Skip to main content

Zamyšlení: Proč změnil Instagram logo?

Pokud se alespoň trochu zajímáte o mobilní dění, tak Vám jistě neuniklo, že včera Instagram aktualizoval svoji aplikaci pro iOS. V tomto článku Vás nebudeme informovat o tom, že se změnilo logo, jako to dělají konkurenční portály, ani nebudeme řešit to, jak se všem nelíbí a že chceme zpátky logo staré. V tomto krátkém článku se zamyslíme, proč Instagram udělal krok, jaký udělal.

3059740-inline-i-3-an-exclusive-look-at-instagrams-new-app-icon

Původní logo Instagramu zde bylo více než 6 let, tj. od roku 2010. Pro zajímavost: tehdy byl Instagram pouze pro jablečnou platformu iOS a na Android se dostal až o pár let později. Ať chceme, nebo nechceme, logo se prostě muselo změnit. Jistě mi dáte za pravdu, že stará ikonka byla stylová, zažitá a pět barevných proužků v levé horní části ikonky znázorňovalo filtry, které byly na tu dobu jedinečné a žádná jiná aplikace je neuměla. Instagram vyvíjel svoji první verzi aplikace pro stařičký iOS 4. Tyto starší verze jablečných systémů byly charakteristické tím, že ikonky prezentovaly reálné prostředí dané aplikace – Game Center bylo jako kulečníkové plátno, poznámky jak blok papíru, iBook jako dřevěná polička atd. Tento styl do roku 2010 krásně zapadal a žádný jiný OS tak hezky nevypadal. Revoluce přišla až v roce 2013, kdy Apple představil iOS 7 a s ním kompletně nový vzhled, tkz. flat design. Vše mělo být jednodušší a placatější. Tento vzhled rozdělil uživatele na dva tábory – lidem se líbil, nebo nelíbil. Ať uživatelé nadávali jak chtěli, museli si na nový vzhled zvyknout. Nic jiného jim zkrátka nezbylo.

ios6_ios7_home_screens

A stejné je to s Instagramem. Logo bylo okoukané, staré a nezapadalo do jednoduchého flat designu iOS 9. Nové logo krásně zapadá do celého grafického jazyka iOS a na ploše už tolik neruší. Názor na vzhled loga je subjektivní, mě osobně se celkem líbí a jsem s ním spokojen. Uživatelé, kterým se nelíbí mají prakticky dvě možnosti. Můžou přestat používat Instagram, nebo si na nové logo zvyknout.

tumblr_inline_o6za6rPpyd1qm4rc3_540

Aplikace či operační systém se postupem času vyvíjí a změna vzhledu čeká snad každou aplikaci. Za pár let to bude Facebook, Twitter či nový iOS 10. Je to jen otázka času.

Napište nám do komentářů, zda se vám nová verze líbí nebo ne 🙂

Marek Smékal

Jsem mobilní fanoušek, používám jablečná zařízení. Mám firmu, pracuji a studuji. Rád sportuji (lyže, běh, golf), mám rád dobré filmy a seriály. Sledujte mě na Twitteru :) - @MarekSmekal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *