Skip to main content

Zpátky v čase: 3 produkty, které mohly Apple potopit

Americká společnost Apple ušla opravdu dlouhou cestu, než se stala nejcennější firmou na světě. Podívejte se, jaké produkty ji mohly poslat ke dnu. 

I mistr tesař se jednou utne

Cupertinská společnost je bezpochyby mistrem v několika oborech – design a marketing. Každopádně z dílny společnosti vyšlo hned několik produktů, ve kterých design ustoupil ergonomii, u jejichž cenotvorby byla firma příliš optimistická nebo které přišly na trh zcela nepřipravené. V historii společnosti najdeme hned několik zajímavých produktů, kterým se firma už nevěnuje. Víte, že Apple pod svou značkou prodával digitální fotoaparáty i tiskárny?

apple_stylewriter_1200

Každopádně se nejednalo o neúspěšné produkty. Apple na nich pracoval několik let, jen už pak neměly prioritu a firma by na nich do budoucna prodělala. Pokud se americkou společností zajímáte, tak si jistě vzpomenete na digitální zápisník Newton MessagePad. Dodnes se jedná o vzor kapesních počítačů PDA. Apple se svým zápisníkem neuspěl kvůli vysoké ceně a také velikosti, která zase tak kapesní nebyla. Prodeje byly ve srovnání s iPhony nebo iPady nízké, ale stále je to takřka deset let vyvíjené zařízení, který přišelo hned v několika generacích. Podívejte se na 3 nepovedené a předražené produkty, které mohly cupertinskou společnost stáhnout na dno.

Apple III: tichý chod se Jobsovi vymstil

Cupertinská společnost v 80. letech vydala hned několik produktů, které se nepovedly. Jedním z nich je Apple III. Jeho předchůdce, Apple II, se prodával opravdu dobře, ale nejednalo se o počítač, který by vytvořil Apple jako tým. Do posledního detailu jej navrhl spoluzakladatel společnosti Steve Wozniak. Ovšem na jeho nástupci, Apple III, už dělal celý tým. Bohužel u tohoto produktu nepřišel očekávaný komerční úspěch. Počítač, cílený hlavně na firmy, byl špatný hned v několika ohledech. Byl příliš drahý, neboť základní konfigurace stála přes 4 000 $.

apple-iii

Jobs si navíc vysnil, že Apple III bude dokonale tichý. Počítače tak neměly žádné ventilátory ani chladící otvory. To způsobovalo přehřívání, které počítač pohřbilo.

Lisa: revoluci zabila cena

Pokud jste viděli americký film Piráti ze Silicon Valley, určitě víte, že právě slavná návštěva v Xeroxu v roce 1979 změnila chápání celého systému. Steve Jobs zjistil, že počítače nemusí pracovat jen v textovém režimu, ale že mohou mít i grafické rozhraní, okna a pohodlné ovládání. Společnost tedy zahájil vývoj nového počítače, Apple Lisa. Počítač, který nesl jméno Jobsovy dcery, přišel na trh začátkem roku 1983 za astronomickou cenu 10 000 $. Jednalo se sice o první počítač s grafickým rozhraním a myší, ovšem cena jej srazila na dno.

apple-lisa

Vinou mohlo být také to, že Apple nasadil nadstandardně mnoho předražené operační paměti. Proti IBM PC, jehož ceny startovaly na příjemnějších 1 500 $, neměla Lisa šanci.

Pippin: konkurence neschopná konzole

Apple v 90. letech chtěl rozšířit své portfólio i mimo tradiční počítače, a tak uvedl otevřenou platformu Pippin. Jednalo se vlastně o přestrojený Macintosh se systémem Mac OS Classic. Každopádně firma si jej upravila tak, jak bylo potřeba.

apple-pippin

Cupertinská společnost se svým novým produktem objížděla veletrhy. Snažila se přilákat co nejvíce výrobců, aby na této platformě postavili vlastní produkty. Jedna firma se přecejen našla. Jednalo se o japonskou herní společnost Bandai. Ta na této platformě vybudovala herní konzoli. Ovšem konzole byla neúspěšná, neboť měla příliš silnou konkurenci. Vedle Sony a Nintenda nebylo místo pro další konzoli.

Zdroj: Wikipedia, Piráti ze Silicon ValleyJobs

Zdeněk Koutský

Student Střední průmyslové školy Emila Kolbena se zaměřením na Informační Technologii. Zdeněk je také velký fanoušek Applu a ke své práci používá iPhone 5s a MacBook Pro 13" Retina. Zdeněk se také věnuje sportovním aktivitám. Jeho předností je basketbal, ale také si rád zahraje na konzoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *