Skip to main content

Záloha iOS: Jak zálohovat iPhone, iPad a iPod Touch

Dnes a denně radíme našim čtenářům, aby pravidelně zálohovali svůj iPhone, popřípadě iPad nebo iPod Touch. Záloha je důležitá v momentech, jako je aktualizace systému, čistá instalace systému nebo v situacich, kdy zjistíte, že je s vaším iZařízením něco v nepořádku. Bohužel, v tomto okamžiku je na zálohu už většinu pozdě. Pojďme si tedy říct, jak zálohovat iOS zařízení.

Zálohování dat v iOS

Zálohování zařízení je možné provádět několika způsoby a na mnohá místa. Mezi ty nejzákladnější, a hlavně výchozí možnosti, které nám nabízí přímo iOS, patří záloha iOS na iCloud a záloha iOS do zařízení (Mac nebo PC). Mezi hlavní rozdíly těchto variant patří nutnost připojení k internetu a využití místa. V prvním případě (iCloud) je vyžadováno připojení k internetu a záloha využívá místo na iCloudovém úložišti, u druhé varianty je nutné pouze připojení k počítači s aplikací iTunes a záloha využívá pevný disk počítače.

Pozn.: Záloha není synchronizace, ani cloudové úložiště. Záloha je “datový balíček”, který uchovává data ve formátu, ze kterého je systém schopný je obnovit. Synchronizace je proces, při kterém se sjednotí data na více zařízeních. Cloudové úložiště je iCloud Drive, Google Drive, One Drive, DropBox apod.

Záloha iOS na iCloud

Záloha na iCloud ukládá zálohu na iCloud (využívá místo na cloudovém úložišti, kde je zdarma pouze prvních 5 GB), výhodou může být šifrování záloh, záloha je dostupná tam, kde je připojení k internetu (Wi-Fi). Nyní už k samotné záloze.

1) Připojte své zařízení k internetu pomocí Wi-Fi.

2) Přejděte do “Nastavení” -> “iCloud“.

3) V nastavení “iCloud” přejděte k záložce “Záloha“.

4) Zde zapněte možnost “Záloha iCloud“, abyste tak umožnili zařízení využívat pro zálohu místo na iCloudu.

záloha_icloud_1

5) Stiskněte možnost “Zálohovat” (přímo pod touto možností je zobrazeno datum a čas poslední aktualizace).

6) Nechejte zařízení se zálohovat a neodpojujte je od Wi-Fi.

Po dokončení zálohy je možné všechny své zálohy spravovat v “Nastavení” -> “iCloud” -> “Úložiště” -> “Spravovat úložiště”. Zde je také vidět kolik MB z vašeho iCloudového úložiště momentálně záloha zabírá a vy tak máte o všem přehled.

záloha_icloud_2

Co neobsahuje záloha iOS na iCloud? Zde jsou body, které do zálohy nespadají (via Apple.cz)

 • data, která už jsou uložená na iCloudu, například kontakty, kalendáře, poznámky, Můj fotostream a Knihovnu fotografií na iCloudu,
 • data uložená v jiných cloudových službách jako Gmail nebo pošta Exchange,
 • údaje a nastavení Apple Pay,
 • nastavení Touch ID,
 • obsah Hudební knihovny na iCloudu a v App Storu
Automatická záloha iOS na iCloud

Automatická záloha iOS na iCloud je v mnoha ohledech pohodlnější a efektivnější variantou zálohy. Navíc to je velice jednoduchá záležitost. Vše funguje automaticky v případě, že v máte zapnutou možnost “Záloha iCloud” (bod 4), připojíte zařízení k Wi-Fi, připojíte zařízení k síti, zamknete zařízení a na iCloudu máte dost místa.

Pozn.: Trochu jinak řečeno. Zařízení se vám automaticky zálohuje vždy, když např. jdete spát, dáte iPhone do nabíječky a zamknete jej. Wi-Fi nejspíš stejně nevypínáte a na iCloudu se pár MB na zálohu vždy najde.

Záloha iOS do zařízení s iTunes

Záloha do zařízení oproti předchozí variantě ukládají veškeré zálohy přímo do vašeho Macu nebo PC (využívá volné místo dostupné na zařízení), stejně jako iCloudová varianta umožňuje šifrování záloh (standardně je ale vypnuta), a nakonec umožňuje přístup k zálohám pouze v Macu nebo PC. Jak tedy zálohovat do zařízení s iTunes?

1) Připojte k Macu nebo PC s nainstalovanou nejnovější verzí aplikace iTunes.

2) Otevřete iTunes a z nabídky pod ovládacím panelem vyberte svoje zařízení.

3) Nyní se nabízí dvě možnosti, a to 1. klasická záloha nebo 2. šifrovaná záloha ( + zdravotní data, údaje o aktivitě).

4) Pokud chcete zálohovat i své osobní údaje o aktivitě zdravotní data, tak je nutné zaškrtnout políčko “Šifrovat zálohu …”.

 • V tomto případě budete vyzváni k zadání/vytvoření hesla k šifrované záloze.

5) Pokud chcete zálohovat klasickou cestou, tedy bez zdravotních dat, tak jen zvolte možnost “Zálohovat”

Všechny své zálohy je možné zkontrolovat a spravovat v “Předvolby iTunes” -> “Zařízení” (v PC: “Úpravy” -> “Zařízení”). Zde najdete přehled všech záloh ze všech zařízeních. V případě, že je záloha šifrovaná se vedle zařízení objeví malý zámek.

Co neobsahuje záloha iOS do zařízení s iTunes? Zde jsou body, které do zálohy nespadají (via Apple.cz)

 • obsah z iTunes a App Storů nebo PDF soubory stažené přímo do iBooks,
 • obsah synchronizovaný z iTunes, jako importované MP3 soubory nebo CD disky, videa, knihy a fotky,
 • fotky, které už jsou uložené v cloudu, například Můj fotostream a Knihovna fotografií na iCloudu,
 • nastavení Touch ID,
 • údaje a nastavení Apple Pay,
 • data aplikací Aktivita, Zdraví a Klíčenka (k zálohování tohoto obsahu budete muset použít šifrování).

Jak provést obnovu zařízení ze zálohy

Když už si čas od času zazálohujete zařízení a náhodou se stane, že se vaše zařízení rozbije, ztratí, někdo vám jej ukradne, přeinstalujete jej nebo prostě přejdete na jiný model, tak by bylo záhodno také vědět, jak nové či přeinstalované zařízení obnovit ze zálohy.

Postup je to velice jednoduchý. V případě prvního nastavování nového zařízení vás sám systém iOS vyzve k tomu, abyste vybral možnost zda chcete zařízení “Obnovit ze zálohy iCloud” nebo zda chcete zařízení “Nastavit jako nové zařízení”. Naše volba je v tomto ohledu jasná. V případě obnovy ze zálohy iCloud je nutné připojení k internetu.

V případě, že máte zálohy v Macu nebo PC, respektive v aplikaci iTunes, tak je nutné mít své zařízení připojené kabelem a v aplikaci iTunes zvolit možnost “Obnovit ze zálohy”. (Postupujte dle návodu na zálohu iTunes body 1, 2, 3 ->”Obnovit ze zálohy”)

Doufám, že Vám tento návod osvětlil, jak provádět zálohu na zařízeních s iOS, tedy iPhonu, iPadu nebo iPodu Touch. Pokud máte jakékoliv dotazy, tak nás neváhejte kontaktovat skrze naši Apple poradnu, e-mail: appleton.mag@gmail.com nebo na jedné ze sociálních sítí Facebook a Twitter.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *