Skip to main content

POZOR! Zaslanou zprávou lze způsobit restart iPhonu! Jak se bránit?

Nově objevená nepříjemná chyba způsobuje opakované pády aplikace Zprávy a Mail, nebo dokonce vynucený restart zařízení, při zaslání specifického textového řetězce běžnou zprávou. Tato chyba se objevila v minulosti již několikrát, ale naštěstí se dostatečně nerozšířila.

K problému se vyjádřil Apple prostřednictvím své mluvčí: “Jsme si vědomi problému iMessage způsobené specifickou řadou unicode znaků. Děláme na opravě, která bude k dispozici přes aktualizaci softwaru.”

Škodlivá zpráva (Tzv. “Unicode of Death” na obrázku níže) způsobí opakované padání aplikace Zprávy a Mail, nebo, pokud přijmete zprávu ze zamčené obrazovky, způsobí okamžitý vynucený restart. Velice škodolibá chybka v rukou některých osob… Alespoň, že je chyba omezena na zaslání škodlivé zprávy z iPhonu na iPhone.

Pokud se vám tedy v těchto chvílích iPhone z neznámého důvodu restartuje při přijetí zprávy ze zamčeného iPhonu, stojí za ním nějaký váš škodolibý kamarád s iPhonem. S problémem se ale nesetká v praxi téměř nikdo.

Jak se bránit?

Jak zamezit restartům?

Rychlá obrana proti této zprávě je dočasně si vypnout oznámení s náhledy zpráv na uzamčeném iPhonu. Nastavené -> Oznámení -> Zprávy -> deaktivujte Na zamčené obrazovce.

Jak zamezit pádům aplikace Zprávy a Mail

Aplikace Zprávy stále obsahuje škodlivý řetězec a do aplikace se nedostanete, jelikož vždy spadne. Stačí ale poslat osobě, která škodlivý kód zaslala, obrázek z aplikace Obrázky. Při poslání obrázku se nespustí aplikace Zpráv a zpráva se škodlivým kódem nebude poslední… Můžete dané osobě poslat text přes Siri se stejným efektem.

Bohužel škodlivý řetězec funguje i v aplikaci Mail. Řešením je smazat zprávu na počítači.

Jan Šmíd

Nadšenec pro produkty a společnost Apple. Na Appleton.cz pro Vás připravuje řadu zajímavých článků od novinek, přes recenze, až po užitečné návody. Právě poslední zmíněná sekce je ta, které věnuje největší pozornost. Jeho hlavním cílem je pomoci čerstvým uživatelům zařízení Apple, a proto pro ně tvoří sérii článků "Pro začátečníky".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *