo kdy zažil šok. V takovém případě si nevzpomenete ani na své datum narození, natož abyste byli schopni popisovat místo, kde zrovna jste. Zároveň se automaticky vytočí linka 155. Aplikace má i testovací mód, kde si můžete akci vyzkoušet nanečisto.

iOS: aplikace "Záchranka"
Aplikace “Záchranka”

Dodrž pravidlo 2 minut (tj. pokud ti vyřešení úkolu zabere max. 2 minuty, udělej to hned) a stáhni si aplikaci do iPhone!

Ke stažení v AppStore:

iOS Záchranka

2. Zdravotní ID

Zde se jedná o funkci, která je součástí aplikace Kontakty. Jedná se o elektronickou zdravotní kartu, která by dle mého názoru, měla být vyplněna ihned při prvním nastavení iPhone. Uživatel zde může uvést krevní skupinu, zdravotní problémy, alergie či léky, které je nutné mu podat. Tyto informace jsou přístupné ze zamčené obrazovky (Krizová situace-> Zdravotní ID), takže je možné si je prohlédnout, pokud oběť není schopná komunikovat. Tyto informace mohou v danou chvíli rozhodovat a zachránit tak život, než dorazí přivolaná záchranka. Velkou výhodou jsou také přednastavené krizové kontakty, na které je možné ihned zavolat i bez zadání kódu zámku.

Zdravotní ID
Zdravotní ID uživatele

3. Aplikace “První pomoc”

Výborná aplikace “První pomoc“, která má i edukativní funkci. Mimo návody a postupy, jak poskytnout první pomoc zraněné osobě, je zde také test na ověření znalostí. Aplikace asi nenahradí plně “lexikon kouzel”, který mají naše babičky v knihovně pod názvem DOMÁCÍ LÉKAŘ, ale obsahuje velké množství nejčastějších příznaků, ke kterým si můžete zobrazit návody na léčení či podrobné informace o nemocích. K některým onemocněním jsou dostupná i videa.

iOS: aplikace První pomoc
Aplikace “První pomoc”

Ke stažení v AppStore:

iOS: První pomoc

Jsem rád, že mám kolem sebe lidi, pro které jsou praktiky první pomoci pracovní “rutinou”, protože pracují například ve fakultní nemocnici a když je to nutné, neváhají ani vteřinu zachránit druhým život. I když nejsou zrovna v práci, cestují vlakem a nemají s sebou potřebné vybavení, dokážou cizím lidem zajistit základní životní funkce, než dorazí záchranná služba. Bohužel ne vždy jsou takoví lídé s námi, pokud dojde k potížím. Pro takové situace jsem napsal tento článek…

Napište nám, zda jste si už vyplnili svoje zdravotní ID nebo zda jste se již setkali s podobnými situacemi.

Lukáš Thér

Díky práci pro Apple měl možnost potkat stovky uživatelů mobilních zařízení iPhonu a iPadu. Tyto zkušenosti mění v články o netušených možnostech Apple zařízení. Občas ho potkáte, jak jde proti mainstreamu, vždy však s humorem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *