Skip to main content

Shrnutí Apple Keynote: Nové MacBooky Pro zabíjí cena!

Americká společnost Apple, 27. října roku 2016, představila zbrusu nové stroje, které mnohé fanoušky zklamaly.

Úvod celé keynote, pod názvem „Hello Again“, začal CEO Applu, tedy Tim Cook, povídáním o nových Apple Watch Series 2. Samozřejmě, řeč byla také o úspěšnosti nových iPhonů 7, které svým způsobem nepřináší nic nového pod sluncem. Po několika minutovém povídání pak přišel čas na reklamní videa, které mají diváky či fanoušky vtáhnout do celé situace dění. Tyto videa mimo jiné vždy lehce poodhalí nové produkty, na které se všichni celou dobu těšíme.

Apple TV

Tim Cook nás s novými MacBooky Pro opravdu napínal, proto jako první na řadu přišla Apple TV 4. generace. Pár minut nám o ní aktuální šéf společnosti povídal. Poté přišel s celkem zajímavou novinkou. Apple TV 4. generace byla totiž vybavena novou aplikací, která nese název „TV“. Ta má za úkol sjednotit předplacený obsah z ostatních služeb tohoto multimediálního produktu. Uživatelé ocení především její skvělé zpracování, má totiž opravdu jednoduché ovládání. „Appka“ je mimo jiné dostupná také pro iPhone a iPad.

apple-macbook-event-20161027-7342-1024x683

Největší kámen úrazu je zatím dostupnost. Novinka prozatím funguje jen ve Spojených státech a není vůbec jisté, zda se jí dočkáme i my v České republice. Pokud bychom se jí jen přece dočkali, tak jedině s velmi omezeným obsahem, tak jak je u Applu v posledních letech zvykem.

Mac

Velmi emotivní část spočívala v rekapitulaci Apple notebooků. Společnost totiž slavila jejich 25. výročí a podzimní událost „Hello Again“ byla skvělou možností, jak vše řádně oslavit. Vůbec poprvé se na trhu notebook s nakousnutým jablkem objevil již v roce 1991. V té době nesl mobilní počítač název PowerBook. Apple již v této době dokázal nastavit budoucnost všech notebooků, a to včetně MacBooků a dalších produktů.

Řeč byla také o tom, že každý z notebooků nabízel něco zcela nového a svým způsobem nevídaného. Tak například, PowerBook, jako vůbec první na trhu, disponoval s trackpadem. V dalších generacích se poté objevilo Wi-Fi připojení, unibody konstrukce (jedná se o konstrukci z jednoho kusu hliníku), Retina displej s velmi kvalitním rozlišením, a samozřejmě méně oblíbený konektor USB-C. Revolučních věcí je na straně Applu daleko více, ovšem o tom někdy příště.

MacBook Pro, stojí za to?

Velmi dlouhou dobu se po celém internetu spekulovalo o novém MacBooku Pro. Pár týdnů před samotnou podzimní událostí unikly na internet fotografie, které odhalily nejen design zařízení, ale taktéž samotnou novou hlavní „fičuru“. Ano, řeč je o Touch Baru, který vypadá jistě zajímavě. Otázkou však je, zda za to vůbec stojí.

Novou generaci MacBooků Pro nám představil Phill Schiller. Apple na trh přichází s Macy, které nabízejí nový design, a to obě velikosti (13” a 15”). Jak je již u cupertinské společnosti zvykem, s novým zařízením přicházejí i nové barvičky, které si inženýři prostě neodpustili. Nový MacBook Pro tedy zakoupíte i ve variantě Space Gray. Z toho tedy také vyplývá, že můžete zapomenout na klasické svítící nakousnuté jablíčko, které nahradilo lesklé logo. Nové modely disponují s razantně větším trackpadem a novou klávesnicí. Ta je podle prvních dojmů opravdu fenomenální. Americká firma udělala z nových Maců také lehčí a menší notebooky.

Touch Bar

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že největší novinkou byl dotykový displej Touch Bar. Ten má za úkol nahradit klasická mechanická tlačítka. Skvělé na tom je, že si displej můžete nakonfigurovat, a to podle libosti. Můžete si zde například připnout některé aplikace, které jednoduchým „tapnutím“ spustíte. Málem bychom zapomněli na příchod Touch ID, které v Apple počítačích opravdu chybělo.

macbook-pro

Každá mince má dvě strany, totéž platí i o nových Macích. Ty na jednu stranu nabízí skvělé dílenské zpracování a Touch ID. Na druhou stranu je tu pak konektivita a nepříliš příznivá cena, kterou Applu prostě a jednoduše přestřelil.

Konektivita

MacBooky Pro disponují mnohonásobně rychlejšími procesory, USB-C konektory. Ty jsou kompatibilní hned s dalším příslušenstvím – Thunderbolt 3, HDMI, USB 3 apod. Na své si přišly také displeje, které jsou opět o něco kvalitnější. Chybí vám zde konektor pro nabíjení, tedy MagSafe? Buď si budete muset vystačit s jedním USB-C konektorem, anebo si pořídíte redukci, která není vůbec levná.

Adaptér Thunderbolt 3 (USB‑C) – Thunderbolt 2 – 1 490,00 Kč

USB‑C nabíjecí kabel (2 m) – 579,00 Kč 

61W USB‑C napájecí adaptér Apple – 2 090,00 Kč

87W USB‑C napájecí adaptér Apple – 2 390,00 Kč 

USB-C/Lightning kabel (2 m) – 999,00 Kč 

USB‑C/USB adaptér – 579,00 Kč 

Adaptér Belkin USB-C / gigabitový Ethernet – 1 039,00 Kč 

USB-C / VGA adaptér Belkin – 1 039,00 Kč 

Nepříznivá cena

Největší kámen úrazu je bezpochyby cena notebooků. Bylo více než jasné, že Apple o pár tisíc podraží, ovšem o tolik, to nečekal asi nikdo z nás. Nová technologie Touch Bar navyšuje cenu o celých 10 000 Kč. V nabídce však zůstal i loňský model s 128 GB SSD. Jeho cena je bohužel ale stejná, tedy 39 990 Kč. A to jsme stále u 13palcových modelů. Větší modely, tedy 15palcové, jsou o mnoho dražší. Jejich cena startuje na astronomických 73 990 Kč.

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *